Tento článek je podrobným návodem, jak krok za krokem vložit do databáze popis cesty. Může to být cesta horská, skalní, ledová a jakákoliv jiná. S ohledem na to se mohou použít nebo nepoužít jednotlivá políčka pro popis. Chcete-li vložit cestu, vzhůru do toho. Vděčnost vašich kolegů, kterým tak dáte jistě pěkný tip, co lézt, vás jistě nemine.
Nejprve se podívejte, jestli tady cesta, kterou chcete zadat, už není. K tomu se nejlíp hodí funkce
"Rozšířené hledání cest", která má vyvolávací odkaz v pravém krajním sloupci nahoře. Do formuláře pro zadávání cesty vstoupíte kliknutím na světle modrý odkaz
"Vložit novou cestu":
Vstup do zadávání cesty
Tím se vyvolá óbrformulář, kerého se zdatný horolezec nelekne, protože ví, že k popisu cesty v horách, který by k něčemu byl, je prostě potřeba napsat toho trochu víc, než jen "Drtič třešní, kolmá, technika, 8c"
Formulář pro vložení cesty
Tak abyste se toho nelekli, projdeme teď políčko po políčku a napíšeme, k čemu co je a co to znamená.
Stát, pohoří, oblast
Toto jsou tři hierarchicky spojené údaje. Určením státu omezujeme výběr možných pohoří z existující databáze, výběrem pohoří dále omezujeme oblasti, které jsou na výběr.
Stát: Co je stát, asi každý ví. To je takovýto, co má hranice, vládu, krále nebo prezidenta a svůj vlastní horolezecký svaz nebo spolek. Vedle nápisu stát je rolovací meníčko, že kterého si stát můžete vybrat a pokud v seznamu není, můžete ho dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nový stát přidá.
Spousta hor leží na hranici i několika států. V tom případě doporučujeme jako stát uvést ten, ze kterého se na dotyčnou cestu obvykle chodí. Příklad: Mont Blanc je na hranici Francie-Itálie. Východní stěna Brenva je sice na italské straně, ale zpravidla se na ni chodí ze Chamonix lanovkou na Aiguille du Midi a přes Valée blanche z Francie. Je-li možnost tak 50:50, vyberte si jednu do hlavičky a ostatní možnosti popište v doplňkovém textu.
Pohoří: Vedle nápisu Pohoří je rolovací meníčko, že kterého si můžete pohoří vybrat a pokud v seznamu není, můžete ho dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nové pohoří přidá. Nevíte-li název pohoří, zkuste nejdřív něco vygooglovat na netu, ať se nevkládají nesprávné údaje. Než zadáte nové pohoří, podívejte se, jestli nemáte o řádek výše zadaný nesprávný stát, protože volba státu poskytuje jen ta pohoří, která jsou v tomto státě zaevidována.
Příklad pohoří: Vysoké Tatry, Wilder Kaiser, Karwendel, Elbsandsteingebirge, Český Ráj, Tisá.
Nejste-li si jisti, jak to napsat, je nejlepší si otevřít vedle nové okno prohlížeče a mrknout se, jak jsou řešené jiné obdobné cesty, které už v databázi jsou.
Oblast: Vedle nápisu Oblast je rolovací meníčko, že kterého si můžete oblast vybrat a pokud v seznamu není, můžete ji dopsat do políčka nadepsaného "anebo nový záznam". Tím se nová oblast přidá. Nevíte-li název oblasti, zkuste nejdřív něco vygooglovat na netu, ať se nevkládají nesprávné údaje. Než zadáte novou oblast, podívejte se, jestli nemáte o řádek výše zadané nesprávné pohoří, protože volba poskytuje jen ty oblasti, které byly zadány v konkrétním pohoří. Proto například v Ostrově nenajdete oblast Bielatal, protože patří do Saska a navíc jiného státu, i když se tam z Ostrova chodí pěšky. Některá pohoří se na oblasti nedělí. V tomhle případě a nebo když nevíte, nechte pole prázdné.
Sektor/útvar
Do pole Sektor/útvar píšeme bližší určení útvaru hory, na který cesta vede, například V hřeben, S stěna, JZ žebro a podobně. U skalek můžeme tento údaj použít k bližšímu určení, kde je daný vrchol, nebo jej můžeme nechat prázdný. Přidáváte-li cestu do již existujícího pohoří, nebo oblasti, podívejte se nejprve jak jsou zadané ostatní cesty v okolí.
Vrchol, výška
Vrchol: Zde napište název kopce, hory, pískovcové věže, masivu, nebo jiného útvaru,na který se leze. U skalek se místo vrcholu často píše sektor, například "Settore E", když popisujete třeba cestu v Nagu nebo v Massone.
