SP v boulderingu Praha, sobota: Adam stříbrný

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 06. 2023


Sobotní semi a finále

Úderem poledne se rozjel semifinálový závod mužů v boulderingu. Adam Ondra do něj postoupil z kvalifikace na 13. místě a na 5. místě z něj postoupil do finále. Tam se mu dařilo skvěle a získal stříbrnou medaili.

 

Korejec Dohyun Lee, celkový vítěz pražského Světového poháru
Korejec Dohyun Lee, celkový vítěz pražského Světového poháru, foto: Petr Jandík

 

Finále mužů:

Zvítězil Korejec Douhyun Lee před Adamem Ondrou a Francouzem Mejdi Schalckem. Lee a Ondra měli čtyři topy, Francouz Schalck, Japonec Ogata a Němec Flohé po třech, Rakušan Posch měl top jen jeden.

 

Mejdi Schalck na jedničce
Mejdi Schalck na jedničce, foto: Petr Jandík

 

První boulder měl z madla a položených plotniček vysoký dynamický zdvih do malých chytů, které bylo třeba brát zkříženýma rukama. Poté tu levou pidilištu přebrat a za pravý spoďák jít doprava k topu, který nebyl tak úplně jasně brací. Yanick Flohé spotřeboval na zaměření skoku 4 pokusy. Na pátý se trefil, ale nepodařil se mu top. Pak se mu ten skok zase nevyvedl. Na sedmý pokus se mu to povedlo i s topem. Adam Ondra se snažil napřed chytit ty svislé lišty nezkříženě, ale dva pokusy ho z toho vyvedly. Pátým pokusem už skok zkalibroval, ale šel to topu moc narychlo a nedal, což opravil dalším pokusem. Jan-Luca Posch dal na jedničce jen zónu, skočil po čtyřech pokusech. Mejdi Schalck topoval jako jediný na flash a ujal se vedení. Jošijuki Ogata potřeboval tři pokusy, Dohyun Lee dva.

Stav po prvním boulderu: Schalck, Lee, Ogata, Ondra, Flohé, Posch.

 

Jošijuki Ogata na dvojce
Jošijuki Ogata na dvojce, foto: Petr Jandík

 

Druhý boulder: červené a modré struktury se sklopenými hranami a tu-tam vrutem, a bez skoku se dneska málokterý boulder na závodech obejde. Na flash ho dali Flohé, Schalck, Ogata a Lee. Ondra potřeboval tři pokusy, Posch dal jen zónu.

Stav po boulderu 2: Schalck, Lee, Ogata, Flohé. Ondra, Posch

 

Adam Ondra na klíčové trojce
Adam Ondra na klíčové trojce, foto: Petr Jandík

 

 

Celkový vítěz Dohyun Lee na trojce
Celkový vítěz Dohyun Lee na trojce, foto: Petr Jandík

 

Třetí boulder: Dynamický náskok na poklopené boule, zvednutí doleva skoro za nic. Potom přešlapování po pidivrutech doprava následované skokem do topu. Perfektní Adamův styl. Flohé si po marných pokusech opustit startovací boule na posledních 20 sekund vzal od čističů kartáč a jako fórek celý boulder pro Adama opucoval. Ondra neměl s opuštěním startovních boulí problémy, na top pak potřeboval tři pokusy. Posch se nedostal do zóny, Schalck jen do zóny na třetí pokus. Ogata dal zónu na první pokus, ale netopl. Lee topoval na flash.

Stav po 3. boulderu: Lee, Ondra, Schalck, Ogata, Flohé, Posch.

 

Adam Ondra na čtyřce
Adam Ondra na čtyřce, foto: Petr Jandík

 

Čtvrtý boulder se skokem na začátku byl příliš lehký a na flash ho dali všichni bez zaváhání. Na pořadí se po něm se už nic nezměnilo.

 


 Semifinále mužů

 
 
Dohyun Lee
Dohyun Lee, foto: Petr Jandík

 

 

 Nejlépe se s nástrahami od stavěčů vypořádal Korejec Dohyun Lee se třemi topy a čtyřmi zónami. 
Jošijuši Ogata
Jošijuši Ogata, foto: Petr Jandík

 

 

Druhý, Japonec Yošujiki Ogata vypadal, že všechny přejede jak parní válec, ale na posledním rovnovážném boulderu vyšuměl a odešel s nulou. Celkově tři topy a tři zóny. Od třetího do sedmého místa pořadí jsou lezci se dvěma topy. 

Mejdi Schalck
Mejdi Schalck, foto: Petr Jandík

 

Třetí je mladý Francouz Mejdi Schalck (2+4) čtvrtý Rakušan Jan-Luca Posch (2+4), pátý Adam Ondra (2+3) a do finále jde ještě Němec Yannick Flohé (2+3 ale víc pokusů. 

Výsledkový servis zde. 

První boulder spočíval v ručkovacím traverzu po hodně blbých boulích, po kterém se šlo nahoru. Tohle vypadalo, že není Adamův styl a taky nebyl. Z tohohle boulderu odešel Adam s nulou. Druhý vypadal jako Adamův styl. Mírně převislé žluté struktury s počátečním skokem dole. Adam ho dal na třetí pokus. Třetí problém začínal mohutným skokem do položené plotny. Adam dal na desátý pokud alespoň zónu dvacet sekund před limitem a rychlým pokusem se snažil topoval, ale moc narycho, takže se nepovedlo. Poslední boulder spočíval ve třímetrovém delikátním traverzu bez rukeou doleva po strmých plotničkách občas se stupem. Na tohle přišel Adam dost rychle a na druhý pokus topoval.

Před startem posledních dvou se rozhodovalo o finále pro Adama. Poté, co předtím Jošijuki Ogata vyšel s nulou na čtyřce, to vypadalo nadějně. Neuspěl ani vítěz kvalifikace, šestnáctiletý Japonec Ritsu Kayotani. Na jedničce bez zóny, dvojku topl, na trojce měl kuriózní pokus skočit z rozhoupávacího madla neuvěřitelnou dálku rovnou do topu, protože mu skok do plony nešel. Topu sice dal babu, ale že by se udržel bylo mimo realitu, takže se pokorně vrátil ke skoku po rozhoupání a nakonec se mu pdařilo dát po jedenácti pokusech zónu. Na čtyřce dal taky jen zónu, což ho zařadilo za Adama. Mickael Mawem po prvním problému, který topoval  jako jeden ze šesti závodníků, dál sice topy dosahoval, ale nanejvýš jednou rukou, takže zóny. Na čtyřce byla situace taková, že pokud by Mawem topl, odsunul by Adama na šeté místo, ale finále by bylo tak jako tak. Na závěr znervózněl a na čtyřce nedal ani tu zónu, Adam zůstal pátý.  

 

Na jedničce byl Adam marnej.
Na jedničce byl Adam marnej., foto: Petr Jandík

 

 

Dvojka padla rychle
Dvojka padla rychle, foto: Petr Jandík

 

 

A byla z toho velká radost
A byla z toho velká radost, foto: Petr Jandík

 

 

Rozhozupávání na trojce
Rozhozupávání na trojce, foto: Petr Jandík

 

 

Dopad a pád
Dopad a pád, foto: Petr Jandík

 

 

Konečně se po devíti marných pokusech udržel. Zóna je doma.
Konečně se po devíti marných pokusech udržel. Zóna je doma., foto: Petr Jandík

 

 

Delikátní stoupací čtyřka bez rukou na druhý pokus
Delikátní stoupací čtyřka bez rukou na druhý pokus. Teď už jen čekat, co vylezou ostatní, foto: Petr Jandík