Kubo, ty jsi molovník zjednodušení. Proto řeknu zjednodušeně jen tolik, že porovnávat tímto způsobem rozsáhlé databázové systémy může jen hlupák nebo provokatér.
Pokud se tohoto zjednodušení vzdám, je tu k porovnávání spousta věcí: Tutilní stránka, databátová aplikace samotná, rozsah dat a kvalita dat. Porovnávat aplikace, kdy jedna je ve verzi jedna a druhá má za sebou verzí 5 a šestiletý vývoj je dost složité, nehledě na to že záleží na estetických preferencích posuzovatele.
Tutlní stránku databáze ČHS nemá, protože je integrovaná do celého webu. Titulní stránka u Strnada se postupně vyvinula do atraktivní podoby, jezdí tam animace a je tam obrázků až až. Titulní stránka je ovšem v databázi ta nejméně důležitá.
Dál už záleží na konkrétních místech jak je kde ta která položka databáze zpracovaná. Porovnám-li například stránku Český Kras u
Strnada a u
ČHS, vyzní srovnání jednoznačně pro ČHS. Na druhou stranu se najde spousta stránek kde to bude kvůli obrázkům naopak a bude jich u něj víc, protože mezi předanými daty žádné obrázky nejsou a dohnat náskok šesti let se nedá za pár dní..
Pak můžeme porovnávat přehlednost a uživatelskou přívětivost. Porovnejme například pohodlnost vyhledávání. U Strnada se dá fultextově vyhledávat jen z hlavní stránky, u ČHS z kterékoliv stránky.
Jak zjistím u Strnada, jestli mohu na Hruboskalsku právě teď lézt? Na stránce oblasti nikoliv, tam je jen blíže nespecifikované slovo s omezením. Musím až do sektorů, o jednu tabulku dál. Tabulka sektoru je nepřehledná a špatně čitelná hlavně kvůli kurióznímu nápadu psát názvy všech skal s omezením oranžově. Jsem zvědav kdy Strnad nějakou formou okopíruje podstatně přehlednější způsob použitý u systému ČHS.
U ČHS vidím na stránce oblasti Hruboskalsko červeným terčíkem signalizovaný kompletní zákaz, totéž vidím i v seznamu u jednotlivých sektorů. Pod seznamem mám přehled časového omezení a vypsaný stručný výtah z podmínek daných ochranou přírody, které mi říkají i to, že na Hruboskalsku je lezení jen pro členy ČHS a UIAA. U Strnada se toto dozvím teprve když si v sektoru otevřu odkaz na povolení a celé si ho přečtu. Navíc je to u ČHS zopakováno u každé skály a cesty, není třeba skákat zpět na sektor, kde jedině je u Strnada link na povolení.
Podívám-li se v Strnada na aktuální ptačí omezení v labských pískovcích, například oblast Bělá, věže aktuálně zavřené kvůli hnízdění jsou zde chybně označené jako celoroční zákaz, navíc opět chybně, že některé cesty jsou uzavřeny a bez informace, že jde o dočasné omezení kvůli hnízdění. Tvrdí se tam, že jsou zavřeny některé cesty trvale, ale ve skutečnosti jsou zavřené všechny dočasně. Toto je u ČHS vyřešeno podstatně lépe.
Uživatelskou přívětivost u Strnada omezuje nemožnost kopírovat části stránek. Na druhou stranu zatím ČHS neumožňuje cesty komentovat a vkládat uživatelsky fotografie, neukazuje přehledy prvovýstupců.
U ČHS nejsou žádné mapy, to je mínus vynucené hlavně tím, že Strnad nepředal ČHS žádné souřadnice. Rozdíl však snižuje to, že mapy uváděné u Strnada jsou jen rastrové obrázky bez možnosti zoomování a navigace. Rozhodně podle nich nelze skálu dohledat v terénu.
Pokud se obsahu a kvality dat týká, liší se to místo od místa. ČHS má kvalitnější Jižní Moravu, protože měl možnost na rozdíl od Strnada importovat obsah průvodce. Obráceně to je třeba v Ostrově, tam je víc dat u Strnada. Dělat celkovou