Poslední novinkou v jisticí a slaňovací technice je lanová brzda Sirius německé firmy TRE. Tento velice fikaně vymyšlený přístroj o váze 150 gramů slouží k jištění prvolezce, jednoho nebo nezávisle na sobě dvou druholezců a ke slaňování se současným samojištěním. Právě to bylo důvodem, proč jsem si ho koupil – jištěné slaňování bez motajících se prusíků byl můj dlouhodobý sen. Dalším kladem je dostatečný brzdný účinek v kterémkoliv směru – v tomto je srovnáván s v alpských zemích nejrozšířenějším polovičním lodním uzlem a na rozdíl od osmy nebo Reversa jím lze chytat pády přímo do štandu. Lze jej používat na jednoduchém laně 9 až 11 mm, nebo na dvojitém 7,5 až 11 mm. Výrobek je certifikován TÜV Mnichov, certifikát CE0123.
Sirius se skládá z destičky s obdobnými otvory, jako Stichtova brzda, doplněné dalšími dvěma žlábky pro vedení lana při slaňování. Na konci pohyblivé části je kloub, kterým je připevněna pohyblivá část. Ta má na jedné straně plastem potaženou rukojeť, která slouží k povolování lana při slaňování nebo zablokování lana při tahu dolů. Inovativní na této brzdě je způsob jejího uchycení k pevnému bodu. Zatímco u všech ostatních cajků na tomto principu je pevný bod uprostřed děr v desce, u Siriusu je pevný bod umístěn excentricky, což optimalizuje brzdný účinek. Tyčka ve tvaru T, tlačená do záběru pružinou, vyrovnává tloušťku lan a při tahu dolů umožňuje po „zakousnutí“ lana jeho opětné povolení když tah pomine.
Podívejme blíže se na vlastnosti TRE Sirius při praktickém používání.
Jištění prvolezce.
Dobírání druholezce, foto: Petr Jandík Sirius může být jak na úvazu, tak cvaknutý ve stanovišti. Dobírání a povolování je lehké. Grafy průběhu brzdného účinku lze nalézt na stránce výrobce www.tre-pfullingen.de, kde jsou i další tipy a rady k používání. Sirius sice nezadrží pád automaticky, je třeba stále držet lano, ale převezme maximum brzdné síly a minimálně zatěžuje jistícího. Držení lana je nutné k tomu, aby se brzda dostala do polohy, ve které začne automaticky brzdit. Povolení lana po zachycení pádu je jednoduše možné tlakem na plastem potaženou rukojeť, fixace je také jednoduchá do žlábků pro slaňování.
Jištění druholezce
Sirius zablokovaný tahem dolů, foto: Petr Jandík
Zablokovaný Sirius se dá pakou snadno povolit, foto: Petr Jandík má Sirius funkci jak slaňovadla, tak automatické bezpečnostní brzdy. Sedneme-li si do lana, můžeme sjíždět jen když tlačíme plastovou rukojeť dolů. Pustíme-li ji, brzda se zablokuje a sestup se zastaví. Tím nejsou již zapotřebí další jisticí cajky, jako Shunt nebo prusiky. Toto samojištění je zároveň ale vlastně také nevýhodou, protože na stlačení rukojeti dolů je potřeba síla a na nějaké pohodlné vezení se můžete zapomenout.
Nevýhody:
Váha: 150 g
Dovozce: Seifeco, s.r.o.
Cena (doporučená): 1990 Kč
Prodejce: Podle údajů dovozce několik málo Hudysportů. Na dotaz, které to jsou, jsem zatím odpověď nedostal.
Poznámka po dvou letech:Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat