Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: ČHS zavedl mobilní infokartu
ze dne 10.11.2022, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 17.11.2022 23:38:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: No comment :)
0 1

Komentář ze dne: 18.11.2022 09:08:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: No comment :)
Pro ČHS je elektronická členská karta jednoznačným ušetřením peněz, které může věnovat na něco jiného. jinak nevidím moc velký rozdíl mezi eletronickou peněženkou v podobě platební karty uložné v peněžence v telefonu a platební kartou fyzickou. Obě verze identifikují výskyt konkrétního jedince v konkrétním místě a čase. V rukou totalitních států jako je typicky Čína je to nebezpečná zbraň. Tam, kde je použití těchto informací omezeno právním řádem a informace jsou rozprostřené, bych tak až taknebezpečné neviděl.
0 0

Komentář ze dne: 21.11.2022 17:10:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: No comment :)
Myslis treba jako v Kanade, kde sympatizantum s tiraky z "Freedom Convoy" byly na povel vlady zablokovany platebni karty, bez jakkehokoli soudniho rozhodnuti?

Myslim, ze doba covidova ukazala "moznosti" demokracii v netusenych rozmerech, proto bych nad digitalizaci prostupujici veskere oblasti soukromeho zivota prilis nejasala.

Dokud si kazdy muze vybrat, proc ne. V okamziku, kdyz na vyber nebude, bude ale uz pozde.
0 1

Komentář ze dne: 22.11.2022 00:14:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: No comment :)
Díky tza ověření, že textové komentáře fungují. Našel jsem v iDnes, že "Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí poprvé využil zákon o nouzovém stavu (Emergencies Act), který dává vládě široké pravomoci pro potlačení vlny dopravních blokád. Protestující například mohou přijít o pojištění vozu, úřady lidem také mohou zmrazit bankovní účty. Podle premiéra budou opatření dočasná, rozumná a přiměřená. Nasazení armády neplánuje.
Zdroj iDnes Takže podle této zprávy zablokované ano, ale podle zákona.
0 0

Komentář ze dne: 22.11.2022 12:43:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: No comment :)
Cituji se: "bez jakkehokoli soudniho rozhodnuti".

Trudeau vyhlasil nouzovy stav, aby zlikvidoval protesty proti vladnim opatrenim (nejprve povinnost ockovani pro tiraky, rozrostlo se to pak proti veskeremu 2G-apartheidu) o nichz se jiz tehdy vedelo, ze zadny prinos ke snizeni poctu infekci nemaji a jde jen o buzeraci a demonstraci statni moci.

O tom, co nouzovy stav vlade umoznil, pises sam. V normalnim svete musi podobne zasahy do zivota obcanu naridit soud, a sice jmenovite pro kazdeho jednotlivce.

"Podle premiéra budou opatření dočasná, rozumná a přiměřená."
Podle nasich znamych z Kanady bylo bezne, ze ucty byly zmrazeny lidem, kteri pouze na Facebooku vyjadrili podporu tirakum a dopustili se tedy toho "zlocinu", ze vyuzili sveho prava na vyjadreni nazoru. To je pak prima, kdyz nemas na to, koupit detem neco k veceri.

Pro nazornost: kdyby za sametu vyhlasili komousi stanne pravo a strileli do lidi (viz Solidarsnost v Polsku v 80. letech), bylo by to uplne stejne zakonne, jako to, co predvedl Trudeau.

V tomto kontextu je vhodne si take uvedomit, ze kdyby tenkrat komousi meli moznosti digitalniho sledovani a kontroly obyvatelstva jako dnes (viz Cina), zadny samet by se nekonal.

Jeste neco k zakony zarucene ochrane osobnich dat:
v Nemecku existovala od kvetna 2020 do brezna 2022 povinnost zaregistrovat se pri navsteve restauracnich a hotelovych zarizeni (jmeno, adresa, telefon) a poslusni nemecti provozovatele to take vyzadovali. Politici se dusovali, ze udaje budou slouzit pouze ke trasovani a pouze k tomuto ucelu bylo legalni udaje shromazdovat. Jiz v lete 2020 se provalilo nekolik pripadu, kdy si udaje vyzadala policie a snazila se je vyuzit k vyreseni trestnych cinu (vloupani do auta, napadeni). Bavorsky ministr vnitra pak pokrikoval, ze to neni zadny problem a ze by prece byla skoda udaju nevyuzit, kdyz uz jsou k dispozici.

Asi tak.

Jeste se mi vybavuje neco z Cech, kdy se psalo o tom, ze lide, kteri byli na jare 2020 v Rakousku a meli mit 14 dni zaracha, doma nezustavali a chodili nakupovat. Vedelo se to jak -- banky (Sporitelna?) sledovaly pouzivani platebnich karet. K postihu to pokud vim vyuzito nebylo, ale ukazuje to moznosti.

K CHS: zajimalo by me, jakou castku CHS teoreticky netisknutim clenskych karticek muze usetrit a kolik naopak zaplatila za zprogramovani karty, pripadne jakou castku vyzaduje "el. penezenka" za moznost umistit do ni CHS kartu. Zadarmo to asi nebude.

Nechci tady polemizovat a brat ti nadseni nad digitalnim pokrokem, i kdyz se priznam, ze pri vetach "Samozřejmě platí obecná výhrada, že aby vám k něčemu byla, musíte mít telefon s sebou a musí být nabitý. To bude zanedlouho stejně tak jako tak nezbytné, prože časem budou v telefonu i občanské a jiné průkazy." me dost mrazi. Corona totiz ukazala, jak snadno lze v demokracii vysadit pravni stat a v ramci argumentace "boj proti obecnemu ohrozeni" mimalne docasne likvidovat ustavou zarucena zakladni a lidska prava.

Howgh!
0 1

Komentář ze dne: 22.11.2022 17:45:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: No comment :)
Politika je tady už trochu moc off topic, tak jen k ČHS: Jarní Evropský pohár v boulderingu byl sice skvěle hodnocený IFSC a dostal ocenění udržitelnosti, ale NSA na něj nakonec nedala slíbenou dotaci 1,5 milionu, takže svaz docela zápasí s tou sekyrou co tím vznikla. Takže to bude mít jistě popočítané, že se elektronickou kartou ušetří. No a kdo nehce riskovat, že mu jí ČHS smázne, když třeba bude sypat maglajz sokolům do hnízda, vezme si plastovou.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci