Komentář ze dne: 28.05.2019 18:46:27
Autor: Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re:
Vážená paní inženýrko,
Jeníku,
podstata článku spočívá v tom, že cedule vyvěšená na stromech a červená páska s nápisem "ZÁKAZ VSTUPU" působí na všechny jako skutečný zákaz a jakési územní omezení. Ve skutečnosti ze zákona takové omezení neplyne a ani neumožňuje správě takový zákaz vydat. Ano, nesmíme rušit hnízdící ptáky ani jim nijak ubližovat, ale postup nad meze zákona nelze odůvodnit tím, že jinak turisté neposlouchají, nebo tím, že zákon je složitý. Ač jsem si byl vědom, že "podpis" na ceduli není správný, bylo to to poslední, co by mě trápilo, pročež jsem to v článku ani nezmiňoval.
Ostatně mám za to, že ani vyhlášení "přechodně chráněné plochy podle § 64 ZOPK. 2" v NP nebo PR není v pořádku a v souladu se zákonem, protože tento institut se podle zákona používá na ochranu území, nikoliv na ochranu konkrétního druhu.
Uvádíte, že "o velikonočním víkendu strážci řešili nedovolený vstup do uzavřených lokalit v 70 případech!" Podstatou mého článku však je skutečnost, že nic jako nedovolený vstup ani jako uzavřená lokalita na těchto místech neexistuje. Náš právní řád takové omezení nezná a pokud stráž přírody na těchto místech někoho vyhání z důvodu zákazu, jde o jednání mimo zákon. Z Vaší odpovědi rozumím, že správa (a tečdy i AOPK) takto znění zákona vnímá rovněž. Proto by tomu, mělo odpovídat i její chování.
Pokud jde o hnízdění na Modříně, je na místě jasné, že tam hnízdí Krkavec. Uslyšíte to, i když dojdete před červenou pásku. Pokud vím, krkavec se se sokolem ve svém teritoriu nesnese. Mám proto jistou pochybnost o Vašich informacích o aktivním hnízdění sokola na Modříně. Jinak rozhodně netvrdím, že tam sokol letos nehnízdil.
Pokud argumentujete prokazatelným vyrušením hnízdišť sokola turisty v NP ve dvou případech, upozorňuji, že omezení na území NP České Švýcarsko bylo v roce celkem 24. Teď jich bude zhruba stejně. Šlo tak tedy o maximálně jednu dvanáctinu hnízdišť a navíc minimálně 4 z nich se nachází přímo na turistických cestách. Tam je zajisté nesrovnatelně větší návštěvnost, než u Obra v Ostrově. Také upozorňuji na to, že sokol stěhovavý úspěšně hnízdil a hnízdí i ve městě Plzni a v elektrárnách Tušimice, Prunéřov a Ledvice. Také hnízdil v rafinérii v Kralupech nad Vltavou, v areálu Spolany Neratovice, v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova (a že tam to bouchá), nebo také na komínech v pražských Holešovicích či Michli.
I přes to mám za to, že je na místě, abychom se chovali na místě hnízdění sokola maximálně ohleduplně a sokola nerušili. Jenom se prostě domnívám, že by měla správa používat zákonné a férové prostředky, které ideálně vedou k osvětě dotčených, nikoliv zákazy a nátlak.
S pozdravem
Michal Sylla