Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Jak vložit cestu


Tento článek je podrobným návodem, jak krok za krokem vložit do databáze popis cesty. Může to být cesta horská, skalní, ledová a jakákoliv jiná. S ohledem na to se mohou použít nebo nepoužít jednotlivá políčka pro popis. Chcete-li vložit cestu, vzhůru do toho. Vděčnost vašich kolegů, kterým tak dáte jistě pěkný tip, co lézt, vás jistě nemine.


Nejprve se podívejte, jestli tady cesta, kterou chcete zadat, už není. K tomu se nejlíp hodí funkce "Rozšířené hledání cest", která má vyvolávací odkaz v pravém krajním sloupci nahoře. Do formuláře pro zadávání cesty vstoupíte kliknutím na světle modrý odkaz "Vložit novou cestu":

Vstup do zadávání cesty
Vstup do zadávání cesty


Tím se vyvolá óbrformulář, kerého se zdatný horolezec nelekne, protože ví, že k popisu cesty v horách, který by k něčemu byl, je prostě potřeba napsat toho trochu víc, než jen "Drtič třešní, kolmá, technika, 8c"

Formulář pro vložení cesty
Formulář pro vložení cesty


Tak abyste se toho nelekli, projdeme teď políčko po políčku a napíšeme, k čemu co je a co to znamená.

Stát, pohoří, oblast


Toto jsou tři hierarchicky spojené údaje. Určením státu omezujeme výběr možných pohoří z existující databáze, výběrem pohoří dále omezujeme oblasti, které jsou na výběr.

Stát: Co je stát, asi každý ví. To je takovýto, co má hranice, vládu, krále nebo prezidenta a svůj vlastní horolezecký svaz nebo spolek. Vedle nápisu stát je rolovací meníčko, že kterého si stát můžete vybrat a pokud v seznamu není, můžete ho dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nový stát přidá.
Spousta hor leží na hranici i několika států. V tom případě doporučujeme jako stát uvést ten, ze kterého se na dotyčnou cestu obvykle chodí. Příklad: Mont Blanc je na hranici Francie-Itálie. Východní stěna Brenva je sice na italské straně, ale zpravidla se na ni chodí ze Chamonix lanovkou na Aiguille du Midi a přes Valée blanche z Francie. Je-li možnost tak 50:50, vyberte si jednu do hlavičky a ostatní možnosti popište v doplňkovém textu.

Pohoří: Vedle nápisu Pohoří je rolovací meníčko, že kterého si můžete pohoří vybrat a pokud v seznamu není, můžete ho dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nové pohoří přidá. Nevíte-li název pohoří, zkuste nejdřív něco vygooglovat na netu, ať se nevkládají nesprávné údaje. Než zadáte nové pohoří, podívejte se, jestli nemáte o řádek výše zadaný nesprávný stát, protože volba státu poskytuje jen ta pohoří, která jsou v tomto státě zaevidována.
Příklad pohoří: Vysoké Tatry, Wilder Kaiser, Karwendel, Elbsandsteingebirge, Český Ráj, Tisá.
Nejste-li si jisti, jak to napsat, je nejlepší si otevřít vedle nové okno prohlížeče a mrknout se, jak jsou řešené jiné obdobné cesty, které už v databázi jsou.

Oblast: Vedle nápisu Oblast je rolovací meníčko, že kterého si můžete oblast vybrat a pokud v seznamu není, můžete ji dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nová oblast přidá. Nevíte-li název oblasti, zkuste nejdřív něco vygooglovat na netu, ať se nevkládají nesprávné údaje. Než zadáte novou oblast, podívejte se, jestli nemáte o řádek výše zadané nesprávné pohoří, protože volba poskytuje jen ty oblasti, které byly zadány v konkrétním pohoří. Proto například v Ostrově nenajdete oblast Bielatal, protože patří do Saska a navíc jiného státu, i když se tam z Ostrova chodí pěšky. Některá pohoří se na oblasti nedělí. V tomhle případě a nebo když nevíte, nechte pole prázdné.

Sektor/útvar


Do pole Sektor/útvar píšeme bližší určení útvaru hory, na který cesta vede, například V hřeben, S stěna, JZ žebro a podobně. U skalek můžeme tento údaj použít k bližšímu určení, kde je daný vrchol, nebo jej můžeme nechat prázdný. Přidáváte-li cestu do již existujícího pohoří, nebo oblasti, podívejte se nejprve jak jsou zadané ostatní cesty v okolí.

Vrchol, výška


Vrchol: Zde napište název kopce, hory, pískovcové věže, masivu, nebo jiného útvaru,na který se leze. U skalek se místo vrcholu často píše sektor, například "Settore E", když popisujete třeba cestu v Nagu nebo v Massone.

Nadmořská výška: Zde napište nadmořskou výšku vrcholu výše zadaného kopce, pokud to má smysl a podaří se vám to zjistit. U skalek a písku nemá zpravidla tento údaj význam a nechá se prázdný

Název cesty, klasifikace, přepočet klasifikace


Název cesty: To je snad jasné, ne?

