Karel "Šedej" Vlček

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír "Chroust" Procházka II., Vydáno dne: 18. 04. 2025


Kulatá osmdesátka

Karel "Šedej" Vlček slaví pár dnů před koncem dubna neuvěřitelných osmdesát let! Jeho ikonické fotky jsou všeobecně známé a koukají na nás z nejrůznějších horolezeckých publikací a časopisů.

 

Obrázky z výstavy
Obrázky z výstavy

 

 

Obrázky z výstavy
Obrázky z výstavy

 

 

Obrázky z výstavy
Obrázky z výstavy

 

Panel s jeho CVčkem na probíhající výstavě v Mnichově Hradišti o něm říká :

Narodil se v roce 1945. Vyučil se nástrojařem a fotografem. Po návratu z vojenské služby roku 1967 skončil se silniční cyklistikou a začal se věnovat horolezectví. Od kamarádů ze skal dostal přezdívku "Šedej"- když Vlček, tak Šedej. Od roku 1969 se živil jako fotograf na volné noze a v roce 1971 také jako fotograf nastoupil do Archeologického ústavu ČSAV. Od roku 1977 pracoval v ČTK, nejdříve jako fotolaborant velkých zvětšenin a o rok později už jako redaktor fotoreportér. Krátce na to vstoupil do oddělení Feature Services, kde jako jediný fotoreportér dělal ucelené reportáže, které se vyměňovaly s dvaceti světovými agenturami.

Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK v Praze, kde roku 1983 získal doktorát. V tom roce byl přijat do Svazu výtvarných umělců a mohl tak pracovat přes výtvarnou komisi. Roku 1984 byl pozván do poroty filmového festivalu v Trentu, což byl jeho první výjezd na Západ. Od té doby jezdil úspěšně na festivaly s vlastními filmy a zároveň i s autorskými výstavami horolezeckých fotek, nebo jako porotce. Ceny za fiImy získal například v Teplicích nad Metují, v Popradu, italském Trentu, Antibes a Annecy ve Francii, ve španělském Bilbau a v Grazu v Rakousku.

Na jaře 1990 dal výpověď v ČTK a začal ve vlastním Nakladateství Forma vydávat pohlednice Prahy. Později založil i vlastní DTP Studio Forma. V té době začal každoročně vyjíždět na lehokole na dlouhé cesty po celém světě. Jižní Ameriku projel u západního pobřeží od Patagonie na sever a navštívil přitom Cordillera Blanca a přímo pod Huascaránem osudné místo naší Expedice Peru 70. Jeho nejdelší cesta byla z Prahy do Pekingu, více jak 12 000 kilometrů za 4 měsíce.

Výstava v Mnichově Hradišti v prodejně Nábytek Honza trvá do 29.8.