Nadmořská výška: Zde napište nadmořskou výšku vrcholu výše zadaného kopce, pokud to má smysl a podaří se vám to zjistit. U skalek a písku nemá zpravidla tento údaj význam a nechá se prázdný
Název cesty, klasifikace, přepočet klasifikace
Název cesty: To je snad jasné, ne?
Klasifikace: Zde napište klasifikaci cesty takovou, jak se u ní obvykle uvádí. Může to být napsrosto cokoliv, třeba "1 místo VI, A3, většinou IV", nebo "led 70°, WI 6, M12" nebo "6a, povinně 5c, A0"
Vyber přepočet: Tohle asi vyžaduje trochu vysvětlit. V položce Klasifikace o řádek výše můžete napsat naprosto cokoliv, co může být u cesty napsáno. Aby ale mohlo fungovat vyhledávání cest podle obtížnosti, je nezbytné přepočítat obtížnost na jedno jednoduché číslo. Podle tohohle čísla se pak hledají cesty, když si necháte v rozšířeném hledání najít třeba cesty od 5- do 6+. Takže buď podle přepočítací tabulky, nebo vašeho soukromého odkadu vyberte číslíčko UIAA, které té cestě asi tak nejlépe sedí.
Délka cesty, prvovýstupci, datum prvovýstupu, výška stěny
Délka cesty: Délka v metrech, kolik na dané cestě asi ulezeme. Nevíte-li to přesně, dejte alespoň odhad.
Provovýstupci:Jména prvovýstupců nám mohou dát konkrétnější představu, o co se asi bude jednat. Jinak vypadá v Tatrách šestka od Stanislawského, jinak od Motyky a obě budou možná lehčí, než IV+ od Páleníčka, nebo Kollera. Jmenuje-li se cesta v Sasku Spagat, a jejím autorem je Hasso Gantze, vůbec tam nechoďte, nemáte-li výšku alespoň 180 cm. Také spára od Lukavského alias Cikána se ovykle vzdaluje možnostem běžné lezecké populace.
Datum prvovýstupu: V souvislosti se jmény prvovýstupců dává obraz o tom, jak asi může cesta vypadat. U některých autorů řekne i o klasifikaci. Když třeba Puškáš usiloval o titul Mistra sportu, dával za VI kde co a po jeho získání v klasifikaci přitvrdil, takže některé jeho VI jsou lehčí než pozdější V+. Cesta stará dva roky bude nejspíš jištěná nýty a bude vyhledávat zajímavé lezecké úseky, zatímco klasická cesta z roku 1928 povede nejspíš logickým a viditelným směrem
Výška stěny: Výška stěny od úpatí k vrcholu, bez ohledu na délku lezecké cesty. Zjednodušeně lze říci, že to výška, kterou byste museli slanit z vrcholu dolů.
Čas a charakter cesty
Čas cesty: Čas v minutách, kolik trvá vylezení cesty. Jsou-li to tři hodiny, napište číslo 180 bez jednotek. Jen ten počet minut, nic víc.
Charakter cesty: Zde popište cestu, jde-li o komíny a spáry, nebo rajbasové plotny, klasická cesta, moderní, pevná skála nebo převislé štěrky. Prostě aby váš kolega, který podle toho popisu něco poleze, věděl, do čeho jde.
Čas a popis nástupu
Čas nástupu: Čas v minutách, kolik trvá dojít od místa přenocování - chaty nebo bivaku - k nástupu cesty, čili tam, kde už se začíná lézt. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.
Popis nástupu: Stručný a výstižný popis, jak se od místa přenocování dostanu na začátek popisované cesty. Je-li třeba, můžete popis rozvést nebo doplnit v hlavím textu a poslat fotografie, které redakce do popoisu doplní. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.
Čas a popis sestupu
Čas sestupu: Čas v minutách, za jak dlouho se dostanu z konce cesty zpět k místu noclehu. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.
Popis sestupu: Stručný a výstižný popis, jak se od konce cesty dostanu zpět k místu přenocování dostanu na začátek popisované cesty. Je-li třeba, můžete popis rozvést nebo doplnit v hlavím textu a poslat fotografie, které redakce do popoisu doplní. U skalek zpravidla nemá tento údaj význam a nemusí se vyplňovat.
Východisko, chata/bivak
U skalek zpravidla nemají tyto údaje význam a nemusí se vyplňovat. než začnete něco psát, vyberte z rolovacího seznamu chatu/bivak. Pokud se tam dotyčnáí chata nalézá, převezmou se údaje o vychodisku a jeho výšce a době pochodu z databáze. pokud v seznamu chata není, nezbývá, než vypnit údaje a případně poslat redakci mail, aby chatu doplnila.
Východisko: Místo, kam lze dojet autem, nebo veřejnou dopravou a kde obvykle nezbývá, než vzít krysu na záda a šlapat na chatu nebo k bivaku. Je-li více možných východisk, napište to, odkud je na chatu či k bivaku nejblíž a ostatní možnosti můžete napsat do hlavího textu. Je-li chata v seznamu, vyplní se tento údaj automaticky z databáze.
Výška východiska: Nadmořská výška východiska v metrech. Je-li chata v seznamu, doplní se tento údaj vybráním chaty automaticky
Čas k chatě/bivaku: Čas v minutách, za jak dlouho se dojde z východiska na chatu nebo bivak.
Chata/bivak: Název chaty nebo bivaku - vyberte z menu. Pokud tam dotyčná chata není, napište mail redakci, doplníme ji.
Výška chaty/bivaku: Nadmořská výška, pokud se vybere chata ze seznamu, vyplní se údaj automaticky.
Popis příjezdu
Popis, kudy a jak se tam dojede. Je vhodné jako výchozí bod popisu vzít něco velkého a známého, jak třeba Praha, Brno, Mnichov, Vídeň, Londýn...
Období lezení, orientace skal, hodnocení, typ a kvalita jištění
Tyto údaje by se měly uvést i u skalek.
Období lezení: Římskými číslicemi napište měsíce od kdy do kdy má obvykle cenu cestu lézt. Nevíte-li, nepište nic.
Orientace skal: Zkratkou napište světovou stranu, kam je cesta obrácena. Např J, JZ, S a podobně
Hodnocení cesty: Číslo, hodnotící jak hezká cesta je. Podle čísla 1-5 se u cesty vypisuje počet hvězdiček. Nejpěknější má 5, nejoškivější 1.
Typ jištění: Důležité - jak je cesta jištěna. Fixní, nebo vlastní, u fixního typ: skoby, nýty, borháky, lepené borháky a podobně.
Kvalita jištění: Jedním, dvema slovy - třeba "dobrá, ale daleko". Zásadní údaj, který slouží k přežití kamarádů, kteří cestu polezou.
Vybavení na cestuí
Tyto údaje by se měly uvést i u skalek.
Typ lana: kliknutím vybrat
Délka lana: kliknutím vybrat
Počet lan: kliknutím vybrat
Počet expresek: Napište číslo
Počet led. skob/šroubů: Číslo. Nejsou-li potřeba, pak nula
Mačky, cepín, helma, ferratový set: kliknutím vybrat ano-ne.
Vklíněnce, friendy, smyčky: Slovně napište čeho je kolik potřeba
Doplňující informace - hlavní text
Zde napište cokoliv, co dosud nebylo uvedeno a co by bylo dobré o cestě vědět. V podstatě tu jde napsat celý článek. Redakce může do téhle části doplnit vámi poslané obrázky, mapky, schémata. Také sem pište varianty nástupů, chat, je-li více možností. Hodí se i upozornění na speciality a zvláštnosti. Prostě libovolný text, cokoliv. Aby se vám ulehčilo psaní, jsou nad oknem ke zkopírování připravené šablony na tučný text, kurzívu, odstavec a odřádkování.
Zařazení cesty
Druh cesty: V této části se musí nejprve v rolovacím meníčku určit druh cesty:
Pokud by vám žádný z nabízených druhů nevyhovoval, napište nám do redakce a případně se domluvíme na přidání dalšího, bude-li to třeba.
Zdroj cesty - kdo zapsal: Zde napište své jméno a e-mail, aby vás mohla redakce případně kontaktovat.
Slovní spojení k vyhledání cesty - KLÍČOVÁ SLOVA: Zde napište klíčová slova, které cestu podle vašeho názoru charakterizují, třeba spáry a sokolíky, nebo plotny a rajbas.
Literatura: Zde napište názvy a odkazy do průvodců, časopisů, map a knih, nebo webů, kde lze nalézt o dotyčné cestě bližší informace.
A to je vše, přátelé
Teď už stačí si po sobě napsané přečíst a odeslat kliknutím na tlačítko "Přidat cestu":
Cesta se uloží do databáze a redakci se automaticky odešla zpáva o jejím vložení. Veškeré obrazové materiály k cestě pak pošlete e-mailem na
adresu redakce a papírové materiály, diapozitivy, filmy, negativy poštou na adresu Computer design studio, Pivovarnická 6, 180 00 Praha 8 a nezapomeňte na zpáteční adresu, abychom mohli vše po zpracování vrátit.