Ve třetím patře Zemědělského muzea na Letné usedl Adam za stůl s předsedou ČHS Honzou Bloudkem a šéfem agentury Sportinvest, Davidem Trávníčkem. Na stole měl před sebou vyložené medaile z Mnichova a jednu ze Světového poháru, čili svou letošní žeň. Proti stolu smečka novinářů, včetně kamer vellkých televizí ČT a Novy. Adam prostě táhne i mainstreaová média.
V krátkém úvodním expozé vyjádřil spokojenost s letošní sezónou. Protože se mu narodil syn, zúčastnil se menšího počtu závodů. Nicméně vyhrál obtížnost na Světovém poháru v Chamonix a kompletní sbírku všech druhů medailí na ME v Mnichově - zlato v obtížnosti, stříbro v kombinaci a bronz v boulderingu. Zejména měl radost z obhájení titulu Mistra Evropy v obtížnosti a vůbec si cení svých výsledků v Mnichově s ohledem na to, že měl těsně před závody Covid a nemohl trénovat tak, tak byl zvyklý.
Vetší část tiskovky věnoval Adam svému pobytu v norském Flatangeru, odkud se před nedávnem vrátil. Už době své první návštěvy tam navrtal řadu projektů, které byly postupně vylezeny. Nejcennější z nich jsou tři. Cesta Change, první 9b+ na světě, přelezená Adamem poprvé roku 2012. Change se dočkala prvního zopakování od Stefana Ghisolfiho roku 2020. Z projektu pracovně nazývaného Project Hard se posléze vyvinula cesta Silence, první cesta klasifikace 9c na světě. Adam Ondra ji přelezl jako první v roce 2017.
Dnes jsou cesty s takovouto navrženou klasifikací v databázi extrémních skalních cest 8a.nu zapsané celkem čtyři. Kromě Silence je DNA od Seba Bouina. Další dva zápisy nelze brát vážně.
Poslední z dosud nepřelezených projektů, který je v levé části jeskyně, označuje Adam jako Project Big. Podle něj tam vůbec nebyly vidět chyty a byla otázka, jestli půjde Project Big přelézt.
Letos se vydal Adam zkoušet tento projekt s celou rodinou a také se svým úhlavním konkurentem na závodech, Jakobem Schubertem. Oby byli přelezení již blízko, ale nezadařilo se. Adamovi také proto, že chytil nějaké nastydnutí a část doby kdy byly suprové podmínky a cesta krásně proschlá, strávil maroděním a poté tréninkem, aby se dostal zpět do formy. Když se to podařilo, byly už podmínky pryč. Podle Adama je cesta náročná na sílu celého těla. Jsou tam často větší oblé chyty vyžadující silově náročné lezení. Adam původně ty obliny neměl rád, ale musel si na ně zvyknout, protože se takto staví i cesty ve Světovém poháru a paradoxně se přípravou na závody zároveň připravil i na lezení tohoto projektu.
Zkoušení cesty s někým dalším je výhodné pro oba, protože víc očí víc vidí. Jednotlivec se může zacyklovat v nějakém postupu a nevidět jiné možnosti. To se ve dvou nestane. Adam a Jakob mají project Big víceméně zkrokovaný a Adam odhaduje, že by obtížnost měla být na horní hranici 9b+, ale definitivně se to dá říct až se projekt podaří přelézt v kuse. Kvůli únavě z předchozích cruxů se může finální boulder jevit nakonec těžší, než při krokování. Bylo vidět, že povídání o tomhle Adama opravdu baví. Byl ve svém živlu, "lezl" i s mikrofonem v ruce. Jestli bude ve Flatangeru podmínka, pojede Project Big zase zkoušet ještě letos.
Poté, co Honza Bloudek oznámil pořádání Světového poháru v boulderingu v Praze na Letné (vice o tom v samostatném článku), řekl Adam, že se na to strašně těší a že Světák s Pražským hradem v pozadí bude skvělý, stejně jako je skvělý závod v Chamonix s masivem Mont Blancu v pozadí.
Následovaly rozhovory s jednotlivými médii, na kterých se ale hned přiživili i ostatní, takže prostě chumel. Pan redaktor z novy TN Live byl z naší hvězdy tak nezvózní, že se mu třásly ruce.
Focení s medailemi přináší i starosti. Fotografové byli stále nespokojeni s tím, že nejsou vidět všechny, Adam je musel všelijak rychtovat, to vše s profesionálním úsměvem. Konec konců, je to součást jeho práce. Mrkněte se na fotky brněnské hvězdy před Pražským hradem.
TRAILER_ADAM ONDRA_PUSHING THE LIMITS.mp4 from Alice Tabery on Vimeo.