Komentáře
ke článku: Klasifikace, obtížnost a první 9c na světě?
ze dne 10.07.2014, autor článku: Petr Jandík
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 10.07.2014 23:18:57
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Pocetni hricky ...
... pekne a nejdulezitejsi je spocitat, kdy AO konecne vyleze 9c :).
Me by spis zajimalo, jestli by astronomicke obtiznosti padaly stejnym tempem u stejneho poctu lezcu, jako dnes, kdyby se zase zacalo hrat na poctive RP a nelezlo se vsechno PP, notabene obcas s predcvakanymi X nyty.
K teto uvaze me vede Mammuti video "Reclimbing the Classics", kde Anna Stöhr (ktera je mimochodem skvela lezkyne a jeste lepsi boulderistka) vitezne preleze "La Rose et le Vampire" s predcvakanymi prvnimi dvema nyty, kde je zrejme, ze zrovna zacatek cesty neni davacka a nemuset se zabyvat cvakanim o neco snizuje obtize.
Co na to odbornici?
Hore zdar,
Lenka K.
Komentář ze dne: 11.07.2014 00:27:34
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Pocetni hricky ...
No ovšem... Máš samozřejmě pravdu, ale dnešní špička to nerada slyší :-)
Výjimkou je ale myslím právě Adam Ondra, který to bere opravdu poctivě. Kolik shodil 9a a vlastně se tím připravil o historický primát přelézt první 9a na OS, až mu to vyfoukl Alex Megos.
S tím nacvakaným OS to prakticky celá současná špička bere, jakože to je OK, tak se musíme smířit s tím, že se význam posunul.
Předcvakané cesty nekomentuju. Jako chabrus na kolena pro to mám pochopení, ale košr to v případě špičkových výkonů není.
Komentář ze dne: 12.07.2014 01:48:55
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlař (@)
Titulek: A jak cheš Phile, aby to vyšlo ?
Tak Pihil by mohl dělat doktorát na sociologické fakultě, tam podobné kraviny procházej. (Netušíte, kdy už sociálním, filozofickým a antropologickým pseudoškolám dají konečně statut střední školy?) Výkonnost ve všech odvětvích sportu (a nejenom zde) se zvyšuje, takže srovávat, co je těžší než něco je platné pro aktuální okamžik. Zítra totiž už máme jiná čísla. Takže za mě je to totál blábol.
Jinak problematika naťuknutá Lenkou; viděli sme Španěla, jak přelezl s nacvaknutou 1. a 2. preskou cestu Seepferdchen v Juře. Ječel nadšením a spokojeně odcházel od cesty, že jí "dal". Spolulezec to potom přelezl taky, ale cvakal to poctivě od spoda a shrnul to, že ty největší obtíže jsou vlastně mezi 1. a 3. hákem tj. Španělák to vlastně "přelezl" top rope. A slyšet třeba Němce rozebírat, všechny "žluté" faktory 8a.nu, aby (jinou) cestu vlastně "přelezli", tak to bylo taky hůmorné.
Komentář ze dne: 13.07.2014 22:30:04
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: A jak cheš Phile, aby to vyšlo ?
Ono je třeba celou tu věc brát spíš jako zajimavou hříčku. Souhlas s Davidem, že stupně přibývají lineárně a obtížnost exponenciálně. Nejspíš je to tím, že pokud se blížím svému maximu, musím na posun o stupínek nahoru vynaložit mnohem více a pro posun na hranici, kterou nemohu dosáhnout se potřebná námaha limitně blíží nekonečnu :-)
Komentář ze dne: 14.07.2014 13:03:24
Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: A jak cheš Phile, aby to vyšlo ?
Vystihnul jsi to Petře naprosto přesně resp. to jsem výše uvedeným chtěl říci. V současné chvíli mě osobně rozdíl mezi 7 a 7+ připadá také exponenciální :-). Právě pro subjektivní hledisko a hlavně platnost „koeficientu“ rozdílu pouze v určitý okamžik jsem to napsal.
Komentář ze dne: 12.07.2014 12:41:49
Reagovat
Autor: neregistrovaný - David Zába Franek (david-franek@seznam.cz)
Titulek:
Podle me to blábol není, uz jen proto, ze i me kdysi neco podobného napadlo. Ale pravdou je, ze ríkat, ze je neco 49 krát obtíznejsí, je trosku mimo realitu. Jako informace by mohlo stacit, ze se znací jednotlivé stupne lineárne, ale obtíznost roste exponenciálne. 1
Vložení nového komentáře
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
Zobrazit článek Klasifikace, obtížnost a první 9c na světě?