Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Návrh na soužití horolezců a ochrany přírody




Idealistická úvaha

Již více nežli sto let se v Čechách věnuje nezanedbatelná část lidí horolezení. Tento sport je pro mnohé nepochopitelný, ale pro mnohé zase jednou z největších životních hodnot. Přítomnost lezců v pískovcových skalních městech a skalách tu i onde po naší zemi je již snad i součástí české krajiny. Nejznámější skalní věže a horolezecké cesty se staly za ta léta pojmem, známým i těm, kteří se o horolezení nikdy ani nepokoušeli, stejně jako jsou pojmem některé osobnosti našeho horolezení. Je tu i dílo kulturní, s horolezením úzce související, ať už knihy, fotografie, obrazy...

Západ slunce
Západ slunce, foto: Pavel Neumann
Západ slunce v oblasti Hochkönig

Horolezení ale s sebou přináší i mnohé problémy a není bezkonfliktní. Krom toho, že některé objekty jsou na soukromých pozemcích a může dojít ke sporu s vlastníkem, který si samozřejmě nemusí přát nezvané návštěvníky na svém pozemku, jsou to především problémy s ochranou přírody. Je pochopitelné, že příroda, vystavená masivnímu a moderními trendy i podpořenému zájmu o všechny adrenalínové aktivity, