Kurz osazování kruhů v Ostrově

Autor: Jan Čuba <jan.cuba(zavináč)volny.cz>, Zdroj: JanČuba, Vydáno dne: 09. 06. 2022


Testy pevnosti

Dne 20.5.2022 proběhl v Ostrově (Labské pískovce) seminář osazování fixního jištění organizovaný OVK Tisá a CVK ČHS, zaměřený na osazovaní do pískovce, který vedl jako obvykle Vladimír Těšitel. Celkem se zúčastnilo 12 osob z řad členů ČHS

 

Účastníci semináře na
Účastníci semináře na "pracovišti", foto: Zdeněk Faltys

 

V teoretické části byl probrán postup technologie osazování fixního jištění s důrazem na možné chyby, spojený s praktickou ukázkou zalepení pískovcového kruhu. V následné diskuzi byly probrány osobní praktické zkušenosti jednotlivých účastníků s osazováním či výměnou jištění.

Kuba Trylč pak také prakticky předvedl osazení kruhu se šestihranným dříkem temovaného olovem, používané v sousedním Sasku. 

Šestihranný kruh používaný v Sasku. Temuje se olovem
Šestihranný kruh používaný v Sasku. Temuje se olovem, foto: ČHS

 

 

V rámci praktické ukázky byly provedeny trhací zkoušky za účelem ověření možnosti používání kruhů a borháků o průměru 18 mm a délky dříku 150 mm v Ostrově. Zkušební kruh délky 150 mm o průměr dříku 18 mm byl navrtán a zalepen do bloku odlomeného před časem z cesty Separate reality na Sluneční věži ve východním sektoru.

Odlom je tvořen žlutým pískovcem střední tvrdosti v dané oblasti. Na lepení byla použita chemická malta Fischer - FIS VL 410 C při venkovní teplotě 20°C. Cca po 1 hod od zalepení byla provedena zkouška zatížení kruhu ve směru kolmém na podélnou osu dříku maximální silou 3200 kg (min předepsaná hodnota je 2500 kg) s dobou působení 2 minuty. Po uplynutí této doby nebyly zaznamenány jakékoliv poruchy lepení kruhu ani destrukce pískovce.

Kruh se pod zkušební zátěží protáhl, ale drží. Zátěž kolmo na osu.
Kruh se pod zkušební zátěží protáhl, ale drží. Zátěž kolmo na osu., foto: Zdeněk Faltys

 

Další zkouška proběhla zatížením směrem v ose dříku silou 3000 kg (norma je 1500 kg). Ani při této zkoušce nebyla zaznamenána porucha v lepení kruhu či destrukce pískovce.

 

Plná zátěž v ose
Plná zátěž v ose, foto: Zdeněk Faltys

 

S ohledem na výsledky obou zkoušek bylo OVK Tisá odsouhlaseno používání kruhů a borháků s dříkem průměru 18mm a délky 150 mm souběžně s jištěním 22/200 mm (stávající povolený rozměr) pro Oblast Ostrova, s výjimkou části jižního sektoru od Velké nebeské stěny po Eliáše, tzv. Himmelreich, kde zůstává v platnosti používání původního rozměru tj. 22/200 mm. Toto rozhodnutí  platí od 20.5.2022.

Volba použitého jištění bude ponechána na rozhodnutí prvovýstupce. OVK a správci skal pak zůstává možnost v rámci schvalování žádosti o prvovýstup, určit použití konkrétního rozměru jištění pro daný projekt. Nutnost zažádání správce o souhlas s prvovýstupem nadále zůstává.


20. 5. 2022
Jan Čuba – předseda OVK Tisá

 

Kuba Trylč osazuje saský kruh do olova
Kuba Trylč osazuje saský kruh do olova, foto: Zdeněk Faltys

 

 

Příprava zátěže v ose kruhu
Příprava zátěže v ose kruhu, foto: Zdeněk Faltys

 

 

Příprava testovacího zařízení
Příprava testovacího zařízení, foto: Zdeněk Faltys

 

 

Jan Čuba vrtá, Vladimír Těšitel přihlíží.
Jan Čuba vrtá, Vladimír Těšitel přihlíží., foto: Zdeněk Faltys

 

 

Certifikovaný kroužek s vyraženou identifikací
Certifikovaný kroužek s vyraženou identifikací, foto: Petr Jandík

 

 

Nerezový certifikovaný kruh průměr 18 mm, délka 150 mm
Nerezový certifikovaný kruh průměr 18 mm, délka 150 mm, foto: Petr Jandík

 

 

Kruh 22/150
Kruh 22/150, foto: Petr Jandík