Komentáře
ke článku: Zdravotní aspekty sportovního lezení I
ze dne 15.05.2007, autor článku: Tomáš Obtulovič
Komentář ze dne: 15.05.2007 13:00:01
Autor: Tomáš Obtulovič (tomas.obtulovic@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: axiom
Ahoj Tome!
Čekal jsem, že se někdo ozve a úvodní věta se mu nebude zdát...
Sportovní lezení vs lezení.
Definici sportovního lezení si může vyložit každý všelijak. Někdo sportovním lezením myslí pouze dobře odjištěné skály nebo umělou stěnu, kde jde v prvé řadě o obtížnost a styl přelezu.
Já jsem pod tento pojem zahrnul i lezení jako takové, kde se nehraje o styl přelezu. Tedy někdo to dá AF, někdo TR. Pro někoho je obtížná už pětka, pro jiného začínají být cesty zajímavé od devátého stupně obtížnosti.
Sportovní lezení jako název sportu je mnohem výstižnější jak samostatné slovo lezení.
Samozřejmě každý z nás používá pouze slovo "lezení".
Sportovnímu lezení se tak věnuje v lezeckých začátcích každý.
Pak má na výběr, zda se lezení bude věnovat i v horách (i obsah slova horolezectví může být diskutabilní - dříve byl nepopíratelně horolezeckým výstupem i normálka na Blanc a dnes to mnozí označují za VHT a osoby vystupující touto cestou nikoliv za horolezce...) nebo jen na skalkách.
A tak bude dále provozovat lezení jako sport. Sport, kde výkonem může být trojkový 30-metrový komín nebo desítková pouhých několik metrů vysoká plotna.
Nechci tady slovíčkařit. Každý nechť si úvod článku vyloží po svém.
Každému ale musí být jasné, že pokud lezení, resp. horolezectví někdo provozuje na vrcholové úrovni, jednoznačný prim bude hrát styl a obtížnost výstupu. Proto ti Amíci dostali Zlatý cepín...
Ps: Zadejte do Google Video Steve House nebo Patagonia a najdete dvě videa, kde můžete skouknout, co s sebou chlapi tahali. Jak oblečení tak matroš.
Reakce na komentář
"Re: Re: axiom"
Zobrazit komentáře
Zobrazit článek Zdravotní aspekty sportovního lezení I