Horolezci na tiskové konferenci Czech Tourism

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 02. 07. 2011

Ondra a Holeček

Po několika letech pokusů zviditelnit Český horolezecký svaz a horolezectví tiskovou konferencí se díky propojení pod křídla státní agentury na podporu turistiky Czech Tourism podařilo přilákat několikanásobně více novinářů včetně České televize s kamerou a informovat je o rúzných aspektech horolezectví.



Tento výborný tah je jistě zásluhou Davida Gladiše, který byl dříve sám ředitelem agentury Czech Tourism, než byl patrně pro přílišnou úspěšnost a nezávislost odstaven, a nyní jeho PR agentura Anexe pracuje na všeobecné propagaci Českého horolezeckého svazu. Uspořádání tiskové konference lze hodnotit jako další úspěšný krok v této činnosti.

Pojďme ale k samotné tiskovce. Konala se v budově Czech Tourism na Vinohradské třídě a již při příchodu bylo možno vidět postavenou mobilní stěnu se dvěma cestami - jednou pro Adama a druhou pro laickou veřejnost. Asi nemusím zdůrazňovat, že se velikostí a množstvím chytů výrazně lišily. Ta pro Adama měla být za 9, aby mohl ukázat, co v něm je, i když nevím, kolik z přítomných to mohlo ocenit.

Adam Ondra promlouvá do kamery České televize
Adam Ondra promlouvá do kamery České televize, foto: Petr Jandík


Česká televize si s Adamem udělala rozhovor v klidu předem. Potom si Adam prohlédl alespoň začátek toho, co na něj TR Walls podle Rešíkova zadání nachystaly. Viditelně ho těší si na ty chyty i jen sáhnout.

Adam Ondra: Tak co tu na mne postavili za špek?
Adam Ondra: Tak co tu na mne postavili za špek?, foto: Petr Jandík



Foto: Petr Jandík


Novináři se zatím houfují v konferenční místnosti. Za předsednickým stolem sedí generální ředitel agentury Czech Tourism a nástupce Davida Gladiše Rostislav Vondruška, bývalý ministr Místního rozvoje. Vedle něj uvádí do provozu počítač Petr Resch, uprostřed jako Buddha pod oltářem ČHS sedí Mára Holeček. Celkem odhadují účast novinářů někde kolem třiceti, což je mnohem lepší, než to bylo kdykoli v poslední letech.

Novinářstvo a činitelé
Novinářstvo a činitelé, foto: Petr Jandík




Rostislav Vondruška
Rostislav Vondruška, foto: Petr Jandík


Konferenci velmi krátce uvedl Rostislav Vondruška a poté následoval blok seznámení s ČHS jako takovým, které bylo zestručněné na možné minimum, nicméně o jeho účinnosti nejsem úplně přesvědčen, protože zdravotně indisponovaný Petr Resch, šéf Mediální komise, nebyl schopen mluvit příliš nahlas a mikrofon nebyl k dispozici. Pokud si novináři nebudou chtít vytáhnout údaje z tiskových materiálů, které dostávali, asi tato část nezanechá v českém tisku nějakou výraznou stopu.

Lezecký park Alkazar
Lezecký park Alkazar, foto: vizualizce ČHS


Co možná přece jen zaujme, jsou již v koncepci ČHS schválené poslední valnou hromadou představené plány na realizaci lezeckých parků. Pilotní realizací bude lezecký park v Aklazaru v Českém krasu. O tomto projektu budeme informovat v samostatném článku.

Po bafuňářském úvodu se krátce představil Adam Ondra, který dnes již zvládá nejen závratné obtížnosti na skalách, ale dovede i smysluplně promluvit před médii. Jeho projev je nenucený a skromně sebevědomý.

