Piolet d'Or: Jugal Spire

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce podle TZ Piolets d'Or, Vydáno dne: 07. 11. 2023

Piolet d\'OrZlatý cepín za výkon blízko Kathmandu

Třetím oceněným výstupem, který získal letošní Zlatá cepín, je cesta The Phantom Line severní stěnou Jugal Spire (cca 6 850 m) dvojie Britů.

Prvovýstup na Jugal Spire (také známý jako Dorje Lhakpa II, 6 563 m), Jugal Himal, cestou The Phantom Line (1 300 m, ED) v severní stěně, od 25. do 29. dubna. Sestup byl uskutečněn traverzováním hory a sestupem po dosud nelezeném terénu na jihu a západě.

 

Jugal Spire
Jugal Spire

 

Jugal Himal jsou nejbližší velehory ke Káthmándú, ale jsou málo navštěvované. Tim Miller a Paul Ramsden z Velké Británie, nadržení na lezení poté, co je COVID-19 na dva roky omezil, dorazili do Nepálu začátkem jara. Po celou dobu expedice alespoň část každého dne pršelo, padaly kroupy nebo sněžilo.

Po čtyřdenním pochodu do základního tábora jim aklimatizační výstup na západní hřeben Dorje Lhakpa umožnil poprvé spatřit severní stěnu vrcholu 6 563 m (později pojmenovaného Jugal Spire), obrovskou rozsochu velmi strmé žuly. Ačkoli se zdálo, že je to doména big wall lezců, pečlivá prohlídka ukázala strmou ledovou linii protínající šikmo stěnu zprava zdola. Zatímco většina této linie měla náznak ledu, zhruba v jedné třetině výšky se nacházela skalní stěna, která se zdála být strmá a prázdná.

Po úvodním dni, který zahrnoval úseky nezajištěného a choulostivého mixového lezení, vedoucího k pohodlnému bivaku, dosáhli strmé skalní stěny. S překvapením našli řadu komínů ukrytých za řadou ploten, které umožňovaly intenzivní lezení ve skotském stylu. Následující noc jim větrné poryvy roztrhaly stan a část noci strávili ve stoje, dokud vichřice nakonec nepolevila. Třetí noc byla příjemnější, i když v té době už byl stan jako takový nepoužitelný a oba se jen schovávali uvnitř látky. Čtvrtý bivak, poblíž vrcholu vrcholu svajů namáhavého tvrdého ledu, byl uvnitř přírodní skalní jeskyně.

Druhý den po 37 délkách od úpatí stěny přešli vrchol, slanili z abalaků na jih, pak sestupovali na západ širokou strží a měli poslední bivak v místě, kde se stýkala stěna s ledovcem. Cestu pojmenovali The Phantom Line (Linie přízraků) kvůli pomíjivosti ledu a způsobu, jakým se cesta při pohledu z dálky objevovala a mizela za různých světelných podmínek. Ramsden měl pocit, že je to jedna z nejlepších cest, které kdy vylezl.

 Zdroj: Tisková zpráva Piolets d'Or