Definitivní Návštěvní řád TANAPu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 11. 2023


Od 15. prosince 2023

Včera vydaný definitivní Návštěvní řád TANAPu po delším čase provizoria definuje pravidla chování v Tatrách na území parku. Některá dřívější omezení se sice zmírnila, přibyla však nová pravidla nad kterými lze trochu kroutit hlavou, jako je online registrace horolezců, potvrzení o základním školení, či omezení zimního horolezectví od 5 ráno do sedmi večer včetně nástupu do a z horolezeckého terénu. Aktualizace: stanovisko JAMES, kdo má vydávat potvrzení.

 

Výlez do sedla není jednoduchý, zapadající slunce nutí ke spěchu
Komín návratů: Výlez do sedla není jednoduchý, zapadající slunce nutí ke spěchu, foto: Petr Jandík

 

Po delší době platnosti různých provizorií je nyní vydán definitivní Návštěvní řád Tatranského národního parku. S nejdůležitějšími změnami, týkajícími se horolezectví, se vás pokusím seznámit.

V paragrafu 2 - Základné pojmy se definuje mimo jiné horolezectví nižší obtížnosti od UIAA 1 do 2+ a horolezectví vyšší obtížnosti od UIAA 3 výš. Kam by se zařadil stupeň 3- paragraf 2 nepraví. 

V dalších paragrafech Návštěvní řád vyhrazuje terény pro různé činnosti, jako je pěší turistika (§4), jízda na kole (§5), horolezectví (§6), skialpinismus (§7), stanování a bivakování (§8), zimní turistiku (§9), lyžování (§10), běžecké lyžování (§11), vodní turistiku (§12) a geocaching (§13).

Vyhrazení pro horolezectví 

Zavádí se úplný zákaz horolezectví na jaře v době od od 16.4. do 31.5 a částečný zákaz od 1.11. do 14.12., kdy lze lézt jen na v §6, ost. 2b a 2c vyjmenovaných lokalitách. Jsou to některé z nejpopulárnějších cílů v jednotlivých dolinách:

  1. Oblast Štrbské pleso: Stena pod Skokom, Veža pod Skokom, Soliskový hrebeň, Predné Solisko, Štrbské Solisko,
  2. Oblast Popradské pleso: Ostrva, Ihla v Patrii, Volia veža, Žabí kôň, Ošarpance,
  3. Oblast Sliezsky dom: Gerlachovský štít (len cez Gerlachovský hrebeň obojsmerne), Granátová stena,
  4. Oblast Zbojnícka chata: Malý Kostol, Veľký Kostol, Strelecká veža, Malý Ostrý štít, Ostrý štít, Široká veža, južná stena Javorového štítu,
  5. Oblast Zamkovského chata a Téryho chata: Veľká Lomnická veža - PP variant, Malá Žltá stena, Žltá stena, Malý Ľadový štít, Ľadový štít, Baranie rohy, Mačacia veža, Západná Lomnica,
  6. Oblast Skalnaté pleso: Huncovský štít (prechod po hrebeni od Huncovskej vyhliadky), Kežmarský štít – južná stena,
  7. Oblast Chata pri Zelenom plese: Malý Kežmarský štít, Čierny štít, Belasá veža, južné steny Kopiniakov, Jastrabia veža, Žeruchove veže, Kozí štít, Kozia kôpka.

Podmínky pro horolezectví jsou: mít horolezeckou výzbroj a výstroj, průkaz horolezecké organizace - to už bylo dřív. Nově k tomu přibývá:

Od 1.6. do 31.10. se bude moci výstup absolvovat jen v denní době (od východu do západu slunce) včetně nástupu a sestupu z horolezeckého terénu, od 1.11. do 15.4. smí být túra včetně nástupu a sestupu v době od 5.00 do 19.00 hodin.

 

Kontrola preukazov?
Kontrola preukazov?

 

 

Tyhle podmínky vzbuzují řadu otázek. Online registrace předem odkazuje na bližší podmínky na webu www.tanap.sk, kde o tom zatím není ani slovo. Kdo má být ta oprávněná osoba, která může vystavit potvrzení o základním výcviku? V poznámce se Návštěvní řád odkazuje na § 6 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe. Ono to na první pohled vypadá složitě, ale ve skutečnosti je to mn ohem složitější. Iva Sikulová, známá skialpinistka, která mimo jiné jako první žena sjela Pallavicciniho žlab na Grossglockneru o tom píše:

"takže k vete, kde sa spomína absolvovanie základného výcviku : "horolezci sú povinní preukázať sa v prípade vykonávania horolezectva nižšej obtiažnosti aj platným potvrdením o absolvovaní základného výcviku od oprávnenej osoby, 7 ).
to číselko 7 na konci vety odkazuje na : § 6 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe ... ten teda znie (dám to skrátene čo sa nás týka):
§ 6
(1) Športovým odborníkom je
a) tréner a inštruktor športu,
(2)Oprávnenie vykonávať činnosť športového odborníka podľa odseku 1 písm. a) až e) vzniká dňom zápisu športového odborníka do registra fyzických osôb v športe.
Keďže pod tým číselkom 7 tejto absurdnej vyhlášky nie je uvedená iná možnosť oprávnenej osoby, ale iba osoba zapísaná ako športový odborník v tomto registri podľa § 6 zákona o športe, ten výcvik môže urobiť teda len táto osoba. A čo návštevníci vyškolení v zahraničí či pred x rokmi keď ešte tento register neexistoval, a čo zahraniční horolezci/turisti? Register nájdete tu: https://sport.iedu.sk/Contact/Person/List?SearchText=&PersonActivityTypeID=expert&IsTalentedPlayer=false&SelfEmployed=false&PersonActivitySubtypeID=expert_instructor&SportIDs%5B0%5D=49&SportDisciplineID=

Už se těším, jak a u koho to budu shánět po padesáti a více letech horolezecké praxe a několika stovkách výstupů absolvovaných v Tatrách, až nebudu moct lézt alespoň trojku. 

 

Káňa na Stredohrot, bivak pod tupou věží.
Káňa na Stredohrot, bivak pod tupou věží., foto: Petr Jandík

 

Podmínky jako je lezení za denního světla v létě a od 5 do 19 hodin v zimě v podstatě neumožňují lézt dlouhé túry a v kombinaci s podmínkami pro stanování a bivakování pouze na tábořišti v Bělovodské plánovat túry s bivakem. To, jak jsme kdysi jezdili z Prahy v pátek nočním rychlíkem do Popradu, v sobotu došli pod stěnu a nastoupili před polednem, v neděli po bivaku cestu dolezli a mazali dolů na vlak, abychom byli v pondělí ráno v práci, už dnes legální nebude.

Stejně tak vyjít ve 3 ráno z Teryny, v 7 nastoupit do Komína návratů, večer v 7 ho dolézt a celou noc sestupovat přes Rovienky, Závrat a Priečné sedlo zpátky na Terynu už asi nepůjde.

 

Rosťa v horní části
Rosťa v horní části, foto: Petr Jandík

 

Co se asi stane, když někdo nestihne túru a zatmí? Bude za neplánovaný nouzový bivak pokuta? Co když bude někoho sundávat HZS? Dostane kromě faktury za záchranu ještě pokutu?

Západní stěna Lomnického štítu, Bonbónová cesta
Západní stěna Lomnického štítu, Bonbónová cesta, foto: Petr Jandík

 

 

Vyhrazení pro skialpinismus

Podmínky pro skialpinismus jsou obdobné, jako pro horolezectví:

I když se některé podmínky zlepšily - například VHT, neboli horolezectví nižší obtížnosti, byla dříve možná jen s horským vůdcem, nebo instruktorem VHT. Dnes na to bude stačit potvrzení o absolvování základního výcviku, zatím nevíme jaké a od koho. Uvidíme, jak se to projeví na návštěvnosti Vysokých Tater ze strany českých horolezců a jestli bude pro ČHS nadále efektivní podporovat slevy na tatranských chatách.

Kompletní znění Návštěvního řádu se zvýrazněnými pasážemi týkajícími se horolezectví je zde (10 MB PDF) včetně všech příloh a map.

Podrobněji se změnami zabývá blog Jána Lehena, další články má Korzár. Své stanovisko publikoval i Slovenský horolezecký svaz JAMES, kterého se to týká nejvíc. Především kritizuje, že se ve finálním dokumentu neobjevily věci dojednané a slíbené.

Další odkazy Návštěvní řád TANAPu - nový návrh, V Tatrách neplatí Návštěvní řád, kritika nového návrhu

 

Volia veža, JZ stěna, Fifoun zakládá hexák
Volia veža, JZ stěna, Fifoun zakládá hexák, foto: Petr Jandík