Proč se jezdí závodit do Asie?

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 19. 05. 2023


ČHS odpovídá na reakce publika

Když jely Eliška Adamovská a Michaela Smetanová na boulderové a Jan Kříž na rychlostní závody do Asie, nastala po výsledcích vzrušená reakce publika, proč jezdit takovou dálku pro takovéhle výsledky. ČHS nyní uveřejnil článek, kde to celé vysvětluje.

 

Míša Smetanová
Míša Smetanová, foto: Petr Jandík

 

Píše se tam:

Pro Český horolezecký svaz, národní organizaci zastřešující všechny podoby lezení, je zvyšování sportovní úrovně lezců a dosahování co nejlepších závodních výsledků jedním z poslání. To souvisí nejen s prestiží, ale také s financováním sportovních organizací v Česku, které je na výkonnost a dosahování výsledků zaměřeno.
 
Účast reprezentantů na co největším počtu závodů je nyní žádoucí více než kdy dřív, a to z důvodu nového formátu olympijského kvalifikačního systému (OQS) a nově zavedených kvót pro počty startujících na mezinárodních závodech. 
 
Co to přesně znamená? 
Na OH 2024 se lze kvalifikovat třemi způsoby:
Právě kvůli zmíněnému kvalifikačnímu systému OQS je potřeba, aby závodníci startovali na co největším počtu závodů a měli co největší šanci nasbírat potřebné body, které je možné získat do 80. místa. Ačkoliv se může zdát, že výjezdy závodníků na závody ve vzdálených destinacích (např. Asie), jsou “zbytečně” nákladné, šance na bodový zisk je zde vyšší vzhledem k nižšímu počtu startujících. V letošním roce byla na asijských závodech účast rekordní, ale obě naše závodnice pár bodů vybojovaly a do výsledné kombinace se jim rozhodně budou hodit. Vzhledem k tomu, že obě dívky jsou primárně specializované na lezení na obtížnost, očekáváme vyšší bodové zisky právě v této disciplíně. V případě, že by závodnice získaly cca průměrné 60. místo v boulderu a 20. místo v obtížnosti, dosáhly by v kombinaci 40. místa, a tedy propustky do OQS.

Rozhodnutí o tom, kdo na které závody pojede, je v kompetenci reprezentačních trenérů, kteří při výběru zohledňují nejen výkonnost, šanci na úspěch, ale například i budoucí potenciál, který se jen stěží podpoří lépe než sbíráním potřebných zkušeností. 
 
Co se týče přímé nominace závodníků do reprezentace, ta probíhá na základě výborných výsledků v předchozí sezóně. Sportovec může být zařazen do reprezentace také na základě udělení takzvané “divoké karty”. Tyto postupy jsou zcela standardní také v jiných sportech a umožňují našim reprezentantům ladit svou formu na důležité mezinárodní závody.
 
Vážíme si všech našich sportovců, kteří tvrdě dřou, aby dosáhli, co nejlepších výsledků. Drobné výkyvy, které zažívají téměř všichni sportovci bez rozdílu, respektujeme a věříme, že zanevřít na některé na základě několika málo neúspěchů, není správná cesta. Společně se snažíme, aby naši lezci byli v co nejlepší fyzické i psychické kondici a dosahovali co nejvyšší výkonnosti, ale zároveň si moc dobře uvědomujeme, že ve sportovním lezení to prostě někdy “nesedne”.

Celý článek je zde 

 

Eliška Adamovská na trojce
Eliška Adamovská na EP Praha, foto: Petr Jandík