Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Valná hromada ČHS 2023
ze dne 25.03.2023, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 27.03.2023 22:59:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tadeáš Gregor (tadeas.gregor@gmail.com)
Titulek: povzdech
Tak prý lezení na skalách nelze propagovat, páč by se na cca 100 000 českých cest nevešlo 30 000 členů. (na stěny se vejdou? To bychom se měli vykašlat na propagaci lezení jako celku, ne?)

Když jsem ještě bydlel v Praze a chodíval lézt do Řeže, tak jsem tam jen málokdy někoho potkal. Přitom jsou to jedny z nejvyšších skal v ČR, kousíček od Prahy, v perfektní dostupnosti individuální i hromadnou dopravou (vlakem 17 minut z Holešovic), se širokou škálou obtížností. Jenže je to trad a to už dnes asi většinoví lezci neumí.

Dřív lezecká výchova spočívala ve výcviku schopnosti si bezpečně poradit v libovolném terénu, s důrazem na metodiku a jištění. I skály byly vnímány jako "cvičné", vše se směřovalo do hor. Dnes klade lezecký výcvik důraz zejména na výkon, techniku lezeckého pohybu.

Pak to vede k tomu, že je po Čechách zastrčena řada skal a skalek, které zarůstají mechem a rápelím, protože na nich nikdo neleze, ale "lezení na skalách nejde propagovat". Zároveň příspěvek na údržbu skal rok od roku klesá.

A na umělých stěnách se tísní davy lidí, z nichž část se skály nikdy nedotkla. A buší čísla, zatímco duše toho sportu se jaksi vytratila...
4 1

Komentář ze dne: 27.03.2023 23:12:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek:
Honza měl na mysli především písek. Sportovních dobře odjištěných oblastí pro ty davy není mnoho a jsou tam návaly, viz třeba lom Kobyla, Tetín, Černá skála u Řevnic. No a ty davy jsou velmi bedlivě pozorovány ochranou přírody a třeba na Kobyle v Českém Krasu už se to nelíbí.
Řež ani nikdo omezovat nebude, není tam co chránit naštěstí a způsob jištění se stará o to, že tam davy nikdy nebudou.
Jinak, máme sice přes 100 000 cest, ale pro takovou obecnou veřejnost jsou lezitelné tak kolem šestek a do sedmiček a těch není zdaleka tolik.
3 0

Komentář ze dne: 28.03.2023 09:29:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal "Vopicak" Surc (sh9lomeno042@centrum.cz)
Titulek: Re:
Ahoj Petře, osobně si nemyslím, že by bylo málo cest. Jen se dost změnil přístup lezců. Když jsem začínal (2002) tak nebylo okolo mne hodně lidí co lezli POVL. Přesto jsem se s nimi dostal jednou na pisek, jednou do Černolic nebo Řeže a pak už sem se začal postupně vzdělávat sám (články na inetu či sledováním jiných lezců na skalách) + k tomu lezením papírově lehčích cest s nutností zakládat (Hlubočepské plotny, Černolice, Řež, Šárka, Pašinka, Údolí Vrchlice, Lomy u Velké, Poříčí...) a to s partičkou lidí co uměli cca totéž co já. Čímž jsme se postupně učili i jeden od druhého, jelikož jsme střídali. Dnes někteří lidi řeší hlavně čísla, jiní si chtějí zalézt hlavně bezpečně (tak lezou TR). Pro nás byl důležitý ten zážitek z cesty a radost, že si vylezš i něco méně odjištěného. Pravda...někdy se vybojíš jelikož si blbě založil/neprodloužil a vyzvonil/neprodloužil (nebo nezaštandoval) a teď ti to táhne. Ale ty znalosti získával člověk postupně a mohl se posouvat na další metu podle vlastní volby. Stěna(pokud byla) byla jen přípravou do skal, ty zase do hor. Takže skal je poměrně dost, ale ty více oboltované jsou dnes oblíbené a zároveň podle mého tyto skály nenutí lidi se lezecky vyvíjet.
0 0

Komentář ze dne: 28.03.2023 09:38:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michal "Vopicak" Surc (sh9lomeno042@centrum.cz)
Titulek: pozn.
A ještě malá poznámka k předchozímu. Když dnes přijdeš pod skálu, kolik lidí leze na prvním či v lanovém družstvu kdy po jedné cestě lano stáhne a kolik lidí v dané lince rybaří a nechává viset lano. A druhá k Řevnicím: osobně jsem tam nikdy davy nezažil, i když jsme tam byly s oddílovými dětmi resp. dospělými kurzisty. Pokud davu neříkám 6dvojek (4naše, 2 cizí)
0 0

Komentář ze dne: 28.03.2023 10:54:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Řevnické davy
Zrovna v Řevnicích ty davy bývají. Viz video z náhodného víkendu https://youtu.be/n0BP2bfKY6k Ale přesto se tam všichni vejdou.
0 0

Komentář ze dne: 29.03.2023 17:43:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Řevnické davy
Zrovna Černá skála je na soukromém pozemku a vzhledem k padavosti skal tam davy dobré nejsou. Čem víc lidí, tím spíš tam bude někdo dělat binec, který se majiteli nemusí líbit.
Další problém je Borová skála v Prokopáku.
0 0

Komentář ze dne: 29.03.2023 23:41:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tadeáš Gregor (tadeas.gregor@gmail.com)
Titulek: analýza
Analýza svazu: členové nejvíce oceňují údržbu skalních oblastí, dále pak vyjednávání výjimek a povolení a podporu oddílů.

