Valná hromada ČHS 2023

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 03. 2023


Organizace ano, nová identita ne

Na Strahově se odehrála Valná hromada ČHS. Kromě běžné agendy byly dvě mimořádnosti - návrh nové organizační struktury a představení nového vizuálního stylu.

 

Správci skal - Algena a Venca Kopecký
Správci skal - Algena a Venca Kopecký, foto: Petr Jandík

 

Jelikož můj předseda Peky odjel pod záminkou lezení do Francie podívat se jak tam zapalují radnice, padla účast za horyinfo na mne. Už vloni se VH mohli zúčastnit jen zástupci oddílů, stejně tomu bylo i letos. Jednání bylo na začátku přítomno 80 zástupců a 300 hlasů, reprezentujících 41,4% všech oddílů a tím byla usnášeníschopnost bohatě splněna. Předsedající Rešík to komentoval poznámkou, kolik lidí přiláká taková rozplácnutá žába :-).
 

Usnesení

Konečným výsledkem jednání bylo usnesení:
 
Valná hromada ČHS schválila:
  1. Výroční zprávu ČHS za rok 2022
  2. zprávu Revizní komise za uplynulé období
  3. zprávu o hospodaření ČHS v roce 2022
  4. poskytování pravidelných odměn členům Výkonného výboru a předsedovi Revizní resp. Disciplinární komise v předloženém znění
  5. návrh organizační struktury ČHS v předloženém znění
  6. rozpočet ČHS na rok 2023, a současně udělila Výkonnému výboru oprávnění upravovat schválený rozpočet dle skutečného vývoje příjmů, tak, aby byly co nejlépe naplňovány záměry a cíle ČHS a zároveň byly splněny závazné požadavky externích poskytovatelů financí.
 
Valná hromada ČHS uložila Výkonnému výboru: 
V návaznosti na bod týkající se nové organizační struktury ČHS: 
  1. připravit návrh odpovídající úpravy Stanov ČHS a předložit jej Valné hromadě ČHS konané v roce 2024 ke schválení,
  2. aplikovat postupný přechod na novou organizační strukturu ČHS, tak, že rychlost přechodu musí respektovat finanční možnosti rozpočtu ČHS.

Fundraising

Na začátku hovořil Jirka Oliva o komisi fundraisingu. V roce 2022 přineslo úsilí komise 1,6 milionu Kč v penězích a 1 milion v materiálu. Vzhledem k malé předvídatelnosti státních dotací je těžké dělat rozpočet a plánovat. Bylo by potřeba snížit závislost na dotačních programech. V současné době pochází prostředky pro činnost ČHS z dotací - 66%, členských příspěvků 24%, od partnerů 7% a z další činnosti 3%. Snahou fundraisingové komise je dosáhnout ideálního stavu, kdy by příjem od partnerů stoupl na 20%, podíl dotací se snížil na 40%, členské příspěvky by stouply na 30% a další činnost na 10%. Marketingová skupina je tvořena čtyřmi dobrovolníky a Oliva vyzývá každého, kdo má nějaké vazby na větší nebo zajímavé firmy, aby se připojil. Podpora partnerů může významně zlepšit plánování. V současné době nelze v listopadu 2022 naplánovat rozpočet, když ještě v březnu 2023 neznáte 66% svých zdrojů.

 

Martin Mašát a zpráva revizní komise
Martin Mašát a zpráva revizní komise, foto: Petr Jandík

  

Výroční zpráva

Po schválení programu a volební a návrhové komise prezentoval Martin Mašát zprávu revizní komise, která nenašla žádné problémy a můžete si ji přečíst v bulletinu. Následoval Honza Bloudek se zkrácenou verzi výroční zprávy.

Božena Valentová a Vladimír Těšitel
Božena Valentová a Vladimír Těšitel, foto: Petr Jandík

 

Marek Klíma hovořil ve zprávě o hospodaření o plnění rozpočtu a o potížích s Národní sportovní agenturou.

- Daňové přiznání svazu je veřejně přístupné na portálu Justice.cz

- rozpočet se začíná dělat v říjnu předcházejícího roku. Podle kvalifikovaných odhadů se snaží dělat strukturu rozpočtu tak, aby byla co nejobjektivnější. Bohužel je skoro 70% příjmů rozpočtu věštění z křišťálové koule kvůli nejistotě v přidělení dotací od NSA. Na jednu korunu rozpočtu jsou čtyři koruny požadavků.

- Svaz se snaží najít cestu do NSA a napravit finanční křivdy. Rozhodnutím MOV se lezení stalo olympijským sportem, ale nikdo z politiků na to nereagoval. Pro stát má lezení podporu pořád jako spolek kuželkářů. Lezení je olympijským sportem, mělo by podle srovnatelných výsledků mít dotace asi desetkrát vyšší. 

- podle průběhu jednání se státem dostal ČHS oproti odhadu mírné navýšení z dotačního titulu reprezentace a talent, které bylo přerozděleno do složek, pracujících z reprezentací a talentem, ale část dostala CVK na předzásobení materiálem, který se měl zdražit o 30% a byl nakoupen včas ještě za původní cenu. 

- Na EP v boulderingu byla od NSA přislíbená kompletní dotace, ale nakonec dostaly přednost jiné akce a svaz na závod nedostal ani korunu. Zvolil levnější variantu s náklady 1,2 milionu. Od poloviny roku nastalo brždění výdajů, aby se ušetřilo na tom, na čem se ušetřit dá a rozpočet vyšel.

- Velký úspěch je závěrečný kladný výsledek hospodaření.

Padlo několik dotazů:

Lanškroun: Oddíly nemají podporu oddílům na mládež z ČHS? Podle čeho se zvyšují poplatky za startovné? Servis od svazu by měl být jednoduchý.

Honza Bloudek: Stát - MŠ úplně oddělilo oddíly od svazů. Nižší miliardy korun jdou na podporu svazů i do programu Můj klub. Tyto programy jsou zcela nepropojené. Svaz na kluby nedostává nic, co by mohl předávat na oddíly. ČHS má oproti srovnatelným olympijským sportům od státu desetinovou podporu. Musí se zvážit jak to udělat, aby mohl proběhnout český pohár a byl dostatek kvalitních závodů. Role svazu je v podpoře oddílů, aby měly kde vzdělávat trenéry a instruktory a přihlásit své talenty do regionálního mládežnického střediska, aby se nejlepší oddíly mohly ucházet o status regionálního mládežnického střediska a měly k tomu podporu lidí, kteří na to mají vzdělání. Není v silách svazu vzhledem ke strukturálnímu nastavení dotací přímá podpora oddílů. V jiných sportech je to běžné a mají kluby ekonomicky silnější, než samotný svaz. Od svazu získávají systémovou podporu a bohaté svazy, mezi které ČHS nepatří, mohou přispět na nejlepší trenéry.

Petr Resch: Díky za tyhle dotazy, chceme je slyšet. Dotace je kolem 15,4 milionů. 13 000 dětí, které ve svazu máme, kdyby si každé sáhlo na podporu 2000 Kč od NSA z programu Můj klub, je to 26 milionů. To jsou peníze, které jdou přímo na oddíly, nerozdělují je svazy. Pak tak jsou peníze z městských a krajských rozpočtů. Svaz má úkol, aby si oddíly mohly na tyhle peníze samy sáhnout. 

Jiří Oliva: Domácí závody, máme na ně rozpočet. Při stávajícím stavu musí svaz zajistit minimální počet soutěží, aby ty kluby byly spokojeny - 1. až třetí liga. Když se vlezeme do rozpočtů - jsou minimalistické a jejich suma nestačí na rozpočet, které na závody máme. Doháníme chybějící zdrojování od partnerů, aby bylo vůbec možné zajistit domácí soutěže. Dotace od NSA jsou ve vazbě na sportovní svaz, protože vše od NSA, jde přímo na soutěže, na sportující mládež, jsou svázané se závody. Proto se vypisuje tolik závodů, aby měly oddíly možnost dotace získávat a soutěžit s ostatními sporty.

Lanškroun: Proč jsme dostali při nárůstu počtu dětí z programu Můj klub méně?

Bloudek: ve státním rozpočtu byla NSA nejvíce krácena, místo 19 miliard celkově bylo jen 5. Bývalý předseda byl nominant minulé vlády a jeho jediné úsilí bylo vše odkývat aby ho tam ještě nechali. Je to problém celého sportu. ČHS byl v roce 2022 jediný svaz, který dostal přidáno.

Oliva: Můj klub dostal výzvu 1, která byla alokovaná pouze na soutěže - pro velké svazy, které mají rozjeté soutěže. Po stížnostech řady klubů byla vypsaná výzva 2, která byla na nesoutěžní kluby. to je to, co jste pobírali dříve. Proto musí svaz organizovat dostatek soutěží, aby oddíly měly příležitost tyhle body mít. Peníze jste dostali pozdě proto, že jste pozdě podali žádost. Kdo pozdě podá, pozdě dostane.

Dotaz: Přehled nákladovosti Komise sportovního lezení. Klíma: Je to v rozpočtu a to je veřejná věc. Resch: je to v kvartálním reportingu. Snažíme se o maximální transparentnost. 

Dotaz: Na severním Moravě je závodů 3. ligy minimum. Resch: Oddíly tomu musí jít naproti, aby ty závody pořádaly. Oddíl, který se toho chce zúčastnit, musí závody pořádat.

Dotaz: Kam se v rozvaze ztratily 4 miliony. Klíma: Musíme odepisovat majetek - nakumulovaly se odpisy. Bloudek: Projekty Erasmus u nás parkují poměrně velké částky, které se pak rozdělují partnerům, takže od nás odchází. Žádný majetek jsme neprodávali.

Hlasováním byla zpráva o hospodaření schválena.

 

Honza Bloudek stěhuje partnery
Honza Bloudek stěhuje partnery, foto: Petr Jandík

 

Organizační struktura

Návrh změny organizační struktury vychází z potřeby větší spolupráce mezi jednotlivými částmi svazu. V současné době je generální sekretář spíše sekretář Výkonného výboru. Současně sice řídí pracovníky sekretariátu, ale ti jsou zároveň také úkolováni předsedy odborných komisí, které zase řídí VV. Předsedy komisí jsou dobrovolníci, pro které je dost velkou zátěží plnit požadavky a potřeby svazu co do termínů a kvality, ale VV musí být rád, že to vůbec dělají.

 

Současné organizační schéma
Současné organizační schéma, foto: Petr Jandík

Jednotlivé komise jsou zároveň velmi autonomní a operují si v rámci svého rozpočtu víceméně nezávisle. Moc se nestarají o ty ostatní. Další věc je, že komise sportovního lezení má již tak obsáhlou agendu, že je pro dobrovolného předsedu těžko zvládnutelná. Třetím důvodem pro nový návrh organizace je, že školení je víceméně velmi podobná náplň, ale odehrává se v metodické komisi (instruktoři), Komisi sportovního lezení (trenéři) a víceméně stejné činnosti tak řeší dvě komise.

 

Navrhované organizační schéma ČHS
Navrhované organizační schéma ČHS
 

Proto navrhuje VV jako svou vizi nové organizační schéma, kde se vytvoří manažerská skupina pod vedením generálního sekretáře, který bude ředitelem podléhajícím VV. Pod GS budou jednotliví manažeři, kteří budou řídit jednotlivé sekce. Sekce jsou definované tak, aby sdružovaly příbuzné činnosti. Manažeři mají kromě práce pro svou sekcí mít stále na zřeteli i cíle ČHS jako celku.

 

Výbor bez Petra Resche
Výbor bez Petra Resche, foto: Petr Jandík

Nový vizuální styl

Už před Valnou hromadou dal VV najevo, že si je vědom, že tento záměr nemá širokou podporu a změnil bod programu tak, že místo schvalování návrhu vizuálního stylu bude jen diskuze a prezentace. Honza Bloudek ukázal výsledky hodnocení značky ČHS a pomocí grafů preferencí jednotlivých disciplín a zdůvodňoval proč si VV myslí, že je potřeba změnit vizuální styl. Pustil propagační film Jana Šimánka na tu novou značku. 

Podle online ankety v roce 2009 byly nejsilnějšími stránkami ČHS 1) údržba skal a jištění, 2) vyjednávání výjimek a povolení, 3) podpora oddílů a lezců, 4) pojištění, Trio a benefity, 5. Tradice, 6) metodika, 7) Databáze skal

V další anketě 2019 postoupily nahoru podpora oddílů, pojištění, metodika a databáze.

Podle intenzity provozování aktivit (počítaly se dvě nejvíce zastoupené aktivity) 60% leze na umělých stěnách, 54% na skalách, 40% se věnuje VHT, 27% leze v horách, 24% leze na písku a 24% také skialpuje. Ledolezení se věnuje 8%. V roce 2009 lezlo na skalách 97% dotázaných.

 

Z diskuze o návrhu vizuálního stylu
Z diskuze o návrhu vizuálního stylu, foto: Petr Jandík

 

Dříve bylo horolezectví malým komunitním sportem. Dnes je lezení v rámci Česka velkým olympijským sportem se silnou popularitou. V roce 2009 měl ČHS 14000 členů a z toho 1500 mládežníků, dnes má 30 000 členů a 14000. mládežníků. Lezení na skalách nelze při tomto počtu systémově propagovat, protože by nám je zavřeli, kdyby tam vyrazilo všech 30 000 členů.

Silné stránky ČHS jsou vytváření zázemí pro lezení, dlouhá tradice a pocit sounáležitosti. Slabou stránkou je komunikace, práce s partnery a balancování aktivit ČHS. Existuje velké množství ambivalentních a lhostejných postojů členů směrem k činnosti a aktivitám svazu, což je důsledek dlouhodobě nedostatečné komunikace ale zároveň příležitost je podchytit a transformovat v pozitivní postoj.

Podle VV je současné nastavení značky ČHS nevyhovující, je potřeba ji revitalizovat. Přitom je třeba hledat kompromis mezi DNA celé organizace (věrnost tradici a všemu, co ČHS zaštiťuje, respekovat volnomyšlenkářství, distanc od svazové byrokracie) a změnami prostředí kolem (držet krok s okolním vývojem, rostoucí popularita sportovního lezení, omezený prostor pro outdoorové lezení)

Nakonec uvedl návrh ke schválení, aby Valná hromada vzala na vědomí průběžný stav návrhu nové identity, uložila VV zajistit úpravy reagující na proběhlé debaty a aby VV poté rozhodl, zda jsou podmínky pro schválení nové identity a aby v případě kladného rozhodnutí svolal online-Valnou hromadu, která by ji schválila. Po delší diskuzi došlo na hlasování. Po sečtení hlasů zněla zpráva mandátové komise, že pokleslo zastoupení, ale usnášeníschopnost VH neztratila. Pro bylo 118, proti 150 hlasů, návrh byl zamítnut.

Hlasování
Hlasování o možnosti pokračovat v úpravách nové identity, foto: Petr Jandík

 

Valná hromada ještě zamítla návrhy Andrzeje Kurowského na zrušení ustanovení, které ukládá oddílu povinnost mít jen jeden název a na zastropování startovného v závodech druhé ligy na 350 Kč.

Z diskuze o nové organizaci
Z diskuze o nové organizaci, foto: Petr Jandík

 

Nakonec Valná hromada schválila usnesení a rozprchla se. 

 


foto: Petr Jandík

 

 

 

Jirka Heráf a Jirka Faflák
Jirka Heráf a Jirka Faflák, foto: Petr Jandík

 

 

Tomáš Kublák a Marťan
Tomáš Kublák a Marťan, foto: Petr Jandík

 

 

Prodej samolepek NPČŠ
Prodej samolepek NPČŠ, foto: Petr Jandík