Akutní horská nemoc-prevence a léčení
(
Petr Jandík, Medicína, 06.04.2021)
Použití přenosné přetlakové komoryPro pobyt a sportovní činnost v horách a zejména horolezectví, je charakteristické vysoké riziko těžkých a často smrtelných úrazů: mnohočetných zlomenin, úrazů hlavy, poranění vnitřních orgánů, podchlazenía úrazů bleskem. Časté jsou omrzliny. Specifickými poraněními je šok ve visu na laně, úrazy páteře po pádu do lana (zejména při navazování na samotný sedací úvaz), zasypání lavinou a pády do ledovcovýchtrhlin (kombinace úrazů a podchlazení).
31. Pelikánův seminář
(
redakce, Medicína, 11.05.2020)
13.-15.11. v JeseníkáchSpolečnost horské medicíny, Metodická komise ČHS a Medicínska komisia SHS JAMES pořádají již 31. ročník Pelikánova semináře.
Akce proběhne ve dnech 13.-15.11. v Loučné nad Desnou, v Jeseníkách.
3. SYMPOSIUM O HORSKÉ MEDICÍNĚ
(
Petr Jandík, Medicína, 06.04.2020)
21.11.1998, VoorburgZasedání v jedinečnémprostředí kaple nemocnice Diakonissenhuis ve Voorburg(městečko na okraji Haagu), kterému předsedal president LKUIAA Dr. Bruno Durrer za přítomnosti presidenta UIAA IanaMcNaught-Davise a sekretáře UIAA Dr. Roberta Leopolda, sezúčastnili delegáti Rakouska, Belgie, České republiky,Dánska, Francie, Velké Británie, Itálie, Japonska,Nizozemska, Śpanělska, Śvýcarska, Śvédska, Luxemburgu, Ukrajiny a Řecka. Akce setentokrát konaly v nejméně hornaté členské zemi UIAA.
29. PELIKÁNŮV SEMINÁŘ
(
redakce, Medicína, 03.10.2018)

26. 10 – 28. 10. 2018Chata Pláně pod Ještědem – Liberecký kraj. Lékařská komise Českého horolezeckého svazu, Společnost horské medicíny ČR a Medicínska komisia SHS JAMES SR si Vás dovolují pozvat na 29. Pelikánův seminář pořádaný na počest MUDr. Jiřího Pelikána, který v roce 1988 zahynul při výstupu na Annapurnu. HLAVNÍ TÉMATA:
Horská, expediční a cestovní medicína, medicína v divočině, první pomoc a záchrana v horách, lezecké úrazy a nehody při lezení, omrzliny a podchlazení, nemoc s výšky, lavinové nehody, kurz horské medicíny v ČR, legislativa, zprávy z odborných akcí a kongresů a další témata související se horolezectví a medicínou v divočině.
25. ročník Pelikánova semináře
(
Božena Valentová, tajemnice ČHS, Medicína, 12.09.2014)
pozvánka
Lékařská komise ČHS ve spolupráci s Medicínskou komisí SHS James a se Společností horské medicíny pořádají již 25. ročník Pelikánova semináře. Seminář je zaměřen na problematiku horské, expediční a cestovní medicíny, zejména na první pomoc a záchranu v horách, výškovou nemoc, omrzliny a podchlazení apod.; na programu jsou i zprávy z kongresů a jiných odborných akcí a promítání z expedic.
Dotaznik k lavinovej problematike
(
redakce, Medicína, 24.09.2013)
Iva Sikulová - Filová
Vážení priatelia (skialpinisti, horolezci, freerideri, turisti). Rada by som Vás oslovila s prosbou o vyplnenie dotazníka z lavínovej problematiky, ktorý je súčasťou mojej bakalárskej práce na tému „Práca zdravotníckeho záchranára pri lavínovej nehode“.
Zasněžený 23. Pelikánův seminář
(
Jan Pala, Medicína, 07.11.2012)
Horská medicína na Vysočině
Ve dnech 27. až 28. října 2012 se v Milovské restauraci v Milovech na Vysočině uskutečnil v pořadí už 23. Pelikánův seminář pořádaný Lékařskou komisí ČHS a
Společností Horské medicíny. Zároveň s se v sobotním popoledním čase uskutečnila Valná hromada Společnosti horské medicíny. Oproti předchozím ročníkům, kdy byly teploty tak nějak nad nulou a maximálně pršelo, letos napadlo i dost sněhu. Počasí tak přesně korespondovalo z probíranými tématy, kdy se velká pozornost věnovala omrzlinám a podchlazení.
