Honza Bloudek hovořil o tom, že se na závod všichni velmi těší. Přípravy probíhasjí již od podzimu. Co je nadstandardní, v Praze budou dvě boulderové stěny a vše je organizování tak, ay nebyly prodlevy a profgram šel hladce. Chystá se rozsáhlký doprovodný program tak, aby diváci neměli žádé. hluché mezičasy a aby to byla zábava po celou rodinu. Pro diváky bude tribuna, bude i presscentrum, všechno ve vysoké kvalitě. Děkuje městu Praze a Praze 7 za pronájem velkého prostoru na Letenské pláni, což umožňuje udělat celou tu přípravu a pojmout závod velkoryse.
Jiří Fousek: Tuto neděli nastupují na stěnu stavěči aby měli pět dní na přípravu cest pro všechna kola. Od pondělí navazuje technická příprava, v pátek 2.6. od 9 hodin to všechno začne.
Adam Ondra: Těším se moc. Nejenom že to je v ČR první závod SP po mnoha letech, ale můj první závod letos, takže to je pro mne dvojnásobné natěšení se. Příprava bylo komplexní na obtížnost i bouldering, abych nebyl na závodech SP v obtížnosti, kterou budou následovat, s vytrvalostí mimo. Teď se budu připrovvovat i v repreztačním centru v Jungli v Letňanech, kde budu mít připravené tréninkové bouldery. Dnes a zítra tam bude stavěč IFSC Robert Leistner (pozn. red.: spičkový saský pískař).
Jan Bloudek: Z velkých jmen nebude chybět až na výjimky vůbec nikdo. Bude to první závod Slovinky Janji Garnbret. Je tam spousta dalších velkých jmen. Nedjen skoro všichni a všechny v první dvacítky ve Světovém poháru, ale i známá jména z minulosti, i když dnes už první příčky neobsazuji, třeba Korejka Jain Kim, Petra Klingler. Loňský vítěz SP Jošijujki Ogata, celá japonská špička, Mejdi Schalck a mnoho dalších. Jai bude vypadat česká nominace? My jako pořadatel máme větší kvótu 6 žen a 6 mužů a využijeme toho k tonu, aby se Světový pohát mohli vyzkoušet i další nadějní závodníci. U žen kromě dua Eliška Adamovská a Michaela Smetanová si vyzkouší Světový pohár Ema Galeová, Arina Jurčenko, Tereza Širůčková, Bára Zitková. Muži kromě Adam Ondry, oba bratři Stráníkové, když se v 35 letech probojoval do reprezentace i Štěpán. Z mladých nadějí se zúčastní Šimon Potůček, Marek Jeliga a Jáchym Cink. Mladí závodníci budou moci nasbírat zkušenosti do budoucna.
Co by bylo považováno za úspěch? Viděli jsme, že loňský vítěz Jošijuki Ogata nepostoupil ano do finále. Světová špička je velmi vyrovnaná, slavná jménba jako Jakob Schubert zůstávaí v kvalifikaci. Neměli bychom a naše závodnky vytvářet tlak a očekávat medaile v mužích i ženách. Bude to těžké a pro mne budou přínosem jakékoliv body, které se závodníkům podaří získat. Jakékoliv semifinále mne potěší a dál už je to velká loterie, protože nezáleží jen na závodnícíh, ale i na tom, jak jsou ty cesty postavené a komu sednou.
Hlavní stavěč IFSC: Akito Matsushima (JPN)
Stavěči IFSC: Olga Niemec (POL), Pierre Broyer (FRA)
Stavěč aspirant IFSC: Kaito Watanabe (JPN)
Stavěči: Denis Pail (CZE), Jan Šolc (CZE), Vojtěch Trojan (CZE), Cody Grodzki (USA)
Adam Ondra: Rozdíl oproti jiným svěťákům, že budu doma? Dalo by se to očekávat, ale vím jaké jsou mé cíle. V obtížnosti je jakékoliv umístění bez medaile pro mne zklamáním, ale bouldering je něco jiného i v tom, že v poslední době jsem se málo účastnil boulderingových závodů a nemám průběžné ratingové umístění a tím pádem budu v kvalifikaci startovat později, kdy už bude víc teplo a chyty budou špinavější, což není bvýhoda, ale jsem s tím smířený.
Honza Bloudek: Také se stále více projevuje specializace. Je to videt v rychlosti, kdy světový rekord před třemi lety už nestačí ani na finále a stejné je to v boulderingu i obtížnosti. Naši závodníci mají lepší výsledky v obtížnosti.
Jiří Fousek ke vstupenkám: Prodej vstupenek běží na webu akce a na TicketLIVE.cz. Aktuálně je prodáno 2500 vstupenek na každý de, tedy na sobotu a neděli. V pátek je vstup zdarma. A't lidé neváhají a vstupenky kupují - ze dvou důvodů: Nejlepší vstupenky - stání a tribuna se pomalu plní a může se tát, že těsně před akcí již nebudou. Další věc je, že aktuální ceny jsou platné do neděle 28.5. a pak se cena lehce zvýší. Kdo má zájem, ať neváhá. Podle toho se ještě areál přizpůsobí tak, aby všichni viděli co nejlépe.
Doprovodný program bude bohatý. Měli by se pobavit fanoušci oezení, tak i kolemjdoucí. Budeou tam lezecké stěny, slacklajny, které si budou moci vyzkoušet. Budou sotěže lezeckých dovedností i přednášky významných horolezců, jako Honza Trávníček nebo Radek Jaroš, nebou chybět ani koncerty. Mezi semifinále a finále je nějakých 5 hodin, ale kdo dorazí nudit se mezitím nebude.
Adam Ondra: Kolik jsem sháněl vstupenek? Vstupenky mám zařízené, je jich okolo sedmdesáti.
Trofej pro vítěze je cena neobyčejně praktická. Tvoří ji dvě prkýnka spojená betonovou maketou převislého boulderu a kromě symbolické hodnoty, připomínající vítězství, se dá pěkně použít jako opěrka pro tablet, stylová stolička pod hangboard, nebo na obouvání lezeček. Asi i děti by si s ní vyhrály. Trofej vyrobila firma Comewoo z Krkonoš, autor Martin Plůcha, je ze dřeva a betonu.
Následovala fotoseance venku. Adam jako zkušený model plnil přání fotografů. Zejména je fascinovaly jeho ruce.
Zpátky v hale byl Adam v obležení a odpovídal na nejrůznější otázky. Bylo znát, že se obecní novináři dostávají do obrazu, protože žádnou úplně pitomou otázku jsem neslyšel.
Adamovy odpovědi na nejrůznější otázky
Ty nejtěžší cesty i bouldery jsou stavěči stavěny tak, aby byly co nejvykutálenější, technicky nejzajímavější a zároveň fyzicky velmi náročné, takže se musí lézt naplno, nedá se lézt na jistotu. V boulderingu je ta výhoda, že člověk má časový limit, do kterého může dát teoreticky neomezeně pokusů, ale když je to těžký fyzický boulder, dá se většinou dát nejvýš tři pokusy. Musí se do toho jít naplno, nemyslet na to, co všechno by se mohlo stát, s takovou, řekněme vyplou hlavou se leze nejlíp.
=========
Jarní sezónu jsem strávil tréninkem vytrvalosti právě pro obtížnost, vzhledem k tomu že v kombinačních závodech, které potom budou i na Olympiádě v Paříži, bývají cesty na obtížnost delší a vytrvalostnější a chtěl jsem se připravit víc na tuhle vytrvalostní složku a trénovat trošku jinak abych viděl, jestli to má nějaký dopad na zlepšení vytrvalosti a zda to případně nemůže mít i nějaký negativní dopad v té čisté síle pro bouldering.
=========
Nejen, že je Mistrovství světa nominací na Olympiádu ale v našem sportu je MS jednou za dva roky a je to velmi prestižní záležitost.
Bylo by příjemné mít místo zajištěné dopředu, ale to síto je velmi kruté, vzhledem k tomu, že z MS jsou jenom tři vstupenky na Olympiádu. Pokud se to nevyvede, je pořád příští rok na jaře taková nominační série, což je vícero závodů a to mne uklidňuje.
Nejel jsem okolo, takže jsem postavenou stěnu ještě neviděl a možná jsem rád, že ji uvidím až při závodech. Jak bude vypadat stěna jsem už viděl a do určité míry jsem měl možnost do toho i kecat, ale jak to stavěči budou příští týden stavět, ani vidět nechci. Jak vypadá ta stěna nijak moc neovlivňuje to, co na ní stavěči pak postaví.
Měl jsem trošku možnost do podoby té stěny kecat z toho pohledu, že se nebude používat jen na tenhle světový pohár, ale bude se do budoucna používat i pro české domácí závody. Takže jsem se do toho míchal z toho pohledu, aby byla co nevariabilnější a co nejzajímavější a mohla sloužit mnoho let.
======
Na koho se ze světové špičky nejvíc těšíš? Máš mezi nimi kamarády?
Mám, třeba Korejce Jongwona Chona, kterému se letos poměrně dařilo. S ním jsem se dlouho neviděl. Jinak se rád koukám na Tomou Narasakiho, nebo Mejdiho Schalcka.
Dá srovnat Evropský a Světový pohár?
Světový pohár je mnohem obtížnější. Na světových pohárech bývají kvalifikace, semifinále i finále podobně těžké. Často je semifinálové kolo těžší, než finálové, kdy to je trochu víc na efekt pro diváky, zatímco semifinálové kolo je pravidla fyzicky nejtěžší. Z těch minulých závodů byly už ty kvalifikační bouldery fyzicky náročné, kromě teď v Salt Lake City, kde to bylo naopak, kde se nemohly dělat chyby.
Já jsem teď viděl tu stěnu, za ní se tyčí Hrad a vypadá to skvěle. Je to unikátní věc ve světě lezení, dá se to s něčím porovnat?
Nikdy jsem nebyl ve velkém městě nebo hlavním městě nějaké země, kde by byl vrcholný závod Světového poháru. Samozřejmě Světový pohár v lezení na obtížnost v Chamonix, kdy na fotkách v zapadajícím slunci je vrchol Mont Blancu, je taky fantastický, ale tady v Praze to má ten benefit, že se lezení dostane ještě blíž k lidem, kteří nejsou lezci a nejsou z outdoorového světa, ale půjdou třeba okolo.
Jsem se chtěla zeptat na stavěče. Jsou to kvalitní lezci?
Jsou to jednak kvalitní lezci a jednak umí stavět, mají nápady, představivost jak udělat něco, co nikdy nikdo nepostavil. A pak jsou právě jiní členové toho týmu, kteří to vyzkouší. Oni sami ty kroky třeba nejsou schopní udělat, ale zpravidla všechno, co postaví, někdo z toho týmu přeleze. Třeba nevyleze v kuse celý boulder, který má 6 až 7 kroků, ale udělají to krok po kroku. Myslím, že si stavěči dneska nedovolí dát do boulderu nějaký krok, který nikdo z toho týmu neudělá.
Když vidíš jména stavěčů, tušíš, jakou tu cestu udělají?
Ano, ale oni staví ve skupině, ale tím se ten jejich styl smíchá dohromady. Původně měl být tady šéfstavěčem Manu Hasler, ale je zraněný a nepřijede a místo něj bude šéfem Japonec, tak třeba Manu Hassler má rád, když se taví novinky, které ještě nikdy nikdo nepostavil. To může fungovat skvěle pro diváckou atraktivitu, ale může se stát, že tu novinku my závodníci vůbec nepochopíme a pak tem jenom ty čtyři minuty padáme a kroutíme hlavou, že co to má být.
Takže může se to stát?
Může se to stát. Třeba právě letos v Soulu, poslední boulder ve finálovém kole, tam opravdu šest borců zkoušelo a nehlo se. Protože jim nedošlo, jak se to vlastně mělo lézt. Vítěz to po závodě s tou správnou informací vylezl v teniskách.
Myslím, že by si na to stavěči měli dávat pozor. Možná nějakým způsobem vysílat signály áááá, postaví se tohle a leze se to takhle, tak se lezci připravte.
Ono je to tak, Já k určitému boulderu třeba přijdu a vím, že to naprosto není můj styl. Občas se rozhodnu, že tady vůbec nemám co dělat a radši jdu pryč a pošetřím síly na následující boulder. Není to tak, že bych to příliš brzo vzdával, je to do určité míry chytrý. Protože pokusy na tom jednotlivém boulderu něco stojí a když ještě není konec závodu a můžu to napravit na nějakém jiném boulderu, který mi bude víc sedět, je někdy lepší to dřív zabalit.
Pátek 2.6.2023 - vstup volný
9:00 začátek kvalifikace mužů
14:00 promítání filmu s Adamem Ondrou Posunout hranice
16:00 kvalifikace žen
21:00 konec
Sobota 3.6. 2023
11:30 soutěže s partnery
12:00 semifinále mužů
15:00 kvalifikace Trickline poháru
16:00 Nepálem křížem krážem (Honza Tráva Trávníček)
17:00 autogramiáda české ženské reprezentace
17:15 Přednáška Fyzioterapie a sportovní lezení (Fanzóna)
18:00 finále Trickline poháru
19:00 koncert kapely April
20:00 finále mužů
22:00 konec
Neděle 4.6.2023
11:30 soutěže s partnery
12:00 semifinále žen
15:30 exhibice Trick line
16:00 Autogramiáda mužské lezecké reprezentace včetně Adama Ondry
16:30 Promítání filmu Adam Ondra: Posunout htanice
17:15 Přednáška Fyzioterapie a sportovní lezení (Fanzóna)
19:00 Finále žen
21:00 konec