Olympijská kvalifikační série Šanghaj: Ondra bronzový

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 18. 05. 2024

Olympic Qualifier series

V Šanghaji začal první závod kvalifikační série na Olympiádu kvalifikací boulderingu. Adam Ondra získal bronzovou medaili přečtěte si rozhovor.

Celkovým vítězem kombinační kvalifikace se stal Korejec Dohyun Lee. Ve finále boulderu byl až čtvrtý, ale topem v obtížnosti získal zlato.

Korejec Dohyun Lee, celkový vítěz pražského Světového poháru
Korejec Dohyun Lee, celkový vítěz, foto: Petr Jandík

Stříbro získal Španěl Alberto Gines López. V boulderu byl čtvrtý a v obtížnosti se podělil o první místo.

No a bronzový je, třikát hurá, Adam Ondra. Překvapivě vyhrál bouldering - jako jediný dal dva topy. V obtížnosti, která byla jindy jeho hlavní disciplínou skončil pátý (40+) se ztrátou téměř 40 bodů ale zisk z boulderu ho udržel na krásném třetím místě.

Pokud nějak výrazně nezkazí závod v Budapešti, měl by mít olympijskou pozvánku v kapse.

K výsledku v Šanghaji nám Adam Ondra řekl:
Obecně třetí místo beru jako výborný výsledek. Jsem s tím celkem spokojený a je to určitě dobrá pozice ke druhému závodu. Můžu být více v klidu. Kdyby mně někdo před závodem řekl 3. místo, tak určitě určitě budu velmi spokojený.
V Šanghaji jsem určitě velmi výrazně spokojený s částí bouldering, kdy vlastně ve všech kolech a zvláště tom finálovém kole jsem opravdu dokázal prodat všechno, na čem jsme pracovali a že je tam znát opravdu ten posun, kdy si myslím, že zvláště tom finálovém kole ty dva klíčové body, které jsem dokázal topovat, bych dost možná ještě loni nebo předloni nebyl schopen schopen vylézt.
Takže jsem s bouldery extrémně spokojený a dává mě to vzhledem k Paříži nějakou šanci. Co se týče lezení na obtížnost, tam spokojený nejsem. Je to určitě výborná zkušenost a máme ještě do Olympijských her, do Paříže na čem pracovat. Co se týče atmosféry, určitě hlavně ta kvalifikace, nebo semifinále bylo nervově vyhrocené. Viděl jsem to na sobě ale i na ostatních, protože šlo určitě o všechno, nebo minimálně o hodně. I sám na sobě jsem cítil dneska ve finále daleko větší pohodu, úlevu, a závod jsem si dokázal užít, což v kvalifikacích a semifinále bylo hodně náročné.
Tuhle zkušenost beru jako výbornou a beru to jako výhodu nás, kteří ještě nejsme kvalifikovaní, že jsme si tohle všechno mohli mohli vyzkoušet. Minimálně co se týče obtížnosti je na olympiádě stejný stavěčský tým, takže jsme mohli něco odpozorovat a ti dát do tréninku.
Audionahrávka rozhovoru je v sekci download, formát opus.

Adam Ondra ve finále boulderingu
Adam Ondra ve finále boulderingu, foto: Kazushige Nakajima (IFSC)

Vítězové Olympic Qualifier Shanghai
Vítězové Olympic Qualifier Shanghai, foto: Kazushige Nakajima (IFSC)

Jak se boduje Olympijská kombinace? Vysvětlení zde

Semifinále

Dohyun Lee (KOR), Alberto Ginés López (ESP), Hannes van Duysen (BEL), Sascha Lehmann (SUI), Adam OndraHamish Mac Artur (GBR), Paul Jenft (F) a Sam Avezou (F) je osmička mužů postupující do finále.

Podobně jako v kvalifikaci zafungoval Adamovi lépe bouldering, než obtížnost. Boulderingovou část semifinále vyhrál Francouz Paul Jenft se třemi topy. Hned za ním se umístil Adam Ondra vedoucí skupinu dvoutopových borců. Stejným počtem topů a zón jako Adam, ale větším počtem pokusů se v boulderingu umístil třetí Francouz Mejdi Schalck. Dohyun Lee, kterého známe jako vítěze pražského SP v boulderingu v loňském roce byl po boulderu se ztrátou 19 bodů na vedoucího Jenfta.

Obtížnost ovšem celkovým pořadím semifinále pěkně zamíchala. Vyhrál ji Dohyun Lee se 46+ vylezenými chyty, Alberto Ginés López a Sascha Lehmann o chyt méně. Hannes van Duysen ztratil na vítěze osm chytů, Hamish Mc Artur dvanáct, Yufei Pan s 33+ chyty třináct a Adam Ondra, Alex Megos, a Luka Potočar 13+. Vzhledem ke způsobu bodování obtížnosti, kdy s ulezenou výškou se exponenciálně zvyšuje bodová hodnota chytu, je bodový přínos obtížnosti zásadní. Adam v obtížnosti zaostal 44 bodů za Dohyunem a z druhého místa po boulderu se stalo páté, nicméně postup do finále mu dává novou šanci.

