Komentář ze dne: 14.11.2006 16:41:46
Autor: Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Správa CHKO se zlobí
Dobrý den, paní Křížová.
V dopise je přesně psáno toto: "Upozorňuji Vás na to, že používáním magnézia dochází také k porušování Pravidel sportovního lezení na pískovcových skalách v Čechách, t.j. k nedodržování tradičních etických hodnot tohoto sportu. Proto Vás žádáme, abyste na naše stanovisko upozornili členy Vašeho horolezeckého svazu. Prosíme o odpověď a sdělení, jak budete proti používání magnézia postupovat".
Ono se to těžko vysvětluje někomu, kdo nezná situaci zevnitř, ale v zásadě je to tak:
1) Na celém světě se v současné době leze s magnéziem, včetně pískovců, s výjimkou ČR a Saského Švýcarska.
2) Magnézium umožňuje dosáhnout při lezení vyšších obtížností, hlavně u extrémně těžkých cest. Dále zvyšuje rozsah teplot, za kterých se dají tyto extrémní cesty lézt.
3) Vyšší tření, které magnézium umožňuje, chrání podle jeho zastánců povrchovou strukturu chytů (na extrémních cestách, kde jsou chyty opravdu drobné) tím, že je lezec zatěžuje méně směrem ven.
4) V horolezeckém svazu a lezecké komunitě vůbec vře už dlouhou dobu diskuse o zastaralosti PRAVIDEL LEZENÍ a je již delší dobu snaha části lezců Pravidla změnit.
5) Jistá nikoli nepodstatná část lezců naopak magnézium na pískovci nechce. Zpravidla to jsou lezci starší a méně výkonní, tzv. klasici, jako třeba já :-)
6) Magnézium nechce z estetických a ochranných důvodů ochrana přírody, což je rozhodující a je třeba to respektovat. Ale neměla by se podle mého názoru plést do sportovně etických otázek. To jí nepřísluší.
S magnéziem je to asi jako s padesátkou v obci. Dokud nebude v každé vesnici radar a policajt, vždycky se najdou lidé, kteří ji nebudou dodržovat. Kromě osvěty nemá Horolecký svaz mnoho možností, co v tom dělat.