Olympijská kombinace: zlato pro fenomenální Janju Garnbret

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: TZ IFSC/Redakce, Vydáno dne: 06. 08. 2021

Zvítězila rozdílem třídy

Sportovní lezení se dnes dočkalo druhé sady olympijských medailí v historii, a to po finále kombinace žen v tokijském parku městských sportů Aomi. Nezastavitelná Janja Garnbretová (22) ze Slovinska se vyšplhala na první místo ve dvou ze tří disciplín kombinace, čímž se pevně usadila na vrcholu stupňů vítězů se zlatou olympijskou medailí. Na domácí půdě si pro stříbrnou a bronzovou medaili došly Japonky Miho Nonaka (24) a její týmová kolegyně Akiyo Noguchi (32).

Janja Garnbret topuje
Janja Garnbret topuje, foto: IFSC

"Jsem tak šťastná, že to ani nedokážu popsat, je to jako splněný sen. Asi před šesti nebo více lety jsem na Instagram napsala: "Uvidíme se v Tokiu!" Takže je to splněný sen," vykřikla Garnbretová po převzetí olympijského vítězství.

Polka Aleksandra Miroslawová (27) odstartovala finále kombinace žen s razancí, když raketově zdolala rychlostní stěnu v novém světovém rekordu 6,84 sekundy. Miroslawová překonala dosavadní světový rekord v lezení na rychlost (6,96 sekundy) Julie Kaplinové (28) z Ruska a zároveň překonala svůj vlastní olympijský rekord (6,97 sekundy), který vytvořila začátkem tohoto týdne během kvalifikace na závod v kombinaci žen v Tokiu 2020. Francouzská specialistka na rychlost Anouck Jaubertová (27) obsadila v úvodním kole večera druhé místo poté, co ji Miroslawová porazila ve finále a třetí skončila Japonka Miho Nonaka.

Kromě oslav olympijského a světového rekordu Aleksandry Miroslaw vyjádřila své nadšení z druhého překonání osmisekundové hranice Slovinka Janja Garnbretová časem 7,81 s a radost z prvního času pod 10 sekund měla i Chaehyun Seo (17) z Jižní Koreje, která zastavila časomíru na hodnotě 9,85 s.

Úřadující mistryně světa v boulderu, obtížnosti a kombinaci Janja Garnbret ovládla bouldering a uzavřela druhou disciplínu soutěže v kombinaci jako jediná olympionička, která topovala. Slovinka, která se v roce 2019 zapsal do historie jako vůbec první lezec, jenž v jednom roce vyhrál všechny boulderové závody Světového poháru IFSC), v dnešním večerním olympijském finále zdolala dva ze tří boulderů. Problém číslo tři – silový boulder na 35° převislé stěně – nedokázala topovat žádná závodnice, ačkoli Janja Garnbret a Američanka Brooke Raboutou (20) dokázaly dosáhnout na chyt zóny. Raboutou skončila na druhém místě se třemi zónami a Nonaka se umístila na třetím místě se dvěma zónami.

V obtížnosti – závěrečném kole finále kombinace žen – Garnbretová vyklepala "bandasky" z předloktí, což jí umožnilo dosáhnout výšky 37+. Nejmladší závodnice ve finále Seo se poklonila davu složenému z týmových kolegů a VIP osobností, než vylezla těsně za Garnbretovou na 35+ a obsadila ve finálovém kole druhé místo. Rakušanka Jessica Pilzová (24) spadla na 34+ a skončila třetí.

Po závěrečném výstupu večera vyvrcholilo finále kombinace žen zlatou olympijskou medailí pro Garnbretovou se senzačním výsledkem 5,00 bodů, Nonaka brala stříbro, když získala 45 a výsledek 64 vynesl Noguchiovou na třetí místo pro bronzovou medaili. Aleksandra Miroslaw skončila na čtvrtém místě se stejným počtem 64 bodů jako Japonka, ale umístila se níže než Noguchi díky tomu, že japonská lezkyně předvedla lepší výkony v boulderu a obtížnosti. Aeričanka Broke Raboutou na pátém místě s 84, Francouzka Anouck Jaubert na šestém s 84, Rakušanka Jessica Pilz na sedmém s 90 a Chaehyun Seo na osmém se 112 body.

Miho Nonaka
Miho Nonaka, foto: Dimitris Tosidis/IFSC

"Je neuvěřitelné mít medaili v rukou, věřila jsem, že bych mohla získat stříbro, ale pořád tomu nemůžu uvěřit. Je to úžasné," řekla Miho Nonaka po zisku stříbrné medaile na hrách.

Bronzová olympijská medaile znamená pro Akiyo Noguchi konec kariéry závodníka ve sportovním lezení. Japonská lezkyně má na svém kontě celkem 75 medailí ze světových pohárů a mistrovství světa IFSC, přičemž na mezinárodní scéně začala závodit již v roce 2005. Jako pro jednu z nejoceňovanějších lezkyň na okruhu Světového poháru je třetí místo na olympijských hrách v Tokiu 2020 důstojným zakončením kariéry olympioničky.

Akiyo Noguchi
Akiyo Noguchi, foto: Dimitris Tosidis/IFSC

"Cítila jsem, že ze sebe vydám jen to nejlepší, ale nešlo mi to tak dobře, jak jsem chtěla. Po boulderingu jsem se bála, jestli získám medaili, nebo ne. Ale když Miho vyhrála stříbro, získala jsem bronz. Cítím, že jsem si bronzovou medaili velmi zasloužila," řekla Noguchi po svém bronzovém výkonu.