Boj ve vlnách
*****

foto: 133
Rafting na Argutu
Autor: Petr Jandík - WW VI
Argut, Altaj, Rusko
Barnaul

výstup nástup období orientace
  léto  
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Barnaul    
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
není potřeba smyčky: Provazy na sušení a vyvazování bagáže
helma
charakter cesty
Sjezd jedné z nejobtížnějších řek Ruska. Délka trasy cca 10 dní
východisko
Barnaul
popis příjezdu
Letecky do Barnaulu přes Moskvu nebo Sankt Petěrburg. Z Barnaulu autobusem, maršrutkou nebo taxíkem do Gorno Altajska (OVIR). Z GA dále po Čujském traktu do Koš-Agače, kde se vyřizuje povolení do pohraničního pásma. Dále do Koš-Agače a doprava přes kontrolní bod do Džazatoru - Beljaše (další kontrolní bod). Odtud jestě cca 20 km podél Argutu až před přítok řeky Karagem. Zde se nasedá na řeku. Někteří jedou už od Džazatoru, ale je třeba přenášet Karagemskou průrvu.




Zvětšit mapu
popis cesty



Boj ve vlnách



Argut je jedna z nejobtížnějších řek na splutí. Kromě těžkých peřejí je problémem studená voda i v létě (pod 10 stupňů) a odlehlost. Po celé délce toku Argutu a navazující Katuně není mobilní signál, v případě problémů trvá dostat se do civilizace několik dní. Posádka si musí pomoci sama.

Itinerář:




  1. den: Maršrutkou, busem nebo taxi z Barnaulu do Gornoaltajska. Tam vyřídit OVIR, sehnat náklaďák, rafty. Směr Aktaš, kemp někde před.
  2. den: V Aktaši vyřítit pohraniční povolenku (pracujou od devíti, 3 až 6 hodin to trvá). Nákup potravin. Koš-Agač, Džazator. Ještě cca 20 km terénem k soutoku Argutu a Karagemu. Kemp.
  3. den: Začátek plavby pod Karagemskou průrvou. Zpočátku snadno, 4x peřeje, poslední mají velkou vlnu, obtížnost WW 3-4. Kemp u ústí řeky Kulagaš, lépe na pravém břehu naproti ústí Kulagaše.
  4. den: Peřej "Nadolby", první část soutěsky "Truba Sapošníkova", obě WW 5. Cca uprostřed Truby u pravostranného přítoku, peřej WW 6 - "Vodopád Sapošnikova", který se podle stavu vody přenáší, nebo lze také rafty koníčkovat na házečkách. "Truba Sapošnikova" pokračuje, následuje peřej "Sedaja". Kemp před ústím řeky Iedygem, tekoucí spod nejvyšší hory Altaje - Üč - Sjumer.
  5. den: Peřeje - práh "Iedygemskij" a "Ostrov", obě klasifikace WW 3-4, "Stereguščij" (WW 5), "Ary-Julskij" (WW 4), "Bělyj" a "Zub-Elo" - oba WW 5. Mineme zprava přítok řeky Jungur. Možnosti kempů je více, jeden je vlevo pod vysokou kolmou břidlicovou skalou. Není však dřevo - rozebírali jsme poslední trámy ze starého srubu, brzy dojde.
  6. den: Dojedeme k šestkové peřeji "Razdělnyj" kde je na konci nesjízdné místo WW 6, které přenášíme, abychom nedopadli jako Timur Nuchovič Mustafin, který tu má pomníček. Pokračujeme krajinově pěkným kaňonem, kde se jede celkem klidně až na náhlou peřej s velkou dírou s válci z obou stran - "Tuganskij" (WW 4-5). Dále k ústí řeky Šavla - kemp, možno na obou stranách.
  7. den: Pokračování kaňonem, který přechází z břidlice do žuly. Peřeje "Tichoňa"(WW 4-5) a dlouhý pás peřejí "Atlanty" (WW 4-5) s nebezpečným sifonem na konci. Dál už plavba v poklidu až před poslední peřej "Vorota" za kterou se Argut vlévá do Katuně. Kemp po levé straně před peřejí.
  8. den: poslední peřej "Vorota" za kterou se Argut vlévá do Katuně. Plavba po Katuni bez vzruchu, za soutokem s Čujou několik možností kempu, kam může přijet náklaďák a naložit rafty.




popis cesty