Adam Ondra si z Toulouse odváží stříbro z kombinace a zaslouženou vstupenku do Tokia

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Tisková zpráva Adama Ondry, Vydáno dne: 01. 12. 2019

Praha/Toulouse, 30. listopadu 2019

Adam Ondra úspěšně zvládl dnešní finále ve francouzském Toulouse a kvalifikoval se na Olympijské hry v Tokiu 2020. Druhé místo v kombinované disciplíně si dokázal obhájit i přes nepříjemné zdravotní komplikace.

Do sobotního finále postoupilo osm lezců (z celkového počtu 22), z nichž si prvních 6 odváží vstupenku na letní olympiádu v Tokiu. Adam Ondra do finále postoupil z prvního místa po velmi vydařené čtvrteční kvalifikaci, kde v rychlosti si dokonce zlepšil svůj osobní rekord. Finále, kam dnes nastupoval se zdravotními problémy, však absolvovat nejprve ani nechtěl: Dneska ráno jsem opravdu nevěřil, že bych do závodu vůbec mohl nastoupit. Kdybych si byl stoprocentně jistý, že budu kvalifikován i s tím osmým místem, tak bych se do závodu ani dál nepouštěl, protože mi opravdu bylo špatně,“ vypráví těsně po závodě.

 
Adam Ondra v Toulouse - po obtížnosti
Adam Ondra v Toulouse - po obtížnosti, foto: HN - Lukáš Bíba

 

 

Vzhledem k tomu, že japonský tým podal stížnost k Arbitrážnímu soudu Mezinárodního olympijského výboru ohledně nominačních kritérií, si Adam nemohl být postupem na olympiádu jistý: „V tomto předolympijském období chaosu si opravdu nemůže být člověk jistý už vůbec ničím. Takže jsem se nakonec i v tomhle stavu rozhodl závodit, hlavně abych nebyl osmý, ale alespoň sedmý, což jsem nakonec splnil,“ vysvětluje své rozhodnutí Ondra.
 
Kombinovaný závod začal lezením na rychlost, kdy Adam sice do závodu nastoupil, ale další kola v rámci šetření sil už vynechal: „Rychlost jsem se rozhodl vynechat. Nebo nastoupil jsem do prvního kola a potom, abych šetřil ty drahocenné zbytky sil, tak jsem další kolo vynechal. Tím jsem sice obsadil poslední místo v rychlosti, ale ušetřil jsem nějaké síly.“ 
 
Závod pokračoval boulderingem, kdy Ondra topoval pouze v jednom případě, i tak ale obsadil třetí místo. Kombinační formát uzavírala jeho nejsilnější disciplína – lezení na obtížnost, do které dal poslední zbytky sil a vyplatilo se to:Obtížnost je zrovna disciplína, která není úplně dobrá, když se člověk cítí „na umření“, ale naštěstí jsem ze sebe vymačkal opravdu poslední zbytky sil a spadnul v posledním kroku do topu, což stačilo na první místo obtížnosti a celkově teda na druhé,“ říká k finální disciplíně Ondra.
 
Adam Ondra v Toulouse - bouldering
Adam Ondra v Toulouse - bouldering, foto: HN - Lukáš Bíba
 
Určitě mi spadl obrovský kámen ze srdce, velká spokojenost a těším se na další trénink. Teďka si ale dám dva týdny odpočinku,“ říká na závěr Ondra, pro kterého je závodění pro rok 2019 v tuto chvíli u konce. Ondru čeká zasloužený odpočinek a nabrání sil k přípravě na Olympijské hry v Tokiu, kdy se opět zaměří na trénink všech tří disciplín. 
 
Kombinovaná forma je novinkou loňského roku a představuje formát, ve kterém se bude soutěžit na Olympijských hrách v Tokiu v roce 2020. Lezci soutěží v lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost a výsledné pořadí vzniká vynásobením výsledků jednotlivých disciplín.
 

Na začátku rychlosti
Na začátku rychlosti, foto: HN - Lukas Biba

Radost z prvního topu
Radost z prvního topu, foto: HN - Lukas Biba

Boulder dvě nedal
Boulder dvě nedal, foto: HN - Lukas Biba

Na trojce dal topu babu
Na trojce dal topu babu, foto: HN - Lukas Biba


foto: HN - Lukas Biba

Poslední držený chyt v obtížnosti
Poslední držený chyt v obtížnosti, foto: HN - Lukas Biba

Máme to za seboiu...
Máme to za seboiu..., foto: HN - Lukas Biba


 
ADAM ONDRA
 
Český lezec Adam Ondra (26) je v současnosti jeden z nejlepších sportovních lezců na světě. Lezení se věnuje od tří let a mezi elitní špičku se zařadil již ve svých dvanácti letech. Adam je čtyřnásobný mistr světa (3x lezení na obtížnost, 1x bouldering), který již přes deset let ovládá žebříčky sportovního lezení. 
Vedle závodního lezení se Adam věnuje také sportovnímu lezení na skalách a tzv. bigwallům. Tam se zaměřuje na přelezy cest s nejvyšší obtížností a na svém kontě má řadu mimořádných přelezů. Mezi ty nejvýznamnější patří cesta Change v norském Flatangeru (9b+), španělská La Dura Dura (9b+), česká Vasil Vasil (9b+), La Capella (9b) ve španělské Siuraně nebo Chaxiraxi (9b) v Olianě. U všech těchto cest drží Adam první přelez. 
Na podzim 2016 Adam uskutečnil úspěšný volný přelez Dawn Wall z kategorie bigwallového lezení ve velmi krátkém čase 8 dní. O rok později posunul hranice sportovního lezení, když přelezl nejtěžší cestu světa Silence, a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c. Vedle toho zvládl Adam i studium na vysoké škole, kde úspěšně ukončil bakalářské studium ekonomiky a managementu.
Rok 2019 byl pro Adama především ve znamení závodů, kdy si na své konto připsal rovnou tři úspěchy v lezení na obtížnost – v japonském Hachioji se stal počtvrté mistrem světa, v Edinburghu vyhrál svůj první titul mistra Evropy a v neposlední řadě vybojoval zlatou medaili v rámci Světového poháru IFSC. Adam se v současnosti již velice intenzivně připravuje na Olympijské hry v Tokiu.
Web: www.adamondra.com
Oficiální FB: www.facebook.com/adamondraofficial
Oficiální IG: @adam.ondra
Oficiální YouTube: www.youtube.com/AdamOndra
 
ADAM ONDRA A MEDAILE Z MS:
 
DISCIPLÍNA
OBTÍŽNOST
BOULDERING
KOMBINACE
(nový formát od r. 2018)
2009
stříbro
(Si-ning)
-
-
2011
bronz
(Arco)
stříbro
(Arco)
-
2012
bronz
(Paříž)
-
-
2014
zlato
(Gijón)
zlato
(Mnichov)
-
2016
zlato
(Paříž)
stříbro
(Paříž)
-
2018
-
stříbro
(Innsbruck)
stříbro
(Innsbruck)
2019
zlato
(Hachioji)
-
-