Komentář ze dne: 26.11.2012 20:42:01
Autor: Vladimír "Hlína" Vršovský (jménotečkapříjmení@naseznamu)
Titulek: Terminologická vsuvka
Paragán, neboli čtyřka či šuka, je ledolezecká figura, při které se přehazuje noha přes ruku držící cepín, aby bylo možno ve visu dosáhnout dál.
No asi by chtělo doplnit, jak to vzniklo, aby ti mladší věděli, že si to ledolezci vzali od skálolezců. Původ to má v cestě "Chouca" - něco kolem vosum bé v Buoux. Klíčové místo této dnes klasické cesty popsal Honza Žák ve své knížce (dnes už taky klasické) "High Live - Sportklettern weltweit" následovně: Nach zehn Metern überhängender Kletterei an Zweifingerlöchern kommt eine schwere dynamische Stelle. Volně přeloženo: je to kurevsky těžký, sakra malý chyty a ještě se tam z těch dírek musí skákat (kurevsky daleko). Jenomže potom Francii navštívil Tonda - ten amík italskýho původu, co tak šíleně trénoval, že pak lezl šílený věci (například Velký iluze, co je pak přelezlaž Wolfík G, po vícedenním boji až mu z toho bylo na blití - jak někde psal).No a Tonda nějak neměl rád skákání a tak si tam přehodil nohu přes ruku, udržel to v tý dvouprstový dírce a to dynamo vyjevenejm frantíkům přelezl staticky. Jeden z důvodů, proč se mu to povedlo, tedy kromě toho tréninku (což je v podstatě nesportovní) bylo to, že lezl v botech La Sportiva Kendo - což byly, jsou a budou nejlepší boty na lezení. Tuhle jsem se ptal v Hudáči, jestli mají Kenda a ta slečna ani nevěděla co to je.
No ale abych se vrátil k tématu - tak takhle vznikl ten termín Chouca a protože udržet to na dvouprstové dírce každej neumí(ještě jsem to viděl na nějakém videu provádět na skále Patricka Edlingera) muselo se na renesanci termínu počkat až s rozvojem cepínu a drajtůlu, protože tam už ta ruka s tou přehozenou haksnou přeci jen drží větší chyt.