Prosil jsi mě o komentář tak tu je :)
Jakýsi Yorg Brutcher se na jakési Drážďanské univerzitě pokoušel testovat pevnost uzlů a dobral se k tomu, že vůdcák je nespolehlivý a jednoznačně doporučuje osmičkový uzel i za cenu, že založená smyce bude slabší.
Podle něj za tutovou lze smyci s osmičkovým uzlem považovat v případě, že místo pod uzlem není širší než dvakrát průměr smyce kterou zakládáme...
www.joergbrutscher.homepage.t-online.de/knotene.htm
Osmičkový uzel má ještě tu výhodu, že pokud je povolený lze ho značně "zplacatit", šťourátkem zatemovat do hnízda nebo hluboko do spáry a po zatažení objemově "nabyde" mnohem víc než vůdcák.
Další věc, která mě mnohokrát spasila a to nejen v Ádru, je alternativa Kinderkopfu. Vezmu dvě nejtlustší lanovice co mám (podobně dlouhé), nadvakrát je přeložím (mám 8 pramenů) na tom uvážu osmičkový uzel. Do vzniklých ok na jedné straně protáhnu sešitý plocháč na liščí. Tohle se už celkem kloudně dá založit i do žábovice a mimochodem se tím také dá kvalitně nahodit hnízdo i metr nad hlavou (např. pokud spára končí na polici) a v nouzi se to dá uvázat i ve stěně (u kruhu, v komíně apod.).
Další věc je nošení smyček na sedáku. Používám buď plastový nosič na ledovcové šrouby, velkou drátovku, ale i klasická Waltrovka je dobrá. Do poutka u sedáku ji cvaknu zezhora a otočím. Do ní si nacvakám přiměřené množství smyček, tak aby nepřesahovaly do zámku. Pokud smyčku vyndavám zacvaknu jeden pramen do karabiny a smyčka je venku (praktické využití efektu "blbě" cvlaklé expresky hihi). Expresky mám zvlášť a z jednoduchých karabin si dělám "hrozny" po max pěti kusech. Nemám pak tolik bordelu v poutkách a můžu se rozhodnout, jestli to cvaknu jednoduchou karabinou, nebo expreskou. Tohle zas člověk ocení když se ve spáře už potřetí obrací na druhý bok.
Jinak v širších spárách a komínech je dobrý si přes rameno nechat jen jeden plocháč a na něj nacvakat většinu cajků. Komu není jasné proč, můžu doporučit cesty kde na to příjde :)))
Za článek samozřejmě pochvala! Už to schne už to schne.
Bobr