Vedení svazu na to: Změníme brand. Posílíme manažerský styl řízení. Dáme na údržbu méně peněz. Budeme propagovat hlavně závodění.

FB stránky svazu, posledních 50 příspěvků (od února 23):
Závodní lezení 23 (46 %)
Závodní skialpinismus 9 (18 %)
Nezávodní sportovní lezení/boulder 3 (6 %)
Nezávodní tradiční lezení 1 (2 %)
Nezávodní skialp 1 (2 %)
Propagace partnerů 5 (10 %)
Vnitřní činnost svazu 5 (10 %)
Skalní oblasti a ochrana přírody 3 (6%)

---
Pro propagaci toho, co členové na činnosti svazu nejvíce oceňují, toho dělá více eMontana nebo Hanibal než svaz samotný...
0 0

Komentář ze dne: 30.03.2023 01:06:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: analýza
Úkolem svazu je tvořit podmínky pro to, aby se oblíbené činnosti daly dělat. Údržba skalních oblastí se průběžně dělá, stále se udržuje databáze, permanentně se vyjednávají povolení. Je fakt, že na informování, co všechno svaz dělá zbývá málo kapacity.
Proč je více článku ze závodů má celkem jednoduchý důvod. Výsledky závodů jsou známy, dodá je pořadatel a je to jednoduché a jasné. Provedená údržba je vidět v databázi, těžko psát články o každém vyměněném kruhu. Dělám z databáze roční statistiky a předávám je komisi pro MM. Píšou to do čtvrtletních zpráv a do ročenky.
Míša dává na FB (který jsi do své analýzy nezahrnul) informace o všem o čem se dozví ze všech oblastí. Porovnej si, kolik se za rok vyleze relevantních výkonů v horách a kolik ve skalách s tím kolik se uskuteční závodů.

Získat informace o výkonech ve skalách a horách je pro svaz průběžně problematické, protože až na výjimky to aktéři hlásí až na konci roku a ještě se to z nich musí dost tahat. Byl jsem pár let v komisi alpinismu a předtím v trenérské radě, takže s tím mám dost osobních zkušeností. Leckdo ze skvělých horských lezců ti řekne, když chceš nějaké údaje, že se nechce nijak propagovat a že si leze jen pro sebe nemáš o čem psát. Dneska se tím alespoň chlubí na FB nebo Istagramu, tak se dá občas něco zjistit na rozdíl od minulosti. Bez problémů to je u profíků jako je Adam a Mára a o jejich výkonech taky svaz vždycky informuje.
A zase: Kolik přelomových cest vyleze ADAM za rok? A kolik se odehraje závodů? Informuje se o tom, co se právě děje.

Teď zima, která obecně výkonům venku přeje málo. Pokud bys chtěl udělat férovou analýzu, musel bys to vzít za celý rok a zahrnout do toho i Facebook a další komunikační kanály.

V komunikaci svazu s veřejností jsou dlouhodobé tradiční nedostatky, to ostatně v té analýze na VH bylo, ale pokud to sleduješ delší dobu, jisté pokroky vidět jsou i když bych taky rád vidět větší.
0 0

Komentář ze dne: 30.03.2023 10:44:50     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tadeáš (@)
Titulek: Re: Re: analýza
Petře, já tu dal počty příspěvků na svazovém facebooku, takže tvou reakci, že jsem nezahrnul facebook, tak nějak úplně nechápu.

Jasný, je zima/jaro, takže se třeba víc píše třeba o skialpinismu. Ale že se informuje prakticky JENOM o závodění (občas prostřídáno s podprahovou reklamou na partnery) a neobjeví se třeba článek o nějaké nové oblasti, byť lokální, která s pomocí ČHS vznikla, nebo o stávající oblasti, která se rozvíjí, nebo o zajímavém prvovýstupu... Skály se objevují jen v kontextu toho, zda jsme dostali nebo nedostali povolení.

Doprdele, vždyť se na facebooku horosvazu neobjevilo ani to, že vůbec nějaká valná hromada bude, že se vůbec diskutuje o změně identity a změnách organizační struktury, a jak ta VH dopadla. Ani náznakem. Tak co je tohle za komunikaci ke členům? Co je to za budování značky?

