Vánoční trhy proběhly dobře i s obligátním svařákem a už už se mi tam začínalo blaženě zapomínat na boj ve vertikále, když tu náhle rána v podobě knihkupectví Freytag und Berndt a Bergverlag Rother! Slečna nestihla ani odporovat a už držím v ruce modrý výtisk nejnovější knihy na poli bezpečnosti lezení a hltám očima každou stránku a obrázky z "Sicherheit und Risiko in Fels und Eis III.“ od Pita Schuberta.
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III., foto: Horyinfo
Titulní strana .
Pit Schubert (nar. 1935) vystřídal za život spousty povolání a funkcí včetně té v DAV (německý alpský spolek) a nasbíral nesčetně zkušeností, příběhů, případů, pádů a nepádů nejenom z oblastí klasického horolezectví s jeho dobývanými vrcholy, ale i sportovního lezení s definovanými chyty a vrtanými boráky nebo dokonce překližky. Je jich tolik, že to vydalo na již třetí díl jeho bezpečností bible.
Více než polovina knihy má formu oblíbeného a osvědčeného modelu. Stručný popis problému, nehoda která se stala, její rozbor a ponaučení z ní. Výhody jsou nasnadě. Něco nového se dozvíte, zapamatujete si to a občas se i díky obdivně strohému a suchému autorovu humoru zasmějete. Na druhou stranu je ale konec nehod při pohybu na skále a ledu často doslova omračující, někdy bohužel až smrtící. Autor popisuje celková ochrnutí, vykloubené údy a rozbité hlavy tak samozřejmě a často, až se vám chce zabalit fidlátka a schovat je někam na půdu.
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III., foto: Horyinfo
Pořád se máme co učit z vlastních chyb.
Je vám až smutno, kvůli čemu se někdo zmrzačí a to ať na skalkách, ferratách nebo jen na umělé stěně, mezi nováčky, protřelými sportovci nebo dokonce členy horské služby. Nám čecháčkům budou blízké příhody z labských pískovců, ale i jedna z těch ferratových, ve které má hlavní roli jeden z nás. Pochopíme, proč nováčkovi neříkat „teď vycvakni karabinu“, proč nevěřit starým smycím, proč jsou karabiny s pojistkou a proč pásek od kalhot není to samé co sedák. Občasné metodické a lezeckohistorické rámečky a vsuvky vám přidají na znalostech a uberou na sebevědomí stejně jako barevné fotografie a názorné obrázky. Naštěstí oproti předchozím dílům těch opravdu „masitých“ fotek hodně ubylo.
Celá první část je však přes všechnu snahu trochu nesourodá, což je hlavně způsobeno tím, že často doplňuje o nové poznatky a poupravuje to,co už bylo v trilogii řečeno v předcházejících dílech.
„Mohou se lana ještě přetrhnout? Ano, ale jenom když…“ se jmenuje další kapitola, která vás uvede do studia případů, kde občas nějaký ten špagát nezůstal v jednom kuse. Dozvíte se proč se lana trhají a dokonce vám je předložen i případ, kdy byla obě dvojitá lana najednou na čtyři kusy a lezec ležel pod stěnou. Jak Schubert často a rád opakuje, možné je úplně všechno.
V polovině knihy autor najednou změní styl vyprávění. Snad aby vytrhl čtenáře z monotónního studia nehod a náhod, Pit Schubert dává k dobru pár anekdot z horského prostředí, které jsou tu jen pro zasmání. Některé z nich nemají s bezpečností vůbec nic společného a na závěr se nechává strhnout svým vypravěčským uměním natolik, že se rozpovídá i o druhé světové válce na finských hranicích a šprýmařské chatě v Oberreintalu, které tím snad chce udělat reklamu. V celku tím knize spíše uškodí. Ztrácí na celistvosti a anekdoty vzbuzují dojem zaplácávání volného místa.
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III., foto: Horyinfo
Ukázka norem pro lezeckou výzbroj a výstroj.
Závěrečná část ovšem pošramocený obraz dílka notně vylepší. Týká se norem na lezecký „hardware“. Obecný úvod vám osvětlí, proč vůbec normy existují, jaký vliv na ně má EU a jaké normy vůbec existují. Konkrétně pak autor rozebere předpisy na základní hejblátka, která při svých výpravách používáme. Od lan, repšňůr, popruhů, smyček, helem, sedáků, karabin, skob, boráků, vklíněnců, jümarů a kladek, přes brzdy na ferraty až po ledolezecké náčiní rozebere vše co vás jen napadne. Často zajímavě popisuje vývoj materiálu, věnuje se jednotlivým bezpečnostním problémům a nakonec popíše normu a způsob testování na názorném obrázku.
Pit Schubert, foto: Jan Polák
Autor knihy při přednášce v Praze na podzim roku 2006.
Tady je Schubert nejpoučnější a čtenář se dozvídá mnoho nového: pověra o vlasových trhlinkách ve spadlém materiálu je definitivně označena za pohádku, normy na mačky jsou nedostatečné a fifiháček se může zlomit. V závěru se dozvíte, jak se normy tvoří a že ještě čtyři chybí. Dodatek o diskusi nad normováním ferrat je snad možná příliš dlouhý, ale určitě zajímavý.
Vcelku je to dílko spíše zdařilé. Je sice vidět, že trpí tím, že mu předchozí svazky vyčerpaly hodně látky a autor občas jakoby tápal, co má ještě věděníchtivému lezci říci. Pak ale zase najde nit a začne aktualizovat znalosti z oblasti pohybu v horách i na umělých stěnách a vyprávět o nových a nově poznaných nebezpečích. Touto nepřehledností je poznamenána i pasáž o právní problematice souvisící s lezeckými aktivitami, kde se i pozorný čtenář občas ztrácí a jen těžko se propracovává k verdiktu soudu. Popravdě řečeno, našinec by se bez této části klidně obešel, zvláště proto, že se zde autor pohybuje na poli německých a rakouských právních předpisů. Rozbor norem „hardwaru“ však dává znát, že byl jako dlouholetý bezpečnostní odborník mužem opravdu na svém místě, což dokázal i na své pražské přednášce v listopadu. Není už jen zpravodajem o nehodách, z kterých se musíme ponaučit, ale také novým stylem upozorňuje na vývoj výzbroje a to skutečně poutavě a dokonale srozumitelně. A tak občasné úlety ve formě anekdot nebo soudních rozhodnutí mu musíme odpustit.
Bezpečnost a riziko na skále a ledu III. není sice nezbytnou součástí knihovny každého pokročilého lezce, ale přináší mnoho nového pro lezeckou veřejnost a jako takové je rozhodně nadprůměrným dílem hodným uznání a jsem rád, že mě tehdy v Řezně Ježíšek vyslyšel.
Doufejme, že se brzy dočkáme i českého vydání a přeji hodně štěstí při překladu knihy.
Zde se můžete podívat na kompletní obsah celé publikace.
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III, Pit Schubert, Bergverlag Rother GmbH, München, 2006,
1. vydání, 224 stran
Cena na německém trhu: 24,90 €.