Klasifikace: Zde napište klasifikaci cesty takovou, jak se u ní obvykle uvádí. Může to být napsrosto cokoliv, třeba "1 místo VI, A3, většinou IV", nebo "led 70°, WI 6, M12" nebo "6a, povinně 5c, A0"

Vyber přepočet: Tohle asi vyžaduje trochu vysvětlit. V položce Klasifikace o řádek výše můžete napsat naprosto cokoliv, co může být u cesty napsáno. Aby ale mohlo fungovat vyhledávání cest podle obtížnosti, je nezbytné přepočítat obtížnost na jedno jednoduché číslo. Podle tohohle čísla se pak hledají cesty, když si necháte v rozšířeném hledání najít třeba cesty od 5- do 6+. Takže buď podle přepočítací tabulky, nebo vašeho soukromého odkadu vyberte číslíčko UIAA, které té cestě asi tak nejlépe sedí.

Délka cesty, prvovýstupci, datum prvovýstupu, výška stěny


Délka cesty: Délka v metrech, kolik na dané cestě asi ulezeme. Nevíte-li to přesně, dejte alespoň odhad.

Provovýstupci:Jména prvovýstupců nám mohou dát konkrétnější představu, o co se asi bude jednat. Jinak vypadá v Tatrách šestka od Stanislawského, jinak od Motyky a obě budou možná lehčí, než IV+ od Páleníčka, nebo Kollera. Jmenuje-li se cesta v Sasku Spagat, a jejím autorem je Hasso Gantze, vůbec tam nechoďte, nemáte-li výšku alespoň 180 cm. Také spára od Lukavského alias Cikána se ovykle vzdaluje možnostem běžné lezecké populace.

Datum prvovýstupu: V souvislosti se jmény prvovýstupců dává obraz o tom, jak asi může cesta vypadat. U některých autorů řekne i o klasifikaci. Když třeba Puškáš usiloval o titul Mistra sportu, dával za VI kde co a po jeho získání v klasifikaci přitvrdil, takže některé jeho VI jsou lehčí než pozdější V+. Cesta stará dva roky bude nejspíš jištěná nýty a bude vyhledávat zajímavé lezecké úseky, zatímco klasická cesta z roku 1928 povede nejspíš logickým a viditelným směrem

Výška stěny: Výška stěny od úpatí k vrcholu, bez ohledu na délku lezecké cesty. Zjednodušeně lze říci, že to výška, kterou byste museli slanit z vrcholu dolů.

Čas a charakter cesty


Čas cesty: Čas v minutách, kolik trvá vylezení cesty. Jsou-li to tři hodiny, napište číslo 180 bez jednotek. Jen ten počet minut, nic víc.

Charakter cesty: Zde popište cestu, jde-li o komíny a spáry, nebo rajbasové plotny, klasická cesta, moderní, pevná skála nebo převislé štěrky. Prostě aby váš kolega, který podle toho popisu něco poleze, věděl, do čeho jde.

Čas a popis nástupu


Čas nástupu: Čas v minutách, kolik trvá dojít od místa přenocování - chaty nebo bivaku - k nástupu cesty, čili tam, kde už se začíná lézt. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.

Popis nástupu: Stručný a výstižný popis, jak se od místa přenocování dostanu na začátek popisované cesty. Je-li třeba, můžete popis rozvést nebo doplnit v hlavím textu a poslat fotografie, které redakce do popoisu doplní. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.

Čas a popis sestupu


Čas sestupu: Čas v minutách, za jak dlouho se dostanu z konce cesty zpět k místu noclehu. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.

Popis sestupu: Stručný a výstižný popis, jak se od konce cesty dostanu zpět k místu přenocování dostanu na začátek popisované cesty. Je-li třeba, můžete popis rozvést nebo doplnit v hlavím textu a poslat fotografie, které redakce do popoisu doplní. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.

Východisko, chata/bivak

U skalek zpravidla nemají tyto údaje význam a nemusí se vyplňovat. než začnete něco psát, vyberte z rolovacího seznamu chatu/bivak. Pokud se tam dotyčnáí chata nalézá, převezmou se údaje o vychodisku a jeho výšce a době pochodu z databáze. pokud v seznamu chata není, nezbývá, než vypnit údaje a případně poslat redakci mail, aby chatu doplnila.

Východisko: Místo, kam lze dojet autem, nebo veřejnou dopravou a kde obvykle nezbývá, než vzít krysu na záda a šlapat na chatu nebo k bivaku. Je-li více možných východisk, napište to, odkud je na chatu či k bivaku nejblíž a ostatní možnosti můžete napsat do hlavího textu. Je-li chata v seznamu, vyplní se tento údaj automaticky z databáze.

Výška východiska: Nadmořská výška východiska v metrech. Je-li chata v seznamu, doplní se tento údaj vybráním chaty automaticky

Čas k chatě/bivaku: Čas v minutách, za jak dlouho se dojde z východiska na chatu nebo bivak.