Ale hlavně, struktura příspěvků na facebooku ČHS je jen symptom. Přejetá žába je jen symptom. Změna stylu řízení je jen symptom. Že se v prezentaci na VH opakovaně zdůrazňuje olympijský, olympijský, olympijský je jen symptom. Že jde v rozpočtu rok od roku méně peněz na údržbu je jen symptom. Symptom toho, že ČHS je zřejmě v hlavách vedení hlavně servisní organizací závodního lezení a zbytek je relikt a přítěž.
0 0

Komentář ze dne: 30.03.2023 12:26:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: analýza
OK, z tvého příspěvku jsem asi špatně pochopil, že se jedná o web horosvazu a ne FB omlouvám se. Obecně, má-li se o něčem psát, musí být někdo kdo to napíše a musí se o tom dozvědět. ČHS závody vyšší úrovně pořádá a o jejich výsledcích se dozvídá hned a tudíž je snadné o nich psát, všechno je pohromadě.

O výkonech skalních a horských reprezentantů, o které se stará Komise alpinismu, se sbírají podklady 1x za rok. Někteří své výkony prezentují dřív.

Myslím, že není důvod, aby bylo všechno na stránkách svazu a všechno měl dělat svaz. Ve všech sportech - hokej, fotbal, tenis a nevím co dalšího, se o informování o dění starají média a nedělají to jejich svazy. Ostatně jsem se setkal i s kritikou, že když ČHS napíše o něčích výkonech na skalách, v horách a podobně, že se chlubí cizím peřím, něčím o co se nezasloužil.

Když jsem byl ve VV do roku 2008, snažil jsem se zavést funkci, kterou dnes dělá kromě jiné práce Míša Košatková, někoho, kdo by psal o tom, co a proč ČHS dělá. Sklidil jsem velkou kritiku právě hlavně od těch, kteří si stěžují, že svaz nekomunikuje a poslední ránu do vazu tohoto projektu dal rozpočet, protože za to, co bylo k dispozici, se nedal sehnat nikdo, kdo by to alespoň nějak dělal.

Pro oznámení Valné hromady není Facebook to správné médium. Informace o VH byla na webu horosvazu, na lezci, na horyinfu a dál. Proč by mělo být na FB? Valná hromada je interní záležitost, jednání delegátů oddílů, kteří věděli a přijeli a schválili co se jim líbilo a zatrhli, co se jim nelíbilo. To je přece v pořádku. Zádný sportovní svaz neoznamuje takovéhle interní oficiality na FB. Na to jsou jiné kanály.

Závodníci ti jak vidím vadí, ale jednak skoro všichni taky lezou i venku a po skončení závodní kariéry nejspíš taky budou.

Z peněz, které závodníci přinesou díky dotacím, profitují částečně i ostatní. Třeba jen vývoj mobilní aplikace SKÁLY ČR, která je uživateli velmi dobře hodnocená, byl placen z dotací. V dobách, kdy byl rozpočet celého ČHS po krachu Sazky 4 mil Kč by svaz nikdy nic takového nezaplatil.
1 0

Komentář ze dne: 11.07.2023 09:43:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: analýza
Hele, já byl za svůj život v mnoha spolcích, Sdružení, dokonce jednou v jednom pidi jako předseda. Sdružení není (téměř) odpovědné veřejnosti. Sdružení se zodpovídá svým členům a podporovatelům. Ne veřejnosti.
"Téměř" proto, že dostává nějaké státní dotace, využívá stávající státní (tedy všech lidí) struktury. Proto má povinnost, dávat na web výsledky hospodaření a zápisy z VH.
Z toho důvodu je komunikace s nečleny, tedy komunikace přes média, prezentováním výsledků tak, aby sdružení získalo nové členy a nové sponzory. Bych řekl, že údržba skal a vyjednávání výjimek je zrovna něco, co by se víc zdůraznit (dle mého) mohlo.
Členové se mají o fungování spolku dozvědět nějakými vlastními kanály. O konkrétním průběhu VH od vyslaného delagáta.
O čem a jak často se píše? To je jednoduché, o tom, o čem někdo něco napíše. Pokud organizace nemá (a tedy neplatí) PR oddělení a v něm experty na komunikace a prezentaci, tak je čistě na psavosti lidí. Pokud má, stejně pilný grafoman vytvoří hlavní téma na síti z čehokoliv.
Spolek také není zodpovědný za obecný stav toho či onoho. Analogicky svaz zahrádkářů nezodpovídá za ceny sazenic salátů.
P. S. Momentálně pár let členem ČHS nejsem a tak si užívám, že mne to míjí. :-) A ti v ČHS si užívají, že furt někde nedržuju, jak sem kdysi činil. Pamětníci ví :-))) Ale bacha, je mi blbý se cvakat na práce a nepřispívat, takže: "I'll be back" :-) :-))))))))
0 0

Komentář ze dne: 11.07.2023 09:46:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: analýza
Sorry Petře, dal jsem příspěvek jako reakci na Tebe, je to reakce na jiné :-))))))
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci