Sasko: zavřené bivaky během hnízdění

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, zdroj: Hanspeter Mayr, Vydáno dne: 04. 04. 2022


Nové nařízení o bivakování v Národním parku Saské Švýcarsko

Od původního záměru jakýchsi bivakovacích povolenek bylo nakonec upuštěno. Místo toho budou od začátku února do poloviny června všechny oficiální bivaky zavřené. Přečtěte si, co o tom píše Hanspeter Mayr z regionálního sdružení DAV Sasko (redakčně kráceno).

 

Schmilka, bivak pod Schwarzes Hornem
Schmilka, bivak pod Schwarzes Hornem, foto: Petr Jandík

 

V uplynulých týdnech diskutovali zástupci horských sportovních svazů, svazů ochrany přírody a turistického svazu Saské Švýcarsko s orgány ochrany přírody o možných řešeních, jak omezit rozbujelé volné táboření v národním parku. Dočasné omezení bivakování, které se tradičně odehrává pod skalními převisy, může významně přispět k zastavení výrazného úbytku chráněných druhů v národním parku.
Z diskusí vyplynulo, že největší úspěch slibuje každoroční dočasné uzavření všech bivaků v národním parku v období hnízdění od začátku února do poloviny června. Oblast se tak v tomto citlivém období výrazně zklidní a chráněné druhy živočichů mohou znovu osídlit své přirozené prostředí ve skalnatých a lesnatých oblastech národního parku a využít je k odchovu mláďat. V posledních letech vzbuzuje znepokojení zejména neustálý úbytek mláďat přísně chráněných velkých druhů ptáků, sokola stěhovavého a čápa černého, který je příkladem mnoha dalších živočišných druhů.

 

Bivak u Falkensteinu
Bivak u Falkensteinu, foto: Petr Jandík

 

Nocování v přírodě - ať už ve stanu nebo pod širým nebem - bylo v národním parku vždy celoročně zakázáno. Jedinou výjimkou je přenocování v 58 oficiálních bivacích, pokud je spojeno s lezením.
To je v souladu s tradicí horolezců. Národní park Saské Švýcarsko je jediným národním parkem v Německu, kde je tato omezená forma bezplatného přenocování povolena. Internet a aplikace však v dnešní době usnadňují vyhledávání bivaků a činí pro stále více lidí atraktivní možnost přenocovat v národním parku nezávisle na lezení. Kromě problému s výkaly a erozí roste také počet lidí, kteří rozdělávají ohně, ruší noční klid v přírodě hudbou z reproduktorů a zanechávají po sobě odpadky. Navíc stále více lidí již nevyužívá jen povolených 58 bivaků, ale nocuje nelegálně po celém národním parku ve spacácích nebo houpacích sítích. Výsledkem je rozsáhlé narušení zejména citlivých oblastí.

Původně plánovaný bivakový lístek, který měl být rezervován online, by podle hodnocení různých zúčastněných stran tyto problémy pravděpodobně neřešil tak dobře a byl vyhodnocen jako méně praktický. Zda současné řešení dočasného uzavření může vést k žádoucímu úspěchu a zda se podaří zastavit klesající trend, zejména v počtu hnízdících ptáků, bude společně vyhodnoceno po třech letech. Za tímto účelem budou v letošním roce ve společné projektové skupině, především se zástupci horských sportů a svazů ochrany přírody, vypracována vhodná kritéria. Kromě toho se v této projektové skupině bude diskutovat o možných dlouhodobějších předpisech, které po skončení platnosti v současnosti platného nařízení do roku 2025 omezí bivakování na úroveň slučitelnou s přírodou. Z dalších jednání vyplynulo, že jednotlivé bivaky mohou zůstat uzavřeny i po polovině června, pokud je to nutné z důvodu ochrany druhů, např. pokud by mohlo dojít k vyrušení mláďat ptáků v blízkosti hnízdiště. Na oplátku je třeba zachovat počet povolených nocovišť v národním parku po dobu trvání projektu.

 

Bivak pod Zyklopenmauer
Bivak pod Zyklopenmauer, foto: Petr Jandík

 

Důležitým předpokladem úspěchu projektu je další zvýšení počtu strážců národního parku. Pouze s nezbytnou přítomností v oblasti může správa národního parku lépe kontrolovat dodržování nových, ale i dříve platných předpisů. Důležitým bodem je postih nelegálního přenocování mimo povolená místa, které podle statistických průzkumů představuje asi polovinu ročního počtu přenocování v národním parku. Právě ty mají obzvláště rušivý účinek. V posledních letech způsobili obzvláště velký počet lesních požárů lidé, kteří přespávali a rozdělávali ohně na náhodných místech v lesích národního parku. Od roku 2018 vzniklo z těchto nelegálních ohnišť více než 20 lesních požárů.

 

Za účelem zavedení nových pravidel pro bivakování, která budou platit po omezenou dobu tří let od května 2022 do roku 2025, změní správa národního parku plán údržby a rozvoje národního parku. Od 31. března 2022 mohou dotčené strany v rámci řízení  do 28. dubna 2022 podávat své připomínky prostřednictvím svazů horských sportů a ochrany přírody, pokud jsou jejich členy. Po zvážení obdržených připomínek SMEKUL (Ministerstvo) včas rozhodne a nařízení zveřejní v úředním věstníku. Novým nařízením chtějí správa národního parku a svazy horských sportů společně vyslat jasný signál proti bezuzdnému volnému nocování v Národním parku Saské Švýcarsko a dosáhnout zklidnění citlivé přírody v oblasti národního parku na jaře letošního roku - zejména o silně frekventovaných prázdninových víkendech na přelomu května a června. Vyzýváme všechny návštěvníky národního parku, aby respektovali nové předpisy o bivakování a významně tak přispěli k ochraně přírody a životního prostředí v Saském Švýcarsku.