Komentáře
ke článku: Tragický pád v Rathenu
ze dne 15.06.2009, autor článku: Petr Jandík
Komentář ze dne: 16.06.2009 19:30:51
Autor: Hlína (vladimir.vrsovsky@seznam.cz)
Titulek: Příspěvky na Čertovi
V diskuzi na Čertovi se vůbec vynořily zajímavé příspěvky:
„Der Unfall wird von der zuständigen Polizeidirektion untersucht, die Unfallaufnahme am Fels ist abgeschlossen. Von dieser Seite gibt es keine Klettereinschränkungen. Es wird in diverse Richtungen ermittelt, die Felsdurchfeuchtung und der Grad der Abtrocknung spielen auch da eine Rolle. Leider wird diesem (auch in den Kletterregeln dargestelltem) Problem des wetterabhängigen Kletterverbotes zunehmend weniger Aufmerksamkeit geschenkt. Die Untersuchung wird von Leuten geführt, die was vom Klettern verstehen-also hier keine Angst vor Kompetenzproblemen.“
Možná by se chtělo zamyslet nad mýtem německého písku, který osychá „ještě v průběhu deště“. V minulém týdnu v Čechách opravdu dosti pršelo, nebyly to májové přeháňky. Pátek byl vůbec docela u nás na severu obdařen řadou bouřeka lijavcem.
Denně mi chodí zprávy a předpovědi z Deutscher Wetterdienst, které jsou pochopitelně konstruovány pro jednotlivé spolkové země a i v nich se to ještě občas regionálně dělí. Projel jsem si v archivu poslední týden pro Svobodný stát Sasko a počasí tam bylo stejné.
Asi je rozdíl mezi jednou přeháňkou na rozpálený písek v letních vedrech, která se opravdu může odpařit hodně rychle a mezi několikadenním intenzivním deštěm, navíc spojeným s chladnem. Tam se potom opravdu asi může hovořit o „ Felsdurchfeuchtung“, a to se asi vrací do normálu trochu pomaleji.
Je to rozhodně k zamyšlení i pro české písky, kde se v neděli "podmíněně" lezlo. Nevím, nevím.
zdra
hli
Reakce na komentář
"Příspěvky na Čertovi"
Zobrazit komentáře
Zobrazit článek Tragický pád v Rathenu