Komentář ze dne: 31.03.2006 10:49:39
Autor: j.Hušek (h u s e k @ s c h k o c r . c z)
Titulek: Re: Re: Jak je to snad už doopravdy
Honzo, přesně, je to o tom vzájemném informování. Na otázku ohledně statutu rezervace se pokusím odpovědět podrobněji. Lidská činnost v přírodní rezervaci je omezena v §34 zákona 114/92 (o ochraně přírody) takzvanými základními ochrannými podmínkami. Ty jsou následující:
"Na celém území PR je zakázáno
a) hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie, zejména prostředky a činnosti, které mohou způsobit změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystému anebo nevratně poškozovat půdní povrch
b) používat biocidy
c) povolovat a umísťovat nové stavby
d) povolovat nebo uskutečnovat záměrné rozšiřování geograficky nepůvodních druhů rostlin a živočichů
e) sbírat či odchytávat rostliny a živočichy, kromě výkonu práva myslivosti a rybářství či sběru lesních plodů
f) měnit dochované přírodní prostředí v rozporu s bližšími podmínkami ochrany přírodní rezervace"
Právě bod f) bývá rozpracován jako bližší ochranné podmínky, které nejsou u všech rezervací stejné a odvíjejí se od konkrétního předmětu ochrany v rezervaci. Bližší ochranné podmínky jsou součástí vyhlášky (nařízení), kterou je rezervace zřízena. Činnosti v nich zmíněné nejsou přímo zakázány, ale jsou vázány na souhlas příslušného orgánu ochrany přírody (zde Správa CHKO LH).
Předmětem ochrany v PR Klíč je "především ochrana suťových společenstev se vzácnými a zvláště chráněnými druhy (hvězdnice alpská a kapradinka skalní), jedné z nejvýše položených teplomilných doubrav v Čechách a lesních porostů s druhovým složením odpovídajícím přírodním podmínkám"
Z toho vyplývají následující bližší ochranné podmínky :
"jen se souhlasem SCHKO LH je možné
a) jakkoli zasahovat do vodního režimu lokality
b) těžit nerosty a humolity
c) krmit a přikrmovat zvěř, umísťovat myslivecká zařízení, která způsobují kumulaci zvěře (krmelce, lizy)
d) vjíždět motorovými vozidly kromě orgánů státní správy, vozidel potřebných pro lesní hospodaření, obranu státu, požární ochranu, zdravotní a veterinární službu
e) pořádat sportovní akce, tábořit a rozdělávat ohně
f) provozovat horolezectví a jezdit na kolech"
Tolik úřední čeština. Z výše uvedeného vyplývá, že v PR Klíč není povoleno horolezectví. Naopak nikde není řečeno, že se do rezervace nesmí vstupovat, dokonce je legální třeba i sběr hub nebo borůvek. Omezení vstupu mimo značené cesty bylo zjevně v původní vyhlášce z roku 1967, která od roku 2005 neplatí.
Pro úplnost - v národních přírodních rezervacích (např.Adrpašsko teplické skály, Jizerskohorské bučiny, Bořeň...) platí podobný princip základních a bližších ochranných podmínek s tím rozdílem, že podmínky bývají přísnější. Už v těch základních (tedy těch, co jsou přímo v zákoně) se objevuje zákaz vstupu mimo vyznačené cesty a zákaz horolezectví.