kombinace volného lezení s místy náročnými na skobování,
ve výlomové stěně nepříliš pevný terén
délka výstupu 34 lanových délek
Električkou, nebo autom z Popradu do Tatranské Lomice. Autobusem na zastávku Biela voda (nebo rovnou pěšky přes Tatranské Matliare) a pěšky k Brnčálce.
M+M. Coubal -
23. , 25.7.1988
Cesta vede výlomovou stěnou, později méně strmým terénem do travnatého kotle pod bariéru. Tou prochází mezi dvěma zrcadly. Dále středem výrazných ploten na vrchol Kežmarského strážnika a při hřebeni na Bocekovu vežu. Do horní části, nad Německým žebříkem, cesta vstupuje mezi Plškovou cestou a nápadným klenbovým převisem cesty Maratón. Přes plotnu mírně vlevo a středem výrazného černého pilíře na Kežmarskou kazalnici. Vlevo od světlých stoků Stanislawského cesty na vrchol.
============= Hlášení o výstupu:
VYSOKÉ TATRY
Malý Kežmarský štít - severní stěna na
PRVOVÝSTUP
klasifikace: VIII+ stylem
Prvovýstup vykonali ve dnech 23.-25-VII-1988 Michal a Miroslav Coubalové, HO SBČS Praha. Cesta byla vylezena stylem RP. a Miroslav Coubalové, HO SBČS Praha.
Nástup
se nachází zhruba uprostřed mezi cestou P. Bednaříka - J.Krcha - J.Rakoncaje /r.1975/ a pravou hranou kotle Weberovky. Ve spodní části stěny cesta prakticky přímkově prochází dvěma výraznými útvary - výlomovou stěnou dole a kompaktní bariérou s převislými úseky nahoře.
Cesta vede výlomovou stěnou, později méně strmým terénem do travnatého kotle pod bariéru. Tou prochází mezi dvěma pestře zbarvenými zrcadly. V blízkosti prvního z nich vede cesta P.Bednaříka - J.Krcha. - J.Rakoncaje /r.1975/, levé se nachází na hraně kotle Weberovky /za ním vede cesta "hrana 'Weberovky"/. V této části se nachází klíčové místo výstupu /11.délka, VIII + , převislá hladká hrana strmého výšvihu/. Dále středem výrazných ploten na vrchol Kežmarského strážnika a při hřebeni na Bocekovu vežu. Do horní části /nad německým žebříkem/ cesta vstupuje mezi Plškovou cestou a nápadným klenbovitým převisem cesty Maratón. Přes plotnu mírně vlevo a středem výrazného černého pilíře na Kežmarskou. kazalnici. Vlevo od světlých stoků Stanislawského cesty na vrchol.
Průběh cesty je vyznačen na nákresu stěny. Obtíže jednotlivých úseků a detailní vedení cesty vyplývá ze schematu cesty. Obtížnost cesty spočívá v kombinaci těžkého volného lezení /VIII + / s místy náročnými na skobování a lezení v nepříliš pevném terénu /výlomová stěna/ a velkou délkou výstupu /clkem 34 lanových délek/.
S sebou jsme měli 30 skob + speciální, z toho 7 bylo zanecháno ve stěně. Dále jsme měli sadu hexcentrů a stoperů.
Výstup trval 25 hodin lezeckého času.
Malý Kežmarský štít, horolezecký sprievodca, Pavol Jackovič 2006, cesta č. 63