Adam Ondra se představuje
Adam Ondra se představuje, foto: Petr Jandík


"Dobré dopoledne, tak vás tady všechny vítám, dovolte abych se představil...", zněl Adamův úvod. Novinářům prozradil, že je mu 18 let, pochází z lezecké rodiny. S rodiči jezdil do skal od malička takže když viděl rodiče na skále, chtěl to zkusit taky. Od houpání se na laně to přešlo k lezení. O šesti let leze čtyřikát až pětkrát týdně. Věnuje se jak lezení na skalách, tak závodům. Lezení na sklách nebere jako trénink na závody, skály jsou pro něj stejně důležité, možná důležitější. Lezení je pro něj hodně o cestování. Věnuje se jak lezení boulderů, sportovnímu lezení cest od 15 do 50 metrů výšky a vícedélkovému lezení v ne úplně v horském prostředí. To nejdůležitější je pro něj ale sportovní lezení od těch 15 do 50 metrů.

V české republice tyhle sportovní terény jsou, blízko Brna je Moravský Kras, kde dokázal udělat relativné těžké cesty do stupně 9a, také se u nás nacházejí pískovcové skály, které jsou výjimečné ve světovém měřítku a opravdu se jinde s něčím takovým nesetkal, ale pro ty nejtěžší cesty a ten největší potenciál musí Adam cestovat.

Adam Ondra se představuje
Adam Ondra se představuje, foto: Petr Jandík


Hlavně do Francie, ale největší potenciál je ve Španělsku. Ty cesty jsou pokaždé oklasifikovány nějakým obtížnostním stupněm. Nejtěžší cesty jsou obtížnosti 9b a těch Adam dokázal vylézt pět z celkových deseti co existují. Závodů se Adam účastní v dospělé kategorii třetím rokem. První rok vyhrál světový pohár na obtížnost a získal druhé místo na mistrovství světa, v loňském roce dokázal vyhrát světový pohár v boulderingu a momentálně se připravuje na Mistrovství světa v italském Arcu. Mistrovství světa bude jednak v boulderingu, jednak v rychlosti, jednak v obtížnosti. Adam se bude účastnit všech těchto disciplín a prioritou je obtížnost, kam směřuje veškerá jeho příprava.

Před takhle připravenou hutnou a suverénně podanou informací novinářstvu klobouk dolů.

Bysta Adama Ondry v životní velikosti
Bysta Adama Ondry v životní velikosti, foto: Petr Jandík


Po Adamu Ondrovi dostal slovo Marek Holeček, který hovořil o expedici "Wild Chioce". Nepovažuje se za takového borce, jako je Adam, a i když reprezentuje tu nesportovní část lezení (míněno nesoutěžní), považuje se za neuvěřitelného sportovce, protože se mu podařilo za pár dní vyřídit vízum a cargo a tím pádem se expedice bude konat. Dále hovořil o motivech, cílech a plánech expedice Wild Choicve, o které jsme už psali zprávu ze samostatné tiskové konference zde, tak to již nebudu opakovat. Při představování účastníků se zmínil, že jeho partnerem je zkušený horolezec Zdeněk Hrubý, předseda ČHS, který je momentálně s manželkou na dovolené na Hvaru. Markova manželka by taky chtěla na dovolenou, ale on musí vyřídit ty technické věci spojené s expedicí. Zdeněk je prostě starší a Mára jako mladší musí poslouchat.

