O čem bude Valná hromada ČHS

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 07. 06. 2020


Již příští sobotu

Valná hromada ČHS se koná v náhradním termínu příští sobotu, tedy 13.6. na Strahově. Kromě standardních věcí se budou projednávat dva důležité body, pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při horolezectví a změna stanov. Dále budou doplňovací volby do Výkonného výboru.

 

Hlasování
Hlasování, foto: Petr Jandík

 

Pojištění odpovědnosti členů

Spouští úvah o tomto pojištění byl patrně případ příslušníka Švýcarské konfederace Christiana F., kterého soud odsoudil k podmíněném trestu a náhradě škody za zranění spolulezce, když mu jako jističi projel konec lana při spouštění. Podrobně jsme o tom informovali ve článku Podmíněný trest za projetí konce lana. Po této události se o odpovědnosti začalo více mluvit a některé větší oddíly začaly mít o takové pojištění zájem.

Takových příhod se může stát více z různým stupněm zavinění, ale v návrhu pojištění je, že pojistná událost musí byt v příčinné souvislosti s porušením nějaké povinnosti - čili zkráceně pojistka na blbost. Výkonný výbor tedy navrhl najít pojišťovnu, která by za přijatelný poplatek takovéto riziko pojistila a po Valné hromadě bude chtít tento návrh schválit za následujících parametrů:

Pokud bude tento návrh schválen, budou všichni platit pojištění ať už ho chtějí, nebo ne. Důvodem je nepochybně nutnost hromadnosti pojištění, pomocí něhož lze dosáhnout přijatelné ceny na jednoho člena. Je otázka, zda je nutné kvůli jednomu případu odsouzení nutit všechny členy do pojištění, vzhledem k jeho konstrukci, protože pokud nedělám kraviny a dodržuji metodická doporučení, asi bych toto pojištění nepotřeboval. Otázkou je snad jedině úraz v důsledku pádu do samostatného sedacího úvazu, protože metodická doporučení říkají, že se má lézt v kombi úvazku kvůli riziku zranění páteře. V kombi úvazku však leze málokdo, já ho taky nemám rád. Pokud dojde při pádu ke zranění páteře a pojišťovna vyhrabe, že jsem se zranil kvůli lezení v samotném sedáku, může to být zrovna příležitost k uplatnění takovéto pojistky. Vzhledem k tomu, že narůstá počet lidí, kteří přišli k lezení na umělých stěnách, kde lze vidět občas i velmi svérázné metodické kreace, bude v této kategorii lezců o pojistku na blbost asi zájem.

Co všechno může tato pojistka pokrývat je věcí jednání s konkrétní pojišťovnou, které ještě neproběhlo a ani není konkrétní pojišťovna vybraná. Pokud je v metodických pokynech pro budování fixního jištění napsáno jak se mají osazovat kruhy a borháky, mohla by pojistka pokrýt i případy selhání jištění kvůli chybnému osazení. Pojistka je omezena jen na území ČR. Porušit metodické předpisy a způsobit nehodu však lze i v zahraničí, třeba i jen 100 metrů za hranicí v Bielatalu. Pro takový případ je prostě potřeba mít pojištění pro zahraničí, jako je pojištění UNIQUA od ČHS, které samozřejmě stojí víc.

Jistě se najdou lidé, kterým se toto „povinné ručení” líbit nebude. Na druhou stranu 200 Kč ročně není zas až tolik peněz, takže se to dá přežít. Také je nutné vzít v úvahu, že se příspěvky naposledy zvyšovaly v roce 2007 a jen valorizace inflace by je zvýšila o 280 Kč. VV však navrhuje zvětšit o 200 Kč a většinu z toho věnovat na pojištění. Celé znění návrhu je zde

 

Delegáti se scházejí. Igor Koller jako host,Petr Resch a Standa Holec
Delegáti se scházejí. Igor Koller jako host,Petr Resch a Standa Holec, foto: Petr Jandík

 

Změna stanov
Vzhledem ke vzrůstajícím tendencím požadovat na přírodních terénech stejnou bezpečnost jako v tělocvičně, se navrhuje změnit článek po poslání a činnosti ČHS tak, aby z něj nebylo možné odvodit odpovědnost za údržbu skal a bezpečnost na skalách.

Minulá VH uložila VV předložit řešení zastupování členů do 18 let. To se má vyřešit širší novelou stanov, která má změnit charakter VH ze shromáždění členů a shromáždění delegátů zastupujících oddíly a spolky, umožnit zastupování členů do 18 let s omezením rizika účelového ovládnutí VH malým počtem oddílů a spolků, rizika zastupování velkého počtu oddílů/spolků jednou osobou a omezit vliv individuálních členů a velmi malých oddílů, který však byl i za stávajícího stavu celkem zanedbatelný.

To se má stát rozdělením oddílů a spolků do čtyř kategorií podle počtu členů. Oddíly s 80 a více členy by měly 8 hlasů, 50-79 členů 4 hlasy. 30-49 členů 2 hlasy a pod 30 členů 1 hlas. Individuální členové hlas mít nemají. Z toho vyplývá zdůraznění mínění velkých oddílů a spolků.

V návrhu je ještě řada menších změn, směřujících ke snížení administrativní zátěže sekretariátu a VV, například, že členy A schvaluje předseda příslušného horolezeckého oddílu.

Kompletní znění navrhovaných změn je v bulletinu k Valné hromadě, změněné články jsou uvedeny v červené barvě.

Doplňovací volby
Uchazeči o funkci ve VV jsou Marek Klíma, která má nahradit Martina Veselého na pozici ekonoma, dále již vloni kooptovaný manažer Adama Ondry Pavel Blažek a do oblasti závodního lezení byl navržen Jiří Oliva, který tak personalizuje propojení ČHS se spolkem České sportovní lezení. Všechny tři kandidáty si vybral a navrhl dosavadní předseda Jan Bloudek.

 

Pavel Blažek, manažer Adama Ondry
Pavel Blažek, manažer Adama Ondry, foto: Petr Jandík

 

 

Jiří Oliva
Jiří Oliva, foto: Petr Jandík