Geniální únik z Alcatrazu, ale bacha na bachaře!

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 06. 2020


Lehké cesty na Levém břehu

O únicích z legendami opředené věznice Alcatraz na ostrově u San Francisca už se toho napsalo a natočilo až hanba. Ne každý ale ví, že Alcatraz je taky masiv na Levém břehu Labe, v sektoru u Zloděje a Atlantidy. Blízko sebe je tu několik skal s nabídkou velepěkných, povětšinou slušně odjištěných cest od šestek po desítky. I když je Labák doménou výkonnějších lezců a slušný výběr cest je většinou od osmičky výš, je zrovna v tom kousku kolem Alcatrazu i větší množství lehčích cest a minimálně na jeden den tam má co dělat i softmover.

Podívejme se co zdejší skály nabízejí:

Alcatraz

Masiv rozdělený velkou roklí - komínem na dvě půlky. V oboru sedmiček jsou tu hned dvě pěkné cesty.

 

Geniální únik vede komínem uprostřed
Geniální únik vede komínem uprostřed, lezec v cestě Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

Geniální únik nastupuje roklí a před dva stupně se dostaneme do jeskyňky pod velkým převisem. Z její hloubi natraverzováváme po levé stěně šikmého komína postupně nad převis až se dostaneme ke slaňovacímu borháku. Velkolepá exponovaná cesta, v komíně maličko špinavá. Sebrání materiálu půjde líp druholezci, takže raději dobrat nahoře a slanit. Celkem 36 m, 5 borháků, na začátku jde dát smyčka lanovice. Cesta je nakonec hezčí, než vypadá zezdola.

 

Bacha na bachaře
Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

 

Bacha na bachaře
Bacha na bachaře, foto: Petr Jandík

 

Bacha na bachaře začíná na levé hraně rokle. Klíčové je dosáhnout první borhák, pod kterým je trošku nevhodný špičatý šutr, na který by nebylo dobré spadnout. Buď stěnou lehce vpravo po drobných chytech, nebo zleva rajbasově. Nad prvním borhákem jde smyčka. Dál pokračujeme po položené tupé hraně k levé hraně převisu přes další dva borháky ke 4. borháku cesty „Prdelí ke zdi” a přes bříško na vrchol. Celkem 30 m a 4 borháky.

 

Vize
Vize, foto: Petr Jandík

 

Pro osmičkáře je tu vlevo od středové rokle populární Prdelí ke zdi, která jde přes 6 borháků ke společnému slanění s Bacha na bachaře a vpravo od rokle Limitovaná edice AF IXa a varianta Vize přes velký převis (Xb).

Atlantida

 Převislým sokolíkem

Převislým sokolíkem, foto: Petr Jandík

 

Zde je softmoverský klenot Chupitos za VI AF, který vede podél převislého mírně doprava ubíhajícího sokolíka a z jeho konce vhloubením ke slaňáku. Parádní lišty, naprosto pevný kámen, radost si to vylézt. 33 m, 6 borháků.

 


Pakito Chocolato na rybu, foto: Petr Jandík

 

Ke stejnému slaňáku jde Pakito Chocolato RP VIIb, kde se nastoupí jemně na hranu a pak podél ní vzhůru. Další suprová cesta, 33 m, 6 borháků. Můžete si ji dát na rybu po vylezení Chupitos.

Poslední sedmičkou na Atlantidě je Trefa do Miluny VIIc. Do kolmé stěnky, traverz kolem 1. borháku doprava, výlez na položenou plotnu, jí k převisu a přes něj. Převis hodně tahá za prsty.

 

Sklerotik

 

Levou zadní
Levou zadní, foto: Petr Jandík

 

I tady má softmover pěkný výběr. V kolmé V stěně jsou dvě parádní cestičky hodně podobného charakteru. Levá se jmenuje Levou zadní - RP VIIa, AF VI. Kolmou plotnou po voštinách a ve druhé půlce položenou stěnou šikmo doleva ke slaňáku. 6 borháků

 

Velikonoční oheň
Velikonoční oheň, foto: Petr Jandík

 


Velikonoční oheň od Sasíků je v téže stěně o tři metry vpravo. Borháky má jen čtyři a přelez z kolmé plotny do položené stěny trošku potrápí, než se přijde jak na to. Na balkónku pod závěrečným rajbasem uzel lanovice, nebo UFO a přes dva borháky ke slanění.

 

u druhého
První vlaštovka, Simča u druhého, foto: Petr Jandík

 

V JV stěně jsou tři parádní cesty. Zcela vlevo První vlaštovka, RP VIIb, pěkné technické kroky v kolmé stěně. 7 borháků a dají se cestou dát i smyčky.

 

Vlevo Zlatá střední cesta, vpravo Instantní 4
Vlevo Zlatá střední cesta, vpravo Instantní, foto: Petr Jandík

 

Zlatá střední cesta RP VIIc vede plotnou pod střechovitý převis, přes který se dostaneme po velkých chytech a sokolíkem, dále už je nepatrně položená stěna a vede ke stejnému slaňáku, jako První vlaštovka.
Trojici cest doplňuje Instantní cesta RP VIIIb přes výraznou střechu.

Richard III

 

 3
Verča ve spoďákách, foto: Petr Jandík

 

Masiv vpravo od Sklerotika. Zleva je tu Kládou do holeně RP VIIIb, Lví srdce RP VIIc a Válka růží s klíčovým rajbasem RP VIIIa. Všechny cesty jsou velmi pěkné. Další dvě kratší cesty vznikly v květnu 2020 vlevo na pravé stěně rokle mezi Sklerotikem a Richardem III, Chytrák z Labáku VI a Restart VIIc od osvědčeného rodinného týmu Litochlebů, tak je můžete vyzkoušet a napsat do komentářů, jak se vám líbily.

 

Simča ve Lvím srdci
Simča ve Lvím srdci, foto: Verča D.

 

Mezi Richardem III a Sklerotikem se dá vyjít na náhorní plošinu. Stěny jsou orientované na jihovýchod a sluce tam je spíš dopoledne. Tato skupina masivů je v rámci Levého břehu výjimečná soustředěním pěkných lehčích cest na jednom místě. Další možnosti lehčích a pěkných cest jsou už o něco dál.

Hulicí salonek

 

Zleva Šepot trávy VIIa, Vodní dýmka VIIb, Ganja VI
Zleva Šepot trávy VIIa, Vodní dýmka VIIb, Ganja VI, foto: Petr Jandík

 

Dvacet metrů vysoký masiv  asi 500 m vpravo od Richarda III těsně za Kyklopem obsahuje tři lehčí cesty.
Ganja obtížnosti VI vede z údolí sokolíkem na balkónek k borovičce a kolem tupé položené hrany. Moc pěkné lezení.

Vodní dýmka je VIIb, má také dobré hodnocení, ale první borhák se zrovna dobře necvaká.
Šepot trávy začíná z levého boku spárou a stěnou dojde ke stejnému slaňáku, jako Vodní dýmka.

Další lehké a pěkné cesty jsou už pak rozesety různě a nejsou pohromadě. Dá se jmenovat Špinavá holka na Diktátora, Přejištěná na Smolaře, kde je taky k prozkoumání Po práci legraci VIIb, Mechoviště na Postýlku. Pokud víte o dalších pěkných, solidně zajištěných cestách na levém břehu, napište do komentářů.

 

Mechoviště
Mechoviště, foto: Petr Jandík

 

Jak se tam dostat

Veřejná doprava - vlakem do Dolní Žleb zastávka, odtud po žluté značce směrem na jih - proti proudu Labe do kopce. Za posledními domy asi 200 m ostře doprava do kopce pod Východní roh a na dalším rozcestí ostře doleva po lesní cestě jdoucí mírně do kopce cca 450 m a na vhodném místě do krpálu pod stěny. Lepší je najít si pěšinu a pak pod skalami dojít. Přesnou polohu skal najdete na mapy.cz nebo v mobilní aplikaci Skály ČR.

Autem - Zaparkovat někde kolem Dolní Žleb Zastávka, v pěkných dnech může být problém najít místo. Pak stejnou cestou jako u veřejné dopravy. Případně zaparkovat v Děčíně a dojet vlakem do Dolní Žleb zastávka

 

Profil přístupu ze Žlebu. Koncový bod je na cestě pod skalami, ještě se musí cca 80 výškových krpálem pod stěny.
Profil přístupu ze Žlebu. Koncový bod je na cestě pod skalami,
ještě se musí cca 80 výškových krpálem pod stěny., foto: mapy.cz

 

Auto + kolo
Pokud si můžete vzít kola, nabízí se pěkná možnost dojet do Maxiček, tam zaparkovat a po lesních cestách dojet kousek za Labskou vyhlídku, tam nechat kola u stromu a sejít roklí mezi Sklerotikem a Richardem III přímo do centra popisovaného úseku. Dá se i pěšky, je to méně do kopce, než ze Žlebu, ale delší. Sestup pod stěny je zde: 50.83013N, 14.21988E

 

Profil přístupové cesty z Maxiček
Profil přístupové cesty z Maxiček, foto: mapy.cz

 

 

Průvodce

Labské údolí, levý břeh, Vladislav Nehasil, Jiří Chocholoušek, Hudy sport 2017. Základní průvodce obsahující stav do roku 2017.
Elbtal Kletterführer, Jörg Andreas, Gerald Krug, 2019 - topa stěn, někdy nepřesná. Klasifikace zpravidla změkčená na saskou úroveň. Vetšinou cca o stupeň vyšší hodnocení, než českém průvodci. Výběr 137 skal z obou břehů Labe, více z pravého.
Databáze Skály ČR: oficiální zdroj nejnovějších informací obhospodařovaný Oblastní vrcholovou komisí Labské pískovce.
Databáze Lezec : Celý Levý břeh pohromadě, hodnocení cest a komentáře k nim. Samoobslužná databáze.
Databáze SO Samoobslužné databáze Zdeňka Strnada. Celý Levý břeh v jednom sektoru, opticky rozděleno na podsektory odpovídající sektorům v oficiální databázi ČHS

Mobilní aplikace Skály ČR - bezplatná aplikace pro iOS a Android, zpřístupňuje aktuální stav oficiální databáze ČHS. Lze v ní cesty hodnotit a doplňovat k nim informace, jako je délka cesty, počet jištění a charakter. Informace se okamžitě ukládají do databáze a jsou k dispozici všem. Možnost offline režimu bez obrázků, při změně dat v databázi oproti uloženému stavu v aplikaci nabízí aktualizaci stažených dat. Mapy, navigace ke skalám, kompas k jemnému dohledání skály, externí spolupráce s mapy.cz. Nejpopulárnější průvodcovská aplikace na české skály.

Mobilní aplikace SO - bezplatná aplikace pro iOS a Android. Používá speciálně připravené mobilní datové balíčky, takže neobsahuje aktuální stav databáze SO. Pouze offline režim, je třeba veškerá data předem stáhnout. V offline režimu má i obrázky, proto se stahují větší objemy dat. Směrování ke skalám pomocí kompasu, používá základní mapu. Napojení na lezecký deník SO.