Mára Holeček
Mára Holeček, foto: Petr Jandík


Následovaly otázky novinářů. Kuba Turek, kterému leží možná celá agentura Czech Tourism trochu v žaludku kvůli milionům sypaným do webu kudyznudy se dotázal, jestli se dá říct, do kterých oblastí nejvíc horolezců směřuje a jaký to má opravdu reálný přínos pro cestovní ruch, nebo jestli to je jen nějaká chiméra.
Otázka moderátora konference poněkud zaskočila, ale protože je zřejmě kovaný profesionál, celkem obratně se z toho začal kroutit. S pomocí ředitele úseku analýz a statistiky Mojmíra Mikuly bylo odpovězeno, že horolezce při výzkumu nepodchycují, ale že je příležitost realizovat za evropské peníze výzkum domácího příjezdového cestovního ruchu, součástí dotazníku bude i motivace příjezdu, ze kterého bude možné vytáhnout statistiky těch, kteří přijeli za outdoorovým sportem. Bude to jeden z největších výzkumů, jaké agentura Czech Tourism připravuje. Příště určitě budeme... "Takže pánové zase nevime nic", skočil do toho Kuba Turek, "ptal jsem se do jakých oblastí nejvíc horolezců směřuje?" Kuriózní situaci vyšperkoval Mára Holeček, který vlastně nebyl tázán, ale řekl, že pocitově to bude Český Ráj, protože tam je těch oblastí nejvíc a co se týče turismu, pak Adršpašsko teplické skály, kde ale tradiční lezení selektuje příjezd horolezců. Petr Resch doplnil, že z hlediska kumulace horolezců se podařilo prosadit modernější trendy v Labských pískovcích, což přitahuje lezce z České republiky, ale i ze Saska. Nakonec pan moderátor přislíbil poslat Turkovi výsledky alespoň z toho, co je hotové.

Redaktor Sport.cz se ptal, co je s Tomášem Mrázkem, že není v nominaci na Mistrovství světa. Odpověď od Petra Resche i Adama Ondry byla, že po deseti závodních sezónách už nemá motivaci a spíše se chce uklidit na skály.

Na dotaz horyinfa, jestli uvažuje Czech Tourism o podpoře nějakých horolezeckých akcí, například boulderových závodů v přírodě, jaké se už dlouho orgamizují v okolí Petrohradu (myšleno PADání) a kam jezdí boulderisté z řady zemí bylo řečeno, že agentura je těmto věcem otevřená, že to je propagace České republiky. Sestavuje se marketingový plán a záleží na nabídce pořadatelů a podle toho se podporuje. Například "Czech Tourism podporuje festival horolezeckých flmů v Poličce, ne tedy vlastně v Teplicích nad Metují", opravil se pan ředitel marketingu.

Na dotaz zda český horolezecký svaz nebude organizovat v rámci popularizace horolezectví nějaké přednášky ne středních školách, odpověděl Mára v podstatě, že se přednášky dělají jako propagace expedic, nebo jako komerční akce. O školních akcích neuvažuje, protože na přednáškách nevydělá, že je v podstatě dotuje a dělá je pro propagaci své expedice. Petr Resch trochu zachraňoval dojem sdělením, že ČHS chystá masivní podporu oddílů mládeže při lezeckých stěnách, které jsou i ve školách a takovéto přednášky považuje za zajímavý podnět.

Poté byla vyhlášena přestávka, ve které nám Adam Ondra poskytl samostatný rozhovor a nakonec byli všichni shromážděni na ulici před vchodem, kde stála mobilní lezecká stěna a pro Adama Ondru tam byl nachystán špek v podobě 9a po malých hnidách a ještě se skokem. Tvůrcům cesty se Adama podařilo nachytat, ve dvou třetinách spadl, když ji chtěl přelézt bez chycení hrany.

Adam Ondra předvádí své umění na Vinohradské třídě
Adam Ondra předvádí své umění na Vinohradské třídě, foto: Petr Jandík




Zout lezečky je kaiwa
Zout lezečky je kaiwa, foto: Petr Jandík


Nakonec si stěnu vylezl i pan ředitel úseku analýz a statistiky Mojmír Mikula, který poté, co z pracovních montérek oddělil klouzající černé střevíce, celkem bez větších potíží vylezl v ponožkách cestu pro veřejnost.

Cestu pro veřejnost si vyzkoušel i pan ředitel statistického odboru v ponožkách
Cestu pro veřejnost si vyzkoušel i pan ředitel statistického odboru v ponožkách, foto: Petr Jandík


Adam s otcem Bokulou se mezitím po anglicku vytratili a tiskovka skončila do ztracena. Řekl bych, že to po několika hubených letech bylo zase něco, co stálo za to a nějaké ty výsledky by se projevit mohly.