SP v boulderingu Salt Lake City: Adam zlatý!

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 23. 05. 2021


2. kolo SP v boulderingu

Za účasti Adama Ondry se koná druhé kolo závodu Světového poháru v boulderingu 21-22. května v americkém Salt Lake City. Aktuálně: Adam Ondra suverénně zvítězil.

 

Neslyším vás! Jste tam?
Neslyším vás! Jste tam?, foto: IFSC

 

Finále mužů: Se čtyřmi topy zvítězil Adam Ondra, jako jediný dat všechny čytři topy. Jednička s parkúrovým přeběhem na začátku mu dala najvíc práce, na zónu potřeboval čtyři pokusy, na top 5. Nejlépe si na jedničce vedl Slovinec Anže Peharc lezoucí v Ocúnech, dal ji na druhý pokus. Japonem Kokoro Fujii, vítěz semifinále potřeboval na tento koordinační boulder překvapině 7 pokusů. Nikdo jiný už jedničku nedal.

Boulder dva měl zdvih z mírně převislého startu do nepatrně ukloněné plotny s traverzíkem bez rukou a malým skokem. Toho se Adam zhostil na flash, stejně jako Francouz Meidi Schalck a Jakob Schubert. Kokoro Fujii potřebpoval dva pokusy.

 

Adam ve finále na trojce
Adam ve finále na trojce, foto: IFSC

 

Třetí boulder začínal nutnosí obrátit se nohama napřed, zaklínit nohu tak trochu ve stylu klíčového místa cesty Silence, za ni se zvednout zase hlavou nahoru. Adam nastoupil zády ke stěně a udělal na flash jako jediný, Mejdi Schalck a Jakob Schubert na druhý pokus. Fujii, Peharc a Vezonik nedali ani zónu.

Čtvrtý boulder s dynamickými skoky a sklopanem v topu dali na flash Ondra, Schalck, a Schubert. Kokoro Fujii  měl tři pokusy a tím je vymalováno. Je to poprvé za čtyři roky, kdy někdo vyhrál dve světové poháry v boulderingu za sebou.

1. Adam Ondra 4+4, 2. Meidi Schalck (F) 3+4, 3. Jakob Schubert (A) 3+3 (pokusy 4+4)

Celkové výsledky jsou zde

Z hlediska blížící se Olympiády je Adamova dobrá boulderová forma pozitivním slibem, zároveň se zdá být forma Japonců o trochu slabší a pokud by se dalo soudit, jsou v tuto chvíli asi největšími favority olympijské kombinace Adam Ondra a Jakob Schubert, který je obvykle v obtížnoati skoro stejně dobrý jako Adam a lepší v rychlosti. 

TOP čtyřky, je to doma
TOP čtyřky, je to doma, foto: IFSC

 

 

A máme to!
A máme to!, foto: IFSC

 

 

Natalia Grossman
Natalia Grossman, foto: IFSC

 

Finále žen: Plným počtem topů vyhrála Natalia Grossman z USA,  stříbrná je Oriane Bertone (F) 3+4, třetí Broke Raboutou (USA) 3+3. Pro devatenáctiletou Grossmanovou je to první vítězství v kariéře.

 Celkové výsledky jsou zde


 

Semifinále: V semifinále, které bylo společné pro muže i ženy, vyhrál mužskou část Japonec Kokoro Fujii třemi topy na 16 pokusů. Adamu Ondrovi první boulder vůbec nešel. Padal pořád už z druhého kroku a šance na zónu nebyla. Dvojku topnul na šest pokusů, Kokoro potřebpoval jedenáct. Na trojce měl Adam top na dosah, ale z topového chytiu vždycky sklouznul a neudržel ho. Čtyřka mu sedla, dal ji na flash. Dva topy na sedm pokusů a tři zóny daly druhé místo za Japoncem Kokoro Fujiim, který měl o top víc. Další místa ve finále obsadí Slovinci Gregor Vezonik a Anže Peharc, Rakušan  Jakob Schubert a mladý Francouz Mejdi Schalck.

Ženskou část semifinále vyhrála Američanka Natalia Grossman před další Američankou Broke Raboutou (pamatujete si na známého francouzského lezce minulých led Didiera Raboutou?). Třetí je Rakušanka Johanna Färber.

 

Kvalifikace mužů: Pět topů ulovili pouze dva. Japonec Yoshuyuki Ogata a Adam Ondra. Adam potřeboval na topy o dva pokusy víc, takže druhé místo. O třetí místo se dělí Japonec Rei Sugimoto, Medi Schalck z Francie a Němec Alex Megos.Čtyři topy dali lezci od třetího do 19. místa. 

Kvalifikace žen: Vyhrála Japonka Miho Nonaka pěti topy a pěti zónami na 7 pokusů. Čtyři topy data druhá Američanka Natalija Grossman, třetí Johanna Färber z Rakouska, 4. Broke Raboutou (USA), 5. Japonka Futaba Ito, 6. Katja Debevec (SLO) a 7. Sienna Kopf (USA). Startovalo 49 žen.

 

Adama doprovází jako vedoucí delegrace trenér Petr Klofáč, fyzioterapeutka Gabriela Vrablíková a jeho manažer Pavel Blažek. Početnost doprovázejícího týmu je ve srovnání s ostatními týmy standardní, i když některé týmy mají jen dvě osoby doprovázející závodníky, například Rakousko nebo Itálie. Naprotitomu Francie má doprovdný tým čtyřčlenný, stejně tak Německo, které mají více závodníků.

Z konkurence nebude chybět nikdo podstatný, tak musíme Adamovi držet palce.

Program:

Pátek 21.5.

9:00-13:30 (17:00-21:30 SLČ) kvalifikace ženy

15:30-21:00 (23:30-6:00 SEČ) kvalifikace muži

Sobota 22.5. 

11:00-13:15 (19:00-21:15 SEČ) semifinále muži, ženy

17:00 - dál (01:00 SEČ) finále ženy, finále muži.

Video stream: