Uškrcený na Žabím koni

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle James, Vydáno dne: 13. 01. 2020

Neuvěřitelné slaňování

Jamesák přinesl rozbor smrtelné nehody při slaňování z masivu Rysů na nástup hřebene Žabího koně, která se stala koncem října loňského roku za perfektních pomínek a krásného podzimního počasí. Postup postiženého je k neuvěření.

Podle rozboru Martina Matúška z Horské záchranné služby, publikovaného portálem James, se nehoda stala takto:

Postižený, člen Alpenvereinu a starší a zkušenější z dvojice, slaňoval z vrtaného slaňáku k nástupu hřebene Žabího koně. Slaňuje se nejdřív po ukloněném terénu a poté přes hranu, pod kterou je převis. Bylo krásné podzimní počasí, vítr do 7 m/s, bezmračná obloha.

Lezec provlékl 8mm lano slaňákem a jeden pramen hodil dolů do sedla, zatímco druhý pramen sbalil a dal si ho z neznámé příčiny přes krk. Do slaňovátka si zapnul oba prameny lana - jeden tedy šel zespodu, druhý z jeho krku. Slaňovadlo měl přímo v oku sedáku, bez prusíku. Takto začal slaňovat, při každém posunu sundaval z krku jednu smyčku lana. Když zmizel za hranou, asi 5 minut se nic nedělo a lano bylo stále napnuté. Jeho spolulezec založil do slanění další lano, po které sjel dolů a zjistit, že se jeho parťákovi pod hranou v převisu nepodařilo sundat smyčku z krku a lano ho začalo škrtit. Zjistil, že jeho partner je v bezvědomí. Zavolal o pomoc na štand, kde byli další horolezci, shodou okolností dva záchranáři HZS, kteří pomohli s uvolňováním lana a oživováním. V resuscitaci pokračovali až do příletu vrtulníku, který postiženého odvezl v podvěsu k Žabím plesům, kde lékař konstatoval smrt.

Autor vytýká postiženému následující chyby:

1. slaňovadlo - kyblík, měl cvaknutý do oka sedáku a na na prodloužené smyčce, takže nemohl udělat dostatečné zalomení tenkého lana
2. na slanění do kolmého až převislého terénu nepoužil jisticí prusík
3. Na slanění použil jednu polovinu lana, kterou měl shozenou dolů a druhou měl namotanou přes rameno, přičemž při každém kroku sundal z krku jednu smyčku. Viz rekonstrukce zde a zde
4. Chybějící partnercheck – kontrola partnera.

Já bych to viděl trochu v jiném pořadí. První a hlavní chyba je, dát si smotané lano přes tělo. Pokud už se obávám, že by mi vítr lano někam zamotal a třeba zasekl konec, je správné si lana smotat a při slanění je postupně uvolňovat, smotané lano se však nedává přes tělo, ale do smyčky na materiálová poutka sedáku tak, aby se uvolňovalo pokud možno samo. Nevidím účel v tom. smotat takto jen jednu půlku lana. Smotával bych, když už tak, obě, každou zvlášť na jednu stranu.

Slaňovat bez prusíku v horách je rozhodně zbytečné zvyšování rizika a souvisí také s cvaknutím jistidla přímo do oka sedáku, protože pak nelze prusík použít. Kdyby neměl lano smotané na těle, patrně by slanění i tak dopadlo dobře.

Partnecheck - samozřejmě. Kdyby mu partner včas řekl, že dělá kravinu, mohlo by ho to zachránit. 

Celé to byla absurdní zcela zbytečná smrt.

 

Ostrý hřeben Žabího koně
Ostrý hřeben Žabího koně, Ilustrační foto: Pavel Čupr