Kamarád ze skal - digitální premiéra v Turnově

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 08. 04. 2024


po 50 letech

Premiéra proběhla 6.4. 2024 dopoledne na ČT sport a večer pak za docela hojné účasti publika a některých aktérů tehdejšího natáčení byl film promítnut v Muzeu Českého Ráje v Turnově. Promítáním provázel Standa Mitáč, který pak po filmu zpovídal Vladimíra Procházku - Chrousta mladšího. Pokoušel se zpovídat i Zdeňka Hluštíka, hrdinu pádu z Kouřovky na Daliborku který se udál při filmování, ale řekl sotva pár slov. Dalším hostem, který hovořil, byl Petr Prachtel, kterého bylo naopak spíše třeba brzdit.

Film je nyní dostupný v archivu České televize zde.

K pádu ze sokolíku v Kouřovce došlo v době, kdy šplhal hlavní kameraman po laně s oky z uzlů na balkónek, aby udělal záběry shora. Prvolezec musel čekat v sokolíku, než balkónek doleze. Potom pokračoval v lezení pro záběry shora. Jenže se mu něco ulomilo a hodil záda. U prvního kruhu ho jistil Bohouš Svatoš, který shodil lano z ramen a značný kus dobral. Než mělo lano zabrat, uhnul z dráhy pádu a hodil ho zpět na ramena. Padajícího Zdeňka chytil tak, že jen štrejchnul nohama o zem. Kupodivu si ruce nespálil a Zdeňkovi se nic nestalo.

Pád se točil kameru na péro a zrovna v době pádu neměl kameraman dostatečně nataženo, takže záběr nebyl natočený celý. Z toho se při střihání filmu vykroutili ostrým střihem do průšvihu německé okupace. Normálně se při filmování pády nahrají, aby to bylo bezpečné. Tento pád v plánu nebyl a byl skutečný.

 

Pád z Kouřovky, foto Vladimír Chroust Procházka II.

Chroust mladší fotograficky dokumentoval celé natáčení. Zaslechl povědomý zvuk pádu a víceméně instinktivně cvakl letícího prvolezce Svatošovým fotoaparátem. Vzniklý snímek s názvem Gravitace v praxi pak dostal '"Cenu za nejlepší snímek s horolezeckou tématikou" ve fotosoutěži "O štít Viléma Heckela" 1975.

Hodně se rozpovídal Petr Prachtel, který pro slovo daleko jít nikdy nemusí. Ocenil, že se mohl podívat na svou zesnulou ženu Zoru v jejích 31 letech, a že byl v době natáčení už na černé listině tehdejšího režimu, ale že ho přesto Chroust starší na natáčení pozval, čímž hodně riskoval.


Petr Prachtel v převislé spáře, foto Vladimír Chroust Procházka II.

V publiku, které odměnilo všechny aktéry potleskem, se objevily známé tváře. Z Ádru dorazil Tatuš, z Brna Jura Čermák, objevil se jeden z bratrů Bukviců, Mirek Coubal s rodinou i majitel a odkopatel Oderwitzer Spitzbergu.

 

Tatuš z Ádru
Tatuš z Ádru (vpravo), foto: Petr Jandík

 

 

Zleva Jura Čermák, Petr Prachtel a Chroust mladší
Zleva Jura Čermák, Petr Prachtel a Chroust mladší, foto: Petr Jandík

 

 

Publikum
Publikum, foto: Petr Jandík

 

 

Pokus o rozmluvení Zdeňka Hluštíka skončil po několika slovech
Pokus o rozmluvení Zdeňka Hluštíka skončil po několika slovech, foto: Petr Jandík

 

 

Zato Petr Prachtel je řečník vášnivý
Zato Petr Prachtel je řečník vášnivý, foto: Petr Jandík

 

Celou besedu si můžeš poslechnout ze záznamu zde.