Věžák - Podtrosecká údolí.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 09. 06. 2025


Horolezecký průvodce

Jaromír „Jimmy“ Holý vydal dalšího původce, tentokrát po okolí Věžického rybníka, Věžáku. Je to nesmírně průkopnická práce, která mohla navázat jen na hnědého průvodce Jaroslava Janků a kolektivu Pískovcové skály v Čechách 1, který vyšel před 48 lety v roce 1977 a ve kterém kreslil mapky Jindřich Sochor. K Sochorovi se Jimmy hlásí tím, že ve svých dílech často používá Jindrovo charakteristické titulkové písmo.

Titulka
Titulka, foto: repro horyinfo

 

Věžák v hnědém průvodci zabírá devět stránek a popisuje 60 skal, JimMyho průvoce jich má 244 a cest je 817. To ukazuje jak obrovskou práci do svého nového díla vložil. Musel skály najít, zjistit jak se jmenují, jak se jmenovaly původně, na všechny vylézt, opsat vrcholové knihy, pokud tam vůbec byly, porovnat s databázemi. Jak píše v doslovu, proběhal celý Věžák od Čertoryje až po Nebák a musel vyřešit víc názvů pro jeden objekt, kdy byly kvůli nedostatku informací skalám dávány nové názvy. U některých skal se původní názvy nepodařilo zjistit a jak píše v doslovu, nepodařilo se mu najít masiv Japonec se čtyřkruhovou cestou Nagasaki 11:02, takže ten v průvodci není.

 

Mapové pokrytí průvodce
Mapové pokrytí průvodce, foto: repro horyinfo

 

 

Statistika, vysvětlivky, zdroje
Statistika, vysvětlivky, zdroje, foto: repro horyinfo

 

Jimmy je renesanční osobnost. Do průvodce vložil nejen své pátrací schopnosti, ale i mapařské a kreslířské. Ke všem skalám nakreslil půdorysy a k těm významnějším svým nezaměnitelným stylem i topa. Nakonec se pustil sám i do zpracování nashromážděných dat do knižní podoby.

 

Půdorys a topo
Půdorys a topo, foto: repro horyinfo

 

Věžák se v knize skládá z deseti dílčích mapek tvořících podsektory, pokud budeme uvažovat v kategoriích databáze ČHS. Každý podsektor má své barevné označení na okraji stránky, takže je skadno k nalezení. Začíná mapkou s výčtem skal, ve které jsou věže a masivy rozlišené jednak obecně užívanými značkami plný (věž) a prázdný (masiv) trojúhelník. Navíc jsou názvy věží psány tučně a masivů obyčejně. Pak už následují popisy skal, to hlavní, co průvodce přináší. Za číslem skály může být před názvem hvězdička u pěkné a významné skály, nebo výraznější hutné černé kolečko u kvaku. Za názvem skály je u masivů přidáno „- M“ a ikony informující, jestli je na skále slaňák, nebo knížka. Na závěr hlavičky je u každé skály QR kód pro souřadnice. Následují popisy cest a to nejcennější, co na průvodci je, půdorys s měřítkem a větrnou růžicí ukazující sever s vyznačením všech cest na skálu. U některých skal je ještě kreslené topo, v knize jich je celkem 52.

Kniha s řadou lezeckých fotografií má obsah vzadu, za ní je ještě abecední rejstřík. Věže jsou v obou tištěny tučně, masivy polotučně.

Resumé
Věžák má štěstí, že má takového milovníka, jako je Jimmy. Penzum informací, které shromáždil je úctyhodné a pokud se o tuto část Hruboskalska zajímáte, není jiné východisko, než si průvodce koupit, tedy dokud je. 

 

Půdorys a topo
Půdorys a topo, foto: repro horyinfo

 

 

Obsah
Obsah, foto: repro horyinfo

 

 

Rejstřík
Rejstřík, foto: repro horyinfo

 

 

Džbánek ze dvou stran
Džbánek ze dvou stran, foto: repro horyinfo

 Děkuji Jimmymu za poskytnutí průvodce k recenzi. Zakoupit možno na stěně Šutr Liberec a v Hanibalu.