Článek Tragická nehoda pod Groszovým ľadopádom uvádí, že dvojice slovenských a trojice polských horolezců lezla odpoledne Groszův led, který přetéká přes prahy Groszova žlabu v severovýchodních svazích Slavkovského štítu. Slovenská dvojice i při zachování bezpečných rezestupů uvolnila dvě deskové laviny s výškou odtrhu cca 10 cm. Podařilo se jim zachytit na cepínech a nepřepadli přes práh. Poláci pokračovali ve výstupu a shodili další deskovou lavinu, která Slováky pod nimi málem strhla. Slovákům se pak podařilo udělat mezi prvním a druhým ledopádem štand a bezpečně slanit na zem.
Po setmění přišlo tísňové volání od jednoho z trojice Poláků, který zůstal částečně zasypaný a po 45 minutách se dokázal vyhrabat. Jeho kolegy poté našla HZS pomocí pípáků, ale byli bez vzduchové kapsy a beze známek života.
Podle článku HZS bylo všeobecné lavinové nebezpečí 2 stupně, tedy mírné lavinové nebezpečí, které se koncentrovalo zejména na severních expozicích a strmých svazích nad 35° pod skalními stěnami a těsně pod hřebeny, kde mohlo být vlivem větru naváté větší množství sněhu. To byl případ i místa odtrhu, kde je žlab severně orientovaný. Okolo poledne se začal výrazně zdvíhat vítr, který navál mnoho sněhu mezi první a druhý Grozszův ledopád na tvrdou sněhovou pokrývku vytvořenou stabilním počasím předchozích dní. Navátý sníh nebyl s podkladem dostatečně spojený.
Trojice uvolnila deskovou lavinu při pěším sestupu a s ní přepadli přes první Grószův ledopád asi 60 m a lavina je vlekla ještě si 150 m úzkým žlabem, kde se neměla kde rozlít.
Článek uvádí údaje o lavině: desková, délka 310 m, délka nánosu 150 m, šířka 20 m, výška odtrhu průměrně 30 cm. Další podrobnosti naleznete ve článku HZS.
Děkujeme Středisku lavínovej prevencie za svolení použít obrázky.
Veverkův ledopád. Gószův led je v dalším žlabu vpravo, ilustrační foto Petr Jandík