Banff a Bernd Arnold v Praze

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 06. 12. 2019


Filmy a přednáška v Aeru

Na letošní pražskou zastávku seriálu outdoorových a lezeckých filmů přivezl organizátor Pepa Šimůnek saskou legendu, dnes už 72letého Bernda Arnolda.

Příprava před přednáškou byla v pohodě u piva, kde si Bernd s překladatelkou vyjasňovali pojmy.

Organizátor Pepa Šimůnek a Bernd Arnold
Organizátor Pepa Šimůnek a Bernd Arnold, foto: Petr Jandík

 

Nezanedbatelnou roli v získání tak věhlasného hosta měl jeho kamarád Jessee Guthrie, Americký horolezec žijící ve středních Čechách, který již podruhé vylákal Bernda na přednášku do Čech.

Jesse Guthrie
Jesse Guthrie, foto: Petr Jandík

 

Takže kino vypuklo. V bloku filmů před přednáškou byly čtyři kousky. Far Out – Kai Jones o mladém extrémním lyžaři, Craig´s reaction o lezci, který přišel o nohu po 33metrovém pádu a leze s protézou a motivuje hendikepované lidi,
The Moment o vášni sjíždět strmé svahy na horském kole a asi nejpůsobivější film Notes from the Wall Seana Villaneuva a Nicolase Favreseho, který neotřelým způsobem přibližuje volné přelezení cesty v Patagonii. 

 

Po přestávce přišel Bernd Arnold s překladatelkou. Nejprve jako saský patriot představil ve slideshow podkresleném Mozartovou hudbou saské pískovcové věže. 

Berndt s překladatelkou a Falkenstein
Berndt s překladatelkou a Falkenstein, foto: Petr Jandík

 

Pak se věnoval historii lezení v Sasku od dob dobyvatelských s žebříky a háky ke vzniku saských pravidel volného lezení.

Oscar Schuster
Oscar Schuster, repro: Petr Jandík

 

 

Dr. Oscar Schuster patří k významným postavám saského lezení na přelomu 19. a 20 století. Jeho cesta na Falkenstein Schusterweg patří k nejpopulárnějším. Dnes je v cestě osazena plaketa se Schusterovým portrétem a málokdo z kolemlezoucích odolá pokušení mu leštit nos.   

Schusterweg
Schusterweg, repro: Petr Jandík

 

Další významnou postavou vyl Američan Olliver Perry-Smith, zde na historickém snímku v traverzu cesty Südriß v jižní stěně Falkensteinu. Pozoruhodný je tehdejší způsob jištění, kdy ještě nebyly karabiny. Prostě je lano protaženo přímo smyčkou. Že by takové konstrukce mohla udržet nějaký větší pád těžko předpokládat.

Prvovýstup Südriß na Falkenstein
Prvovýstup Südriß na Falkenstein, repro: Petr Jandík

 

Proto tehdejší prvovýstupci nešli až na hranu svých možností. Při tehdejším stavu jisticí techniky se jednalo stále spíš o sólovýstupy, byť s lanem. Výraznější posun v obtížnosti a charakteru lezených cest nastal se zavedením používání fixních kruhů, které přišly dříve, než karabiny a lezci se zpočátku u kruhu odvázali z lana, to provlékli kruhem a zase se navázali.

Berndt vrtá kruh
Bernd vrtá kruh, repro: Petr Jandík

 

 Podle Greitbauerova hodnocení vývoje horolezeckého bytí má horolezezecký život tři fáze. U Bernda to bylo takto:

1) Mladý bojovný horolezec 1959*1967

2) Zralá fáze 1968-2005

3) Ubývání a vadnutí těla (akceptováno 2006)

Berndovo motto jako tiskaře: "Více než zlato ovlivnilo svět olovo a více než olovo v hlavních pušek, ho ovlivnilo olovo v sazečském bloku".

Motto jeho tiskařské dílny
Motto jeho tiskařské dílny, foto: Petr Jandík

 

Z obrovské spousty více než 900 extrémních výstupů, kterých se Berndt "dopustil", hovořil jen o Siebziger Weg na Rokokotürme a o tom, jak vymyslel linii a posléze vylezl v údolní stěně Großer Welhturm cesty, známé jako Superlative a Direkte Superlative. V roce 1961 byl s otcem na představení Viléma Tella ve skalním divadle v Rathenu, ale místo na jeviště se díval do stěny a vymyslel si tam linii cesta Superlative. Po velkém tréninku a po 16 letech ji vylezl a za dva roky poté přidal přímou variantu. Bernd a jeho druhové tehdy velmi tvrdě trénovali. Jajich cílem však nebylo zavedení nových stupňů pbtížnosti, ale vylezení konkrétní linie, při kterém jako vedlejší efekt k posunutí horní hranice klasifikace někdy došlo.

Historie stěny Großer Wehlturm
Historie stěny Großer Wehlturm, foto: Petr Jandík

 

Ze svých saských prvovýstupů zmínil ještě Lange Westwand na Rauschenstein - IXc/8+, že to bylo první 8+ UIAA na světě. Pak se věnoval hlavně Patagonii, kde byl čtnáctkrát, hlavně s Kurtem Albertem a Wolfgangem Güllichem. Royal Flush nedolezli, protože mu padající kámen rozšrotoval koleno a jeho kamarádi se vzdali dolezení cesty, aby mu pomohli dostat se dolů.

Patagonie, Royal Flush
Patagonie, Royal Flush, repro: Petr Jandík

Nakonec pohovořil o té poslední fázi, akceptace slábnutí těla, o horolezeckém obchodě, který vlastní jeho žena a o lezení s dcerou a vnoučaty. Paní překladatelka sice nebyla odborník na lezeckou terminologii, ani na saský místopis, ale podle reakce publika si to z Berndovy celkem srozumitelné němčiny lidi doplnili sami.

 

Spíkr Petr Horký
Spíkr Petr Horký , foto: Petr Jandík

Po Berndovi následovalo ještě vylosování cen a ještě jeden blok filmů Ice & Palms o přejezdu na kolech s lyžařským vybavením z Německa až k moři do Nice e Francii přes Alpy se sjížděním okolních hor na lyžích, The Frenchy o neúnavném starém cyklistovi a sjezdaři, krátký o závodu sjezdaře na lyžích s dronem v obřím slalomu Skier vs.Drone a díl série Reel Rock z roku 2017 o americké lezkyni Margo Hayes, která jako první žena přelezla tehdy 9a+. Break on Through – Reel Rock.

Na filmy série Banff sse můžete podívat ještě ve Špindlerově Mlýně a Tatranské Lomnici.