Svícení
HM65R-T má celkem šest režimů svícení, tři má malý širokoúhlý reflektor, tři dálkový reflektor. Oba lze pustit i současně. Širokoúhlý reflektor je vhodný do stanu, nebo na večení posezení venku, protože jeho nejmenší režim neoslňuje lidi, se kterými mluvíte. Na čtení je potřeba o stupínek více. Na chůzi stačí nejslabší režim dálkového reflektoru, s prostředním jde celkem v pohodě jet na kole. Nejsilnější režim je dobrý když si potřebujete krátkodobě přisvítit, třeba když hledáte další cest nebo další štand při slanění. Regulace výkonu je oproti HM65R slabší, tím pádem je menší doba dosvitu u některých režimů.
HM65R-T má při maximálním výkonu 1300 lm výdrž 4 hodiny, stejně jako její předchůdce HM65R při 1000 lumenech. Při 400 lumenech vydrží 12 hodin (HM65R 24 hodin), při 130 lumenech 24 hodin (HM65R 42 hodin). U širokého reflektoru je při 400 lumenech výdrž 12 hodin, při 70 lumenech 36 hodin a minimální režim 5 lumenů vydrží 300 hodin. Těch 5 lumenů je skoro málo, a celkově je rozdělení režimů širokého reflektoru méně rovnoměrné – 400, 70, 5 oproti 400,130, 8 lumenům u HM6R, což je třeba zvážit při volbě mezi oběma modely. Nemá červené světlo ani signalizaci SOS.
HM65R-T nemá paměťový režim, po zapnutí svítí vždy v nejslabším režimu. Celkově není při používání žádný problém, výše uvedené drobnosti mohou a nemusí být problém podle druhu použití. Zkoušeli jsme i naprosté vysvícení. Skoro vybitý akumulátor pořád produkuje alespoň nějaké světlo. K náhlému zhasnutí nedochází.
Připevnění na hlavu/helmu
S ohledem na použití při běhu je použit 3,5 cm široký popruh s malým navijáčkem, kterým lze popruh snadno na hlavě jednou rukou utáhnout i povolit, i když povolení nejde tak snadno. U předchozích modelů byly potřeba vždy obě ruce. Trošku zápasu přinese připevnění na horolezeckou helmu, protože je popruh na tento účel trochu krátký, Jde to, ale dá to práci. Na subtilní utahovací lanka je třeba dát pozor, aby se v batohu nepoškodila o nějaké to horolezecké “železo” a taky aby se některé lanko nenamotalo na ovládací kolečko, což znemožní funkci navijáčku a protože lanko přitom zapadne do drážky mezi kolečkem a základnou, není tak jednoduché si toho všimnout.
Popruh má bezpečnostní reflexní prvky. Posunutím čelovky po popruhu lze nastavit polohu navijáčku pro ovládání levou i pravou rukou. Popruh nejde z čelovky nijak snadno sundat, což sice víceméně nijak nevadí, ale nejde ji upevnit do speciálního držáku na helmu ALG03. Popruh je dírkovaný, takže se pod ním příliš nepotíte. Při namočení mnoho vody nenasákne a relativně rychle schne, i když studený obklad na hlavě vám udělá taky.
Ovládání
Ovládání je takové, jaké od Feníxu očekáváte. Dlouhý stisk ovládacího tlačítka rozsvítí refletor na příslušné straně, krátký stisk přepíná režim rozsvíceného reflektoru, zatímco pokud žádný nesvítí, spustí se signalizace stavu nabití pomocí čtyř malých modrých LEDek mezi ovládacími tlačítky nahoře. Dlouhý stisk tlačítka zhasne příslušný reflektor. Protože jsou reflektory nezávislé, je tím pádem potřeba zhášet každý samostatně. Čelovka má ekektronický zámek proti nechtěnému zapnutí, který se aktivuje i vypíná dlouhým stiskem obou tlačítek současně a signalizuje ho čtyřnásobné bliknutí malého reflektoru. Mechanická ochrana proti nechtěnému stisknutí plastem přetaženým nad tlačítka při zcela zaklopené reflektorové části není stoprocentní, protože ochranný plast zasahuje jen do čtvrtiny plochy tlačítek. Tím pádem si lze za nepříznivýcjh okolností v narvaném batohu teoreticky představit i nechtěné vypnutí elektronického zámku. Proto je dobře, že Fenix zachoval i mechanickou pojistku používanou i u jiných modelů, a sice povolením šroubovacího víčka pouzdra baterií cca o čtvrt otáčky, což není uvedeno v návodu, ale funguje to tak. Akorát na to nesmíte zapomenout a pokud vám nebude čelovka svítit, zkuste dotáhnout víčko, než spustíte poplach.
Baterie a nabíjení
V dodávce je Li-ion akumulátor 18650 s kapacitou 3500mAh ve variantě bez mikro USB konektoru pro samostatné nabíjení. Ten lze případně dokoupit samostatně. Nouzově lze použít jednorázové lithiové baterie Panasonic CR123A, pochopitelně se je nesmíte snažit v čelovce nabíjet.
K nabíjení dodaného akumulátoru slouží konektor USB-C, krytý gumovým víčkem. Konektor je připevněn v rovné zadní desce a nebrání připojení jakkoliv tvarovaného konektoru. Úplně vybitý akumulátor se nabije za 3 hodiny. Stav baterie ukazují čtyři malé modré LEDky mezi tlačítky na horní straně. Po stisknutí libovolného tlačítka při zhasnutém stavu ukáží stav nabití ve čtyřech krocích. Při nabíjení ukazují stav nabití.
Resumé
Spolehlivá bytelná čelovka bez kablíků a jiných částí s poruchovým potenciálem. Svítí luxusně a hodně, za cenu o něco menší výdrže v některých režimech. Komfortní utahování popruhu na hlavě díky navijáčku. Vodotěsná, nárazuvzdorná. Skvělý poměr rozměry a hmotnost kontra výkon. Pokud někomu neyhovují světelné režimy takto, má stejně hodnotnou alternativu v podobě HM65R. Lehké a málo nasákavé popruhy, výměnný akumulátor, velký rozsah světelného výkonu, s nabíjením přes USB-C. Hodí se na všechny možné aktivity - například horolezectví, canyoning, jízdu na kole, kempování, turistiku, běhání a podobně, nepohrdnete jí ani při opravování auta.
Technické parametry
Čelovka je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix, doporučená maloobchodní cena je 2699 Kč včetně DPH.