Bassa Mawem odstoupil kvůli zranění

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 08. 2021

Neštěstí jednoho štěstím druhého

Jak bylo možno vidět na televizním přenosu, francouský rychlostní specialista Bassa Mawem z Francie utrpěl vážné zranění bicepsu během lezení na obtížnost. Aktualizace.

Bassa Mawem
Bassa Mawem, foto: © Leo Zhukov/IFSC

Jak o tom píše agentura Reuters:

Francouz Bassa Mawem odstoupil z finále mužské kombinace ve sportovním lezení na olympijských hrách v Tokiu poté, co si v úterý během kvalifikace poranil levou ruku, jak uvedl Francouzský olympijský výbor.

Šestatřicetiletý Mawem bude repatriován zpět do Francie na operaci, jak uvedl ve středu mluvčí výboru.

Odstoupení je ranou pro Francouzovy sny bojovat o první olympijské medaile v lezení po boku svého mladšího bratra Mickaela, který se umístil na prvním místě mezi osmi sportovci postupujícími do čtvrtečního finále.

Výbor uvedl, že Bassa, nejstarší lezec na hrách, pocítil ostrou bolest v levé ruce, která způsobila jeho pád ze stěny v hlavní disciplíně kvalifikace - třetí a poslední soutěži v kombinaci.

"Po dodatečných vyšetřeních na místě soutěže... je nyní známa lékařská diagnóza: Bassa Mawem trpí podle této diagnózy totální rupturou šlachy dolního bicepsu," uvedl mluvčí.

Němec Alexander Megos, který v kvalifikaci skončil devátý, Bassu ve finále nenahradí.

Bassa se umístí na osmém místě a bude označen jako DNS (nestartoval), uvedl mluvčí Mezinárodní federace sportovního lezení.

Francouz byl v nejlepší pozici poté, co zaznamenal nejrychlejší čas v úvodním rychlostním závodě a dosáhl osobního rekordu v lezení na rychlost 5,45 sekundy, čímž jen těsně zaostal za světovým rekordem 5,20 sekundy.

Ve druhém závodě však nedokázal vyřešit žádný z boulderových problémů a po pádu v lezení na obtížnost se umístil na posledním místě v pořadí a celkově skončil v kvalifikaci sedmý.

Pro Adam Ondru to znamená nečekaný bonus, protože postoupí bez boje mezi poslední čtyři a má zajištěno čtvrté místo v rychosti a velkou šanci na medaili.

Pavouk pro finále v rychlosti

A protože je Bassa Mawem jednička rychlostní kvalifikace, je nasazen proti Ondrovi, který je osmý. Pokud nebude B. Mawem moci nastoupit, Ondra postoupí do rychlostního semifinále. Měl by jistotu, že nebude mít horší skóre než 4, což by bylo z hlediska jeho konečného skóre obrovské štěstí a výrazně by to zvyšovalo jeho šance. Přepokládám však, že si Adam takovouto pomoc nepřeje a výsledek na úkor cizího zranění by ho moc netěšil. Jistě přeje Bassovi Mawemovi uzdravení.