O průběhu Adamova pokusu v obtížnosti píše ČHS: Odpolední lano už pro něj tak radostné nebylo, přestože na stěně působil velmi silně. Adam nepříjemnou částí cesty proletěl bez jakéhokoliv zaváhání nebo chyby. V další pasáži ale nepřesně odhadl chyty a cvakání z nich. Když cvakací pozici zamýšlenou stavěči přelezl, nebylo už možné se vrátit a cvaknout, přestože se o to ještě skoro minutu snažil.

Adam
Adam, foto: Petr Jandík

Semifinále žen

Vyhrály a do finále žen postupují Chaehyun Seo (KOR), Brooke Raboutou (USA), Miho Nonaka (JPN), Ievgenia Kazbekova (UKR), Futaba Ito (JPN), Žilu Luo (CHN), Zélia Avezou (F) a Erin McNeice (GBR).

Chaehyun Seo v topu
Chaehyun Seo v topu, ilustrační foto, foto: Dimitris Tosidis, IFSC

Kvalifikace

Boulderingovou část kvalifikace absolvovali závodníci v Šanghaji. Do čela průběžného pořadí mužů se postavili Korejec Dohyun Lee, kterého známe jako vítěze loňského pražského Světového poháru. Druhou příčku má Brit Hamish McArtur, třetí Španěl Alberto Ginés López, vitěz Olypmiády v Tokyu. Potěšitelná je pátá příčka Adama Ondry, jehož síla je spíš v obtížnosti. Martin Stráník je po boulderingu za 37. místě.

Následující obtížnostní část vyhrál Alberto Gines López (ESP, 45+), druhý Stefano Ghisolfi (IT, 42+) , třetí Dohyun Lee (KOR, 41+). Adam Ondra s výsledkem 40+ na 7. místě, Martin Stráník na 20.

Celkově kvalifikaci za obě disciplíny dohromady vyhrál a z prvního místa postupuje olypmijský vítěz s Tokia  Alberto Gines López (ESP), druhý je Dohyun Lee (KOR), třetí Hamish Mac Artur (GBR). Adam Ondra postupuje ze 4. místa, překvapivě spíš díky boulderingu. Martin Stráník si lepší obtížností polepšil jen málo, z 37 místa po boulderu postoupil na 33. a na postup to nestačilo.

1. Alberto Ginés López (ESP) T3 HZ3 LZ4 10 10 14 |45+|167,1
2. Dohyun Lee (KOR) T3 HZ4 LZ4 3 5 5 |41+|157
3 Hamish McArtur (GB) T3 HZ4 LZ4 4 8 8 84.6 |37+|141,7
5. Adam Ondra (CZE) T2 HZ4 LZ4 3 9 9 |40+|137,6

33. Martin Stráník (CZE) T0 HZ2 LZ3 0 6 7 |35|75,6

Jak číst výsledky: T je počet topů, HZ je počet High zone, tedy počat dosažených vyšších zón. LZ je počet dosažených nižších zón. Další tří čísla jsou počty pokusů na top, higt zone a low zone. Číslo za svislou čárou je výsledek obtížnosti a poslední číslo je počet dosažených bodů.

Celkové výsledky mužů jsou zde.

Do čela průběžného pořadí žen se po boulderu dostala Ukrajinka Ievhenia Kazbekova, na druhé příčce je Japonka Futaba Ito, třetí příčku drží napůl Italka Camilla Moroni a Japonka Miho Nonaka. Překvapením je krásný výkon Michaely Smetanové na 17. místě, o které e dělí s Izraelkou Elnaz RekabiEliška Adamovská zůstala bez topu na 43. místě a bude muset dohánět pořadí obtížností, která je její doménou.

Obtížnostní část ozdobila parádním výkonem veteránka Jain Kim (KOR, 43), nestačila na ni ani Laura Rogora (IT, 41+), ani její  mladá týmová kolegyně Chaehyun Seo (KOR, 40+).  Michaela Smetanová je v obtížnosti na 29. místě s výsledkem 27, propadla Eliška Adamovská. Ulezla 17+ a skončila na 46. místě.

V součtu obou disciplín vyhrála Japonka Miho Nonaka. Další pořadí je Brooke Raboutou (USA) a Ievgenia Kazbekova (UKR). Michaela Smetanová se dostala na 22 místo a relativně těsně nepostoupila do semifinále. Eliška Adamovská si obtížností výsledek boulderingu pohoršila za 43. místa na 46. Jak se píše na FB ČHS, pro Elišku byl závod v Šanghaji smolný již od samého začátku. Po včerejším boulderovém kole, které nedopadlo podle jejích představ, se jí smůla držela i dnes. Hned v úvodní pasáži kvalifikační cesty se "zamotala", čímž se připravila o všechnu sílu a spadla tak dřív než se stihla v cestě rozkoukat.

Adama v semifinále můžete sledovat již zítra ve 3:30 (boulder) a 7:30 (obtížnost). Penosy i záznamy jsou zde:  https://olympics.com/en/sport-events/