Hostivařská skalka

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 27. 10. 2020


Velký článek o malém kvaku, aneb v čase locku každý kvak dobrý

Covid nám zavřel překližku a tak jsem se zahloubal do databáze skal a v rámci jejího zkvalitňování narazil na Hostivařskou skalku a vydal se ji prozkoumat. O svá zjištění se teď podělím abyste věděli, jestli vám stojí za to tam zajít.

 

Pohled na stěnu odspodu
Pohled na stěnu odspodu, foto: Petr Jandík

 

Hostivařská skalka je nakolmo postavená deska z jílovité břidlice s občasnými místy až pískovcového charakteru. Stojí ve strmém svahu z jílovité hlíny, která umí za vlhka docela klouzat a dopadiště od stěnou není nic moc. Ostré zbytky sousední nižší desky jsou tak akorát na vyvrknutí kotníků v případě odskakování. 

Krátký boulder
Krátký boulder, foto: Petr Jandík

 

Skála samotná vypadá na pohled hezky. Cesty jsou popsané modrou barvou. Délka cest je od tří do nanejvýš pěti metrů. Skalka neobsahuje žádné jištění, takž tu lze lézt buď TR, nebo bouldrovat. Vzhledem k charakteru dopadiště by bouldermatka pomohla jen částečně a následnému kutálení po svahu by nezabránila. Není ale problém si vzít kratší lano a odjistit si cesty shora. Stromů na ovázání je tam dost. Je tam taky dost bince od lidí, plechovky i rozbité lahve. 

Klasika
Klasika, foto: Petr Jandík

 

Celý sektor se skládá z Hlavního masivu, na kterém je 14 cest - no spíše boulderů a dvou příprdků - Levá stěna a Pravá stěna, každý má jednu cestu. Obtížnostně je většina cest v rozmezí 4+ až 6+, tři cesty jsou mezi 8- a 8+. Na Pravé stěně vpravo dole pod Hlavním masivem je šestka, na Levé stěně vlevo vedle horní části Hlavního masivu je trojka, nijak moc krásná. Nejhodnotnější a nejdelší cesta na hlavním masivu je traverz podél pukliny probíhající celým masivem za 8- s problematickou možností odjištění shora kvůli délce traverzu. Po hřebeni plotny vede jednička Zlatá střední.

Skupina cest uprostřed
Skupina cest uprostřed, foto: Petr Jandík

 

 

Cesty v pravé části
Cesty v pravé části, foto: Petr Jandík

Cesty jsou celkem dostatečně popsané v databázi horosvazu, kde je taky možnost stáhnout Papoušova průvodce, který sice nemá klasifikace, ale zase podrobněji popisuje cesty a historii. Použít lze mobilní aplikaci Skály ČR (Android, iOS).

Návštěvu skalky lze kombinovat s cyklistikou.

 

Pravá stěnka s jednou cestou
Pravá stěnka s jednou cestou, foto: Petr Jandík

 

 

Struktura skály
Struktura skály, foto: Petr Jandík

 

 

 Traverz Roupy vypadá lehčí, než je
Traverz Roupy vypadá lehčí, než je, foto: Petr Jandík

 

 

Levoboček - první cesta zleva
Levoboček - první cesta zleva, foto: Petr Jandík

 

 

Levá stěnka s trojkou
Levá stěnka s trojkou, foto: Petr Jandík

 

 

Celkový pohled na stěnu zleva
Celkový pohled na stěnu zleva, foto: Petr Jandík

 

Shrnutí:

Počet cest: 16

Délka cest: 3 až 5 m

Charakter: Boulder s blbým doskokem ve strmém svahu

Přístup: Ze stanice tramvaje Hostivařská (na Průmyslové) do ulice U břehu a jí stále dál, až se změní v cyklostezku. Po ní podél Botiče až do místa, kde je rozšíření doleva do svahu se dvěma lavičkami pod vedením vysokého napětí. Zde pěšinkou do strmého svahu, nahoře je vidět mezi stromy nažloutlá stěna Hlavního masivu.

Odkazy: databáze horosvazuPapoušův průvodce