Valná hromada ČHS 2023

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 02. 2023

České lezení základní logoNová organizace a nový vizuální styl

ČHS zveřejnil pozvánku na Valnou hromadu, která se bude konat 25. března 2023 n obvyklém místě na Strahově. Podle současných regulí se jí mohou zúčastnit a hlasovat pouze předsedové oddílů a tím, že počet hlasů je podle kategorie velikosti oddílu.

Všechny podklady k Valné hromadě jsou jako vždy a podle stanov k dispozici měsíc před jejím konáním volně ke stažení na stránkách ČHS . Kromě bulletinu je tu také Výroční zpráva, obsahující souhrn všeho, co se dělo kolem ČHS v minulém roce, ať už jde o výsledky sportovní, finanční a jiné.

Z výroční zprávy: Celkový příjem ČHS byl 25 milionů Kč, z toho dotace od NSA byla 61%, členské příspěvky 24%, příjem od partnerů 6%. Na výdajích má největší podíl komise sportovního (tedy závodního) lezení 47%, služby členům a sekretariát 34%, Údržba skal a ochrana přírody 8%. ČHS má v evidenci 30 299 členů. Z tabulky ve zprávě vyplývá, že individuálních čenů "A" je více, než oddílových, zhruba o necelé dva tisíce. Mládežníků do 18 let je přes 13 tisíc.

Na jednání Valné hromady se bude kromě běžných agend schvalovat jednak nové organizační schéma ČHS, jehož nutnost je zdůvodňována nefunkčností dosavadního modelu kvůli velkému objemu práce, jednak nový vizuání styl.

Organizační struktura

Vedení ČHS má být rozděleno na šest sekcí, každá bude vedena profesionálním manažerem. Dosavadní Odborné komise touto
úpravou nemají zaniknout, ale zapojit se do činnosti jednotlivých sekcí po odborné stránce s tím, že organizačně a ekonomicky bude jejich činnost řízena a koordinována příslušným vedoucím sekce. Manažeři sekcí mají tvořit manažerský tým, vedený generálním sekretářem. Výkonný výbor bude podle schématu řídit generálního sekretáře, bude tedy něčím jako je dozorčí rada. 

 

Navrhované organizační schéma ČHS
Navrhované organizační schéma ČHS
 
Jak to může celé fungovat asi záleží hlavně na pojetí funkce manažera sekce. Pokud se bude zabývat organizací a ekonomikou, může odborným komisím ubrat papírování a přinést možnost se více věnovat věci samé. Na druhou stranu může tlačit komise někam a stavět jim mntinely pro jejich činnost. Záleží na definici a pravomoceh, jestli bude manažer sekce spíše dělat servis odbornýcm komisím, nebo je řídit a úkolovat. Vztah placeného profesionála a dobrovolných funkcionářů je citlivá věc.
 
Nový vizuální styl
 
S rostoucí šíří záběru ČHS vyvstala podle názoru VV potřeba nového vizuáoního stylu. Na konkrétní návrh si vybral renomovanou firmu Identity z Pardubic, jejíž portfolio je úctyhodné. Firma vytvořila vyzuální styl mimo jiné Ovliváčově projektu Jungle, Adamu Ondrovi a boulderovce Hangar.
 
Podívejte se na navrhované logo. Více příkladů vizuálního stylu je v bulletinu. Tvůrci k tomu přistoupili dost popisně. Myšlenka lezoucího lva je velmi odvážná a těžká na ztvárnění.

 

České lezení základní logo
České lezení základní logo

 

 

České lezení, varianty disciplín 2
České lezení, varianty disciplín 2

 

 

Aplikace na tričko
Aplikace na tričko
 
Poslednímu příkladu obrysové varianty nelze upřít eleganci a aplikace na tričku vypadá dobře. S těmi ostatními variantami už to tak necítím. Komplikovanost znaku je nevýhodou v malých velikostech, kdy se ze lva stává spíše neidentifikovatelný barevný flek. Toho si byli vědomi i tvůrci a připravili pro malé velikosti ještě zjednodušenou variantu obsahující jen hlavu lva.
 
Nově navržené logo ilustruje úpadek významu klasického horolezectví ve prospěch závodníků a závodní reprezentace, tedy zmizely hory a přišel po vertikále se drásající lev. Podívám-li se na vzorky uveřejněné v bulletinu, žádný wow-efekt se nedostavil. Zaplavují mne pocit spíše smíšené. Dokážu pochopit, že reprezentant na stupni vítězů potřebuje mít něco, co se pojí se státním symbolem, i když jinak lev nemá s lezením mnoho společného. Nemohu si pomoci, ale lev v novém návrhu mi připomíná tělem spíše žábu s lví hlavou.
 
 
Pro připomenutí současné logo: 

  


 
 
 
 
 
Jak je to jinde?
 
Pro zajímavost porovnejme loga u jiných sportů. U českého hokeje nemá lev hokejku, ani helmu nebo brusle, je jednoduchý a elegantní. Rozeznatelný i v malých velikostech.

 

český hokej
Český hokej

 

 

Fotbalisti mají jen lehce modifikovaný klasický erb se lvem, někdy decentně doplněný u špičky míčem.

Český fotbal
Český fotbal

 

 

U Floorbalu je lev zakomponovaný do brankářské masky
Český floorbal
Český floorbal

 

Basketbal se obešel bez lva 

Český basketbal
Český basketbal

 

 Stolní tenis taky nemá lva a má logo pěkně zesymbolizované. Dvě červená T = Table Tennis tvoří zároveň stůl. Jásající postava - symbol vítězství zároveň obsahuje tvar polí na české vlajce a hlava postavy je zároveň míček.

Český stolní tenis
Český stolní tenis