Komentáře
ke článku: Usmíření pod Everestem?
ze dne 03.05.2013, autor článku: Petr Jandík
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 30.04.2013 21:08:32
Reagovat
Autor: neregistrovaný - alpinist (@)
Titulek:
Většina jumaristů demokraticky přehlasovala tři samostatné horolezce, kteří ani neměli důvod se účastnit porady o taktice fixování hory, když fixy nepotřebovali.
Komentář ze dne: 30.04.2013 21:40:55
Reagovat
Autor: neregistrovaný - plizi (jiri.pliska@gmail.com)
Titulek: Alpinismus is dead
Vypadalo to, že k 60. výročí prvovýstupu se na Everest vrátí "ozajstný" alpinismus, ale rozjetý vlak komerce ho zase smetl dolů. Zajímavé je, že Šerpů se zastávají hlavně šéfové/vůdci komerčních expedic... Ve stěně Lhoce evidentně došlo k pořádné slovní bitce a Simone poslal Šerpy do prdele. To bych udělal taky. Přece mi nikdo nemůže rozkazovat (na trase na kterou má povolení) - kdy a kam můžu jít. Tři lezci, kteří překročí fixy nejsou nebezpečím - to spíš 500 lídí kteří se sápou po fixech k vrcholu den "útoku"... A fyzické napadení a vyhrožování smrtí je neomluvitelné! Klobouk dolů před Melissou Arnot.
Ale ještě není konec pořád jsou tu rusáci - samotní v Kanshunské stěně. Good luck!
PS: Simone se svým vrtulníkem provádí záchranky v Nepálu. Pro Šerpy zadarmo...
Komentář ze dne: 30.04.2013 22:33:21
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Alpinismus is dead
V tom blogu u Kelloga se píše, že vypadl i Moro, takže asi přinejmenším nějakou dobu zachraňovat zadarmo asi nebude. I když zachraňovat zadarmo pro lidi, kteří do něho koupou a píchaj nožem je to pravé křeťanství.
Komentář ze dne: 30.04.2013 22:39:55
Reagovat
Autor: neregistrovaný - honzin (@)
Titulek:
U primitivních národů jsou prudké změny nálady celkem běžné, jste přátelé a kamarádi, ale jakmile dojdou hostitelé k názoru, že jim bělouš uhranul prase, můžou kamaráda klidně zabít. Šerpové sice používají moderní techniku, ale jejich myšlení se možná od toho primitivizmu ještě tolik směrem naší bohulibé civilizace nevzdálilo.
Komentář ze dne: 01.05.2013 14:29:19
Reagovat
Autor: neregistrovaný - jx zero (@)
Titulek: hospodske postrehy...
Par poznamek teoretika k diskuzi v hospode:
[1] Myslim, ze to byl Rakoncaj, kdo vyslovil myslenku, ze jednoho dne povede na Everest lanovka. Rekl bych, ze nastala vhodna chvile.
[2] Co tak procitam odkazy a odkazy z odkazu, tak normalkou na Everest to uz je fakt tezka komerce. Nekde jsem narazil i na nabidku, ze pokud vam nestaci osobni Serpa (pripadne vam nevyhovuje barva jeho pleti nebo tak neco), tak si muzete priplatit i za bileho guida a pujdete ve trech. Taky si muzete priplatit treba za samostatny jidelni stan. Taky se tam nekde psalo, ze Serpove fixuji dve linie soucasne - jednu pro vystup a druhou pro slanovani. Pak bych se nedivil, ze jsou Serpove urazeni, kdyz nekdo na kopci dela neco jinak, nez jsou oni zvykli z padesatych let minuleho stoleti. A nedivil bych se, kdyby je vudcove komercnich expedic v tomto podporovali, protoze takhle se to proste vyplati.
[3] Na druhou stranu, to ze Moro a Steck rikaji, ze Serpy neohrozili, muze byt take relativni. Staci se podivat v Alpach, co mistnim vudcum prijde vsechno normalni a OK, zatimco my slabsi lezci-turisti se nestacime divit. Dala by se najit analogie mezi normalkou na Everest a na Matterhorn, aneb beda vam, kdyz tam v sezone polezete jinym stylem, nez na co jsou mistni zvykli.
[4] Jo a pak je jeste reseni vratit se do historie a udelovat povoleni pouze jedne expedici za sezonu. Ale penize...
Komentář ze dne: 03.05.2013 02:49:49
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Maoisté = komunisté
A ještě k tomu je Nepál už pár let maostický stát...
Komentář ze dne: 03.05.2013 09:04:18
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Maoisté = komunisté
Komunistům ale nikdy nesmrděly zápaďácké peníze a z ekonomického hlediska jsou samostatní horolezci méně zajímaví.
Vložení nového komentáře
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
Zobrazit článek Usmíření pod Everestem?