Lavínová záchrana
(
Petr Jandík, Medicína, 06.04.2012)
Z hlediska prvej pomociPohyb v horskom teréne v zimnom období prináša väčšinou so sebou nebezpečenstvo zasiahnutia lavínou. Problematikalavínovej záchrany je špecifická čo sa týka nájdenia a vyprostenia zasypaného, ale najmä poskytnutia prednemocničnej starostlivosti.
22. Pelikánův seminář Společnosti horské medicíny
(
Jan Pala, Medicína, 01.11.2011)
V Milovech 29. 10. 2011
O víkendu 28. až 30. října 2011 se v prostorách Milovické restaurace v Milovech uskutečnil XXII. Pelikánův seminář pořádaný LK ČHS a Společností horské medicíny. Na semináři se sešlo velké množství aktivních a pasivních účastníků včetně zástupců slovenských horolezců a letecké záchranné služby. Nabitý program sestávající z mnoha přednášek a tří praktických workshopů byl v sobotu 29. října.
Blesk a hory
(
Petr Jandík, Medicína, 05.10.2011)
Poznatky z kongresu
Pořadatelem tohoto rozsáhlého kongresu byla Francouzská společnost
pro elektřinu a elektroniku (Société des Electriciens et des Electronicines),
i když v organizačním výboru byli i zástupci sportovních a lékařských organizací
(Nemocnice Chamonix, Spolek horských vůdců, ENSA, Francouzská asociace
horských pilotů aj.).
Trauma z visu
(
Petr Jandík, Medicína, 05.10.2009)
Jaké následky plynou z visení po pádu
Na Vyšší odborné škole zdravotnické byla zpracována absolventská práce, zabývající se visením v různých druzích úvazků po pádu a jejich následcích, autor Jan Smolek. Její obsah je příspěvkem k metodice horolezectví a je rozhodně zajímavý pro všechny, kdo se pohybují v exponovaném prostředí s možností pádu a následného visu.
Bacha na šok
(
Jan Čuba, Medicína, 09.07.2009)
Skoroprůšvih na Großer Gratturm
Úvod je velice stručný: Schmilka, Großer Gratturm, druholezec ve vrcholovém dolezu rajbasem přes břicho. Uklouznutí a křupnutí v rameni.
Kdo měl někdy vyhozené rameno, asi ví jak to bolí.
MountainMed 2008
(
redakce, Medicína, 22.09.2008)
Mezinárodní konference - horská medicína a záchrana v horáchVe dnech 4.-5.10.2008 se v Teplicích nad Metují uskuteční Mezinárodní konference MountainMed 2008. Konferenci pořádá Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny ve spolupráci s městem Teplice nad Metují u příležitosti zasedání Lékařské komise UIAA
Zdravotní aspekty sportovního lezení I
(
Tomáš Obtulovič, Medicína, 15.05.2007)
První pomoc a návštěva lékaře
Lezení je pohyb, který nás spojuje. Sportovní lezení je hnacím motorem vlastního lezení a základním kamenem horolezectví jako takového. Sportovnímu lezení se tak na určité úrovni věnuje každý z nás.
Obtížnost nejtěžších přelezených cest dosáhla hranice jedenáctého stupně obtížnosti. Tyto cesty kladou na lezcovo tělo mimořádné požadavky a tělo samotné je vystaveno extrémní fyzické zátěži.
Postup pri lavínovom nešťastí
(
MUDr. Braňo Vopálenský, Medicína, 05.12.2006)
Jak zachraňovat z lavinyZima se blíží. Leckdo plánuje vyrazit do hor již během Vánoc a tak nezaškodí si trochu zopakovat něco o lavinách, i když lepší je, když se do laviny vůbec nedostaneme.
17. Pelikánův seminář
(
administrator, Medicína, 16.10.2006)
Aktuální problémy horské medicínyLékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny pořádají další ročník Pelikánova semináře, který je věnován problematice horské medicíny. Seminář je určen všem zájemců o tuto problematiku.
Sportklettern-Sportmedizinische Aspekte
(
Tomáš Obtulovič, Medicína, 05.07.2006)
Seminář na téma sportovní lezení — aspekty sportovní medicíny, Obertrubach, Fränkische Schweiz — Frankenjura, Německo, 8 — 11. června 2006
Důvodem k návštěvě tohoto odborného semináře byly čím dál častější dotazy kamarádů
ohledně poranění vzniklých při lezení sportovním, ať už na obtížnost, na rychlost nebo při
boulderingu a na jejich následnou léčbu. Poranění vznikají i při stále populárnějším
lezením na ledu.