Piolets d'Or 2020

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 08. 2020


Mára s Háčkem podruhé

Server Pioletsdor.net zveřejnil oceněné výstupy za loňský rok. Podle očekávání je na prvním Místě UFO na Chamlang Máry Holečka a Zdeňka Háčka Háka. Velká gratulace, To je super ocenění a inspirace pro české horské lezení.

CHAMLANG (7,321M) UFO Line, Mrek Holeček, Zdeněk Hák 

Chamlang 2
Chamlang 2, foto: Marek Holeček

 

Márův a Háčkův prvovýstup na Chamlang je už u náds dost známý. O stěnu bojovalo hondě expedic, pod stěnou se kluci střídali se Slovinci, kteří pověsili pytel a podařilo se jim chytře vyřešit ledo a kamenopádem ohroženou spodní část stěny, a pak už museli "jen" mazat k vrcholu. Sestup se ukázal složitější, než se myslelo a bez potravit, ale s bivaky navíc úspěšně sestoupili. Jejich dílo pochválil i Reinhold Messner, kterému s Dougem Scottem cestu dedikovali ve vzpomínce na UFO, které tam při stém prvním výstupu na Chamlang viděli.

Mára s Háčkem budou na horském festivalu v Ladeku přebírat skleněnou pyramidku podruhé. Mára si na to opatřil speciální přeskáčovou dlahu na pravý kotník. Prý ho sestřelili na motorce, ale však víme, že Mára je skvělý nejen v horách, ale i v upoutávání pozornosti publika :-). V převisech na Big Wallu mu to s tou dlahou jde docela dobře.

Tengi Ragi Tau (6,938m)  Alan Rousseau - Tino Villanueva (USA)

Západní stěna, Vypusťte Krakena, 1,600m, AI5 m5+, 13-17.10 2019 Výstup a návrat do BC na ledovci pod stěnou.

 

 

Tengi Ragi Tau (6,938M)
Tengi Ragi Tau (6,938M), foto: ©Tino Villanueva / American Alpine Journal

 

Kopec viděli poprvé v roce 2012 na své první himálajské expedici. Tehdy vystopupili na Langmoche Ri v severním hřebeni Tengi Ragi Tau v nepálském Rolwaling Himal. Při pochodu pod západní stěnou Tengi Ragi Tau byli okouzleni její velikostí a jemými letovými kuloáry vedoucími přes krásnoiu žulu. Vrátili se roku 2014 a zkoušeli přímou linii a dosáhli výšky 6,500m ve špatném počasí. Pet let poté již stěna přitahovalka pozornost silných týmů.

Po překročení sedla Tashi Laptsa a táboření na ledovci Drolambo přelezli američané počáteční drytoolové délky aby se dostali na sněhovou část, po které vystoupili po třerch bivacích na vrchol. Sestupovali problematickým slaňováním podél trasy výstupu. S vbícedélkovým ledovým klíčovým úsekem v hodních partiích vede cesta po nejistitelných sněhových žlábcích. Tato technická a elegantní linie na jedné z nejvýznamnějších dosud nelezených stěn v Rolwalingu byla jako stpořená pro tyto dva zkušené horské vůdce. Jejich výstup byl teprve druhý na tuto obtížnou horu a první v alpském stylu.

Link Sar (7,041m), Mark Richey-Steve Swenson-Chris Wright-Graham Zimmerman (USA)
Prvovýstup JV stěnou, 2,300m, AI4 M|6+ 90°, 31.7. až 8. 8. z a do ABC ve 4700 metrech

(A) Changi Tower. (B) K6 Main. (C) Link Sar (7,041m) z JV, průběh cesty a tábory
(A) Changi Tower. (B) K6 Main. (C) Link Sar (7,041m) z JV, průběh cesty a tábory,
foto: ©Matteo Della Bordella / American Alpine Journal

 

Další intenzivně dobývaný problém ve východním pákistánském Karakoramu. O Link Sar se před loňským úspěchem Američanů pokoušelo  minimálně osm výprav. Obtížné není jen jen vylezení vrcholu, ale v politické situaci. Kvůli indicko páíkistánskému kofliktu je oblast většinou nepřístupná a je těžké získat permit. První zkoušel Link Sar Steve Swenson sse silným americkým týmem v roce 2001 a později znovu, po vícero neúspěšných pokusech získat permit, roku 2017 s Chrisem Wrightem a Grahamem Zimmermanem. Pri pokusu objevili slibnou linii, kterou trojice zkoušelk vylézt znovu v roce 2019 úosílená o Marka Richeyho.

Šet dní po postavení základního tábora dosáhli vrchol. Během tohoto času čekali přes 36 hodin na utišení bouře. Při vrcholovém dni přestáli ještě 35metrový pád prvolezce a překonali závěrečnou délku nestabilního "peruánského" sněhu. Na sestup potřebovali něco přes dva dny.

Rakaposhi (7,788 m.n.m.), Kazuya Hiraide - Kenro Nakajima (Japonsko)
Jižní stěna a JV hřeben,  4,000m z base campu, 27. červena až 3. července z a do base campu.

 

Rakaposhi (7,788 m.n.m.)
Rakaposhi (7,788 m.n.m.), foto: ©Kenro Nakajima / American Alpine Journal
 
V hunzském regionu pakistánského Karakoramu je řada úctyhodných vrcholů těsně pod hranicí 8000 m. Jedním z nejvýznaměnších je Rakaposhi, poprvé vylezený JZ hřebenem roku 1958, zatímco jižní strana hory zůstávala nedotčená, lezci nemohli najít průstup. Prvovýstup z této strany je velmi průkopnický.
Z BC ve výšce 3,660m vylehzli za nestabilního počasí Nakajima a Hiraide jižní stěnou do výšky 6100m aby se aklimatizovali a ověřili si, že zvolená linie půjde vylézt. Při druhém výstupu na kopci potřebovali tři dny k překonání hlubokého měkkého sněhu a dosažení tábora v 6,800m na JV hgřebeni, kde museli čekat dva dny na zlepšení počasí. Poté za jeden dlouhý den vystoupili na vrchol a vrátili se bvýstupovou cestou dfo základního tábora..

Ačkoliv cesta nemá velké technické obtíže jako ostatní oceněné výstupy, byla oceněna pro svou velkou délku a oceňuje styl Hiraideho a Nakajimy.