Höllmauer
***

foto: 7    topo: 9
Hauseggerpfeiler
Autor: Jiří Binder - VI+ (V A0), 400 m
Höllmauer (1949 m), Hochschwab, Rakousko
Seewiesen

výstup nástup období orientace
3 h  / 400 m 50 min VI - X J
chata východisko sestup útvar, výška stěny
Voisthalerhütte
1654 m 2 h 15 min
Seewiesen  (990 m) 1 h 15 min 350 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
Borháky
kvalita: Dobrá
2 x 50 m poloviční expresky: 9
vklíněnce: na dojištění
friendy: na dojištění
smyčky: 4
helma
charakter cesty
Pillíř
popis nástupu
start:  Voisthalerhütte ,  Od chaty sestupujeme směrem na Seewiesen. Za sedélkem s křížem sestoupíme ještě několik desítek metrů. Pilíř i místo nástupu je odtud dobře rozpoznatelné. Šikmo doprava přes suť a svahem k nástupu. Lze nastoupit také z údolí ze Seewiesen, čas nástupu je pak 1:45h.
čas:  50 min
popis sestupu
Při návratu na chatu nejlépe chodeckým, ale ne úplně přehledným terénem bez stezky, nejprve krátce směrem na SZ a později spíše na Z až narazíme na značenou cestu (po cca 50 min) po které doleva do doliny k chatě. Pokud sestupujeme až do Seewiesen, lze slanit nejprve přes cestu Windspiel později přes Hauseggerpfeiler. Začátek slanění je u dvou výrazných kruhů v posledních zbytcích skal v místech kde obě cesty končí v travách. Při slanění je třeba počítat s volnými kameny a možným ohrožením lezců v obou cestách.
čas:  1 h 15 min
východisko
Seewiesen, 990 m
popis příjezdu
Z Vídně po dálnici A2 směrem na Graz, z ní za Wiener Neustadtem na dálnici S6 směrem na Bruck an der Mur. Z S6 sjedeme u Sankt Marein im Murztal a přes Thörl do Seewiesenn. V Seewiesenu je vlevo u silnice malá kaplička. U ní odpočíme doleva na polní cestu a po pár stovkách metrů dojedeme k závorám k místu na parkování. Odtud značenou cestou k chatě.
prvovýstupci
B. Hausegger, H. Pöschl  -  26.5.1949
popis cesty
Pěkná cesta. Přes přejištění borháky má cesta horský charakter. Je jištěna rozumně, takže není přejištěna a je třeba počítat v lehčích úsecích s velkou vzdáleností mezi borháky. Skála je v klíčových úsecích dobrá a pevná, ale po větší část cesty není nejpevnější a je třeba lézt opatrně. Obtížnost délek na vlastním pilíři je V. Klíčové místo je dvoumetrová stěnka (čistě minimálně 6+, s A0 za 5).
popis cesty
K. Schall, G. Grabner: Genusskletter-atlas Österreich Ost Band 2 - STEIERMARK (Schall-Verlag, www.schall-verlag.at)
http://www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=700