Komentář ze dne: 28.05.2019 10:40:03
Autor: Jana Holešinská (j.holesinska@npcs.cz)
Titulek: cedule - reakce Správy NP
Vážení,
dovolte mi, abych za Správu NP České Švýcarsko reagovala na situaci v oblasti Ostrova a Rájce. Nejdříve bych chtěla poděkovat za všímavost autora přípěvku a vyjádřit omluvu. Došlo opravdu k pochybení z naší strany, kdy strážce omylem umístil v terénu již starou verzi informační tabulky, která neodpovídá současnému právnímu stavu. Území CHKO Labské pískovce od 1. 6. 2017 spravuje Správa NP České Švýcarsko. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny (ZOPK) nám jako Správě NP přinesla mnoho změn, ne všechny změny jsou zažité a zautomatizované. Provedeme nápravu.
Připojím ještě na vysvětlenou pro širší horolezeckou veřejnost komentář k obsahu tabulky a navážu již na výše uvedený komentář Jirky Huška. Ochrana hnízdišť zvláště chráněných ptačích druhů se praktikuje v oblasti Labských pískovců ve dvou režimech: 1. V národním parku a v národní přírodní rezervaci Kaňon Labe se vyhlašují přechodně chráněné plochy podle § 64 ZOPK. 2. Na ostatním území CHKO (tedy mimo NP a NPR) tento institut použít nemůžeme – týká se např. Ostrova, Rájce. Ale i v těchto lokalitách platí zákaz rušit jedince zvláště chráněných ptačích druhů během hnízdění, jak to uvádí § 50 ZOPK. Aby nedošlo ke konfliktům a rušení během hnízdění, jsou tyto lokality označeny informativní tabulkou a páskami, aby veřejnost měla informaci o probíhajícím hnízdění a o tom, že v případě pohybu v blízkosti hnízdiště by se horolezec/turista mohl dostat do konfliktu s § 50 ZOPK.
Souhlasím s názorem, že pásky nepůsobí v lese dobře a byla by lepší pouze malá informativní cedulka. Je jistě mnoho lidí, kteří by tabulku respektovali. Bohužel realita v terénu je často jiná a s rostoucím turistickým ruchem přibývá lidí, kteří se pohybují v terénu bez respektu ke svému okolí a nezastaví je ani cedulka, ani páska, ani křik sokola nad hlavou. Z tohoto důvodu používáme pásky, aby méně všímaví lidé se museli zamyslet nad jejich důvodem.
S politováním musím jako příklad uvést letošní situaci v NP, kdy z obsazených sedmi hnízdišť sokola zbylo pouze jediné. Máme ověřeno, že nejméně ve dvou případech došlo k vyrušení ze strany neukázněných turistů, v některých případech důvod známý není, v jednom případě došlo k predaci ze strany výra. Neukázněnost turistů i horolezců řešíme v letošním roce ve zvýšené míře i v oblasti CHKO. Např. o velikonočním víkendu strážci řešili nedovolený vstup do uzavřených lokalit v 70 případech!
Autor zpochybňuje důvodnost omezení v oblasti Ostrova. Proti tomuto vyjádření se chci důrazně ohradit. Všechna uzavřená hnízdiště v současné době jsou aktivní! V případě, že zjistíme, že hnízdiště je neobsazené, nebo z jakýchkoliv důvodů se nevydařilo, tak omezení okamžitě rušíme, nemáme důvod zbytečně omezovat horolezce nebo turisty.
Sokol je chráněným druhem podle zákona. Přestože se mu v oblasti Labských pískovců v poslední dekádě dařilo, nemusí být situace stejná i v budoucnu. Problémy zaznamenali např. kolegové z NP Saské Švýcarsko, kde je jiný systém ochrany hnízdišť a kde neúspěšnost hnízdění v posledních letech dávají do souvislosti se zvyšujícím se turistickým tlakem na NP.
Zjišťovala jsem, proč na cedulce není uvedený konkrétní ptačí druh. Důvodem je opatrnost s ohledem na situaci na černém trhu.
Ráda bych poděkovala všem, kteří s námi spolupracují a kteří respektují omezení ochrany přírody. I přes složitost právních předpisů, na věci nic nemění potřeba ochrany zvláště chráněných ptačích druhů.
Za Správu NP Jana Holešinská, vedoucí oddělení ochrany přírody