Komentáře
ke článku: Nové cesty v Dolomitech
ze dne 22.08.2023, autor článku: Petr Jandík
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 23.08.2023 08:50:38
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: prvovýstupcovské "právo" v horách
všichni tak nějak tušíme naši domácí "legislativu" ohledně prvovýstupů, tedy nějaké ty naše víceméně dobrovolné hry na pravidla a vrcholové komise, to vše zpovzdálí moderováno "orgány" (ochranáři, památkáři etc.), majiteli pozemků (u nás je situace historicky divná, většina skal po pozemkové reformě 20. let a odsunu německy mluvícího obyvatelstva patří "nám všem", ale tu a tam výjimečně se najde skála na soukromém pozemku) a případně ještě dalšími zájmy (například ochranné pásmo dráhy, místní pokojné obyvatelstvo etc). a páč je u nás skal málo, logicky se tady vyvinula pravidla snažící se sešněrovat zuřivé běsnění, neboť si dovedeme představit, že pár dělníků skal urvaných z řetězu by dokázalo otlouct cvočky všechny skalní výchozy větší než pytel brambor v několika málo letech.
ovšem jak je to v zemích, kde žádná pozemková reforma ani žádný odsun neproběhl, a kde je skalních stěn "po kokot", a každý pozemek má svého majitele? co se stane, když vyrazím do dolomit a švihnu si prváč, buď pětku v nějaké buď bezvýznamné doposud opomíjené čtyřsetmetrové stěně, nebo něco těžšího třeba v jižní marmeládě? existuje registr cest? hlásí se prvovýstupy? registrují se? nebo když vlezu do heckmaira s haulbagem narvaným akumulátory a nejty a natluču voka po třech metrech, co se stane?
Komentář ze dne: 23.08.2023 10:03:58
Reagovat
Autor: neregistrovaný - martan (martan.kladno@seznam.cz)
Titulek: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
Ahoj Lukáši, jen "krátké" info. Ve výše uvedených cestách jsou odlezy rozhodně delší, v některém těžším místě ale možná to jištění po 3 metrech najdeš, tak jako se to dělá i jinde, kromě toho se neobejdeš bez trochy vlastního jištění a pravděpodobně budeš děkovat za dobré štandy i třeba pro případné slanění v případě třeba deště. Ty cesty jsou na věžích a masivech, kde najdeš jak cesty klasické po skobách, tak nové cesty po skobách, ale i staré cesty dojištěné, nebo cesty nové kde máš jištění po 2 metrech. Kromě toho tam určitě najdeš ve stěnách další skoby ke kterým nezískáš žádné informace dokud nevlezeš do stěny a ani potom nebudeš vědět odkud kam vedly, tam je riziko že by jsi třeba vlastně dojistil něčí neznámou starou cestu, což by ti taky zkazilo radost z výstupu. Někteří prvovýstupci také i v dnešní době vyznávají styl, kdy v cestě nenechají nic, třeba ani jednu skobu. Na stěnách okolo najdeš dokonce i vynýtované sportovní sektory. S tím vším je třeba počítat, zodpovědět si ty otázky, lézt, shánět informace a komunikovat s dalšími lezci, po přelezu se podělit o topo. Dnes máš možnost opakovat cesty i prostoupit stěnou možná nevylezenou jakýmkoliv způsobem. Je to tvůj zážitek se spolulezcem, můžeš to zkusit, možná se to povede, možná nepovede a můžeš být třeba i za troubu. Všechno je možné.
Komentář ze dne: 23.08.2023 10:26:38
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
nerozumíme si. vůbec nepolemizuji s Vaším stylem, líbí se mi. ptám se ze zvědavosti nemaje žádné postranní úmysly a tendence útočit - proč bych to ostatně dělal. ale domnívám se, že naše (a saské) pojetí prvovýstupování s komisemi, uznáváním a rušením cest je extrém a rarita, který nikde jinde neexistuje.
zajímá mě, jestli existuje nějaký ucelený registr výstupů (pravděpodobně ne, už bych snad o něm slyšel, pinožím se po skalách a horách dlouho a číst umím), nebo jestli takovému prvovýstupu předchází nějaká mravenčí práce s pročítáním knih výstupů na chatách, přelézáním stávajících cest okolo a s kontaktováním místní lezecké komunity a dopisováním si s žijícími autory okolních cest, nebo jestli se holt skočí na punkera do auta a vlítne se halabala do stěny (což by mi přišlo OK jen u absolutního POVLu). notabene jestli probíhá nějaké hrabání se v nějakém tamějším katastru nemovitostí, hledání komu pozemky se skálou patří, nějaká komunikace s majitelem pozemku - čili jak moc se liší přístup tam a tady.
Komentář ze dne: 24.08.2023 16:01:43
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
Ahoj Lukasi.
tak centrální evidenci jako my nemá nikdo v Evropě. Je-li to dobře, nebo špatně bych asi nesoudil.
Kontakty a dobré vztahy s místní komunitou jsou myslím důležité. Popudíš-li je, může někdo povstat a tvoje nýty odstranit a je po cestě. Cesta v horách existuje, je.-li o ní referováno. To znamená - je zařazena do průvodce. Zase - pokud s tvou činností autor nesouhlasí, může tvou cestu zaignorovat.
Obecně lze za takové místo kam cestu zaevidovat považovat některý z dobrovolně plněných webových systémů, třeba The Crag thecrag.com, Tam je podobně jako na wikipedii možná diskuze ohledně cest a pochopitelně i kritika.
Řekl bych, že v horách povolení mít nemusíš od nikoho ale nikdo není povinen tvé snažení uznat za vhodné.
Komentář ze dne: 24.08.2023 22:01:21
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
ale jasně, to všichni víme.
problémem těch dobrovolnicky plněných databází je to, že se tam ládují nové cesty dělané pro lidi a populárky a o klasických cestách z 30. - 80. let je tam venkoncem houby, ono obecně alpský prostor má něco společného s pískovcem, a to že se tam leze furt doblba pár procent cest. rakousko je relativně v pohodě, tam jsou AV fýrerové, kteří mapují všechny takové ty horské cesty do dejmetomu 70. let, a riziko, že slavně prostoupíme linii z 30. let je menší než v zemích s tradičním bordelem.
ale...
sestupovali jsme onehdá před pár lety s velké alpské cesty 30. let, měli jsme ukrutnou radost, vylezli jsme to, bylo to 600 výškových metrů lezení a a 1500 výškových metrů nástup, sestup dva kilometry, a při sestupu jsme 800m nad dnem údolí podcházeli pod takovou krásnou odpledne vysluněnou 300m stěnou, asi naprosto z hlediska AV fýrerů bezvýznamnou, a tak jsme začali hrdinně fantazýrovat, že bychom tam nechali stopu, a vono nic, nenašli jsme ani tečku a vyšumělo to. pro naši mentalitu z české kotliny je možná nepochopitelné, ale není to ani velká stěna do které by se pustil dibona, aschenbrenner, bulh nebo někdo takový, a od parkoviště s bouldermatkou na zádech je to moc daleko, ale třeba tam fakt nikdy nikdo nelezl.
Komentář ze dne: 25.08.2023 09:45:54
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
Já jsem měl na myslí spíš oznamování světu o vlastních kouscích, než rešerše kousků uplynulých od jiných lidí.
Komentář ze dne: 25.08.2023 09:02:01
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
Se mi tak nějak jeví, že oni vůbec méně (v Alpách) prožívají autorství výstupu. Můj dojem, nejsem rozhodně expert :-)
U nás je každý kwak plný cest, kde je autor, spolulezec, datum... Autorství cest má komunitní prestiž, i když se jedná někdy o kvantitu a ne kvalitu.
Má to výhodu, že ty popisy jsou většinou spolehlivé.
Když tak cárám po Alpsku, tak i docela velký šutry budí dojem, že tam někdo dorazil s vrtačkou, navrtal nejty, něco přeběhl a pak si sedl pod skály, "Tak jedem: zleva to bude 5b, pak 4, 6c, 5a..."
Napsal to do Cragu a jel domů.
Je to tam? Nebo se pletu?
Komentář ze dne: 25.08.2023 11:09:54
Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: prvovýstupcovské "právo" v horách
Oprava: "Je to tak?" nikoliv "Je to tam?" :-) Brejle potřebuji! :-)
P.S. Já vlastně měl pohádku a AA , Anonymních Alpinistech :-)
Vložení nového komentáře
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat
Zobrazit článek Nové cesty v Dolomitech