Chata/bivak: Název chaty nebo bivaku - vyberte z menu. Pokud tam dotyčná chata není, napište mail redakci, doplníme ji.

Výška chaty/bivaku: Nadmořská výška, pokud se vybere chata ze seznamu, vyplní se údaj automaticky.

Popis příjezdu

Popis, kudy a jak se tam dojede. Je vhodné jako výchozí bod popisu vzít něco velkého a známého, jak třeba Praha, Brno, Mnichov, Vídeň, Londýn...

Období lezení, orientace skal, hodnocení, typ a kvalita jištění

Tyto údaje by se měly uvést i u skalek.

Období lezení: Římskými číslicemi napište měsíce od kdy do kdy má obvykle cenu cestu lézt. Nevíte-li, nepište nic.

Orientace skal: Zkratkou napište světovou stranu, kam je cesta obrácena. Např J, JZ, S a podobně

Hodnocení cesty: Číslo, hodnotící jak hezká cesta je. Podle čísla 1-5 se u cesty vypisuje počet hvězdiček. Nejpěknější má 5, nejoškivější 1.

Typ jištění: Důležité - jak je cesta jištěna. Fixní, nebo vlastní, u fixního typ: skoby, nýty, borháky, lepené borháky a podobně.

Kvalita jištění: Jedním, dvema slovy - třeba "dobrá, ale daleko". Zásadní údaj, který slouží k přežití kamarádů, kteří cestu polezou.

Vybavení na cestuí

Tyto údaje by se měly uvést i u skalek.

Typ lana: kliknutím vybrat

Délka lana: kliknutím vybrat

Počet lan: kliknutím vybrat

Počet expresek: Napište číslo

Počet led. skob/šroubů: Číslo. Nejsou-li potřeba, pak nula

Mačky, cepín, helma, ferratový set: kliknutím vybrat ano-ne.

Vklíněnce, friendy, smyčky: Slovně napište čeho je kolik potřeba

Doplňující informace - hlavní text


Zde napište cokoliv, co dosud nebylo uvedeno a co by bylo dobré o cestě vědět. V podstatě tu jde napsat celý článek. Redakce může do téhle části doplnit vámi poslané obrázky, mapky, schémata. Také sem pište varianty nástupů, chat, je-li více možností. Hodí se i upozornění na speciality a zvláštnosti. Prostě libovolný text, cokoliv. Aby se vám ulehčilo psaní, jsou nad oknem ke zkopírování připravené šablony na tučný text, kurzívu, odstavec a odřádkování.

Zařazení cesty


Druh cesty: V této části se musí nejprve v rolovacím meníčku určit druh cesty:

Pokud by vám žádný z nabízených druhů nevyhovoval, napište nám do redakce a případně se domluvíme na přidání dalšího, bude-li to třeba.

Zdroj cesty - kdo zapsal: Zde napište své jméno a e-mail, aby vás mohla redakce případně kontaktovat.

Slovní spojení k vyhledání cesty - KLÍČOVÁ SLOVA: Zde napište klíčová slova, které cestu podle vašeho názoru charakterizují, třeba spáry a sokolíky, nebo plotny a rajbas.

Literatura: Zde napište názvy a odkazy do průvodců, časopisů, map a knih, nebo webů, kde lze nalézt o dotyčné cestě bližší informace.

A to je vše, přátelé

Teď už stačí si po sobě napsané přečíst a odeslat kliknutím na tlačítko "Přidat cestu":

Cesta se uloží do databáze a redakci se automaticky odešla zpáva o jejím vložení. Veškeré obrazové materiály k cestě pak pošlete e-mailem na adresu redakce a papírové materiály, diapozitivy, filmy, negativy poštou na adresu Computer design studio, Pivovarnická 6, 180 00 Praha 8 a nezapomeňte na zpáteční adresu, abychom mohli vše po zpracování vrátit.


Návod na vložení cesty je:
  
Nedostatečný, málo podrobný (Počet hlasů: 179)
(94.21 %)
Dostatečný, vše je jasné (Počet hlasů: 5)
(2.63 %)
Příliš ukecaný, stačilo by méně (Počet hlasů: 5)
(2.63 %)
Nesrozumitelný (Počet hlasů: 1)
(0.53 %)Celkem hlasovalo: 190

Související články:
Postel do auta – Škoda Roomster (02.07.2015)
Postel do auta - Partner/Berlingo (18.06.2013)
Návod na redakční systém (20.04.2012)
Postel v autě - Ford Tranzit (28.09.2010)
PF 2010 (19.12.2009)
Broušení šroubů (30.01.2009)
Jak odebírat novinky z Horyinfo.cz (17.06.2008)
Jak komentovat článek (03.08.2007)
Jak hledat cestu (07.12.2006)
Jak vložit článek (10.09.2006)
FAQ (30.07.2006)
| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 04. 09. 2006 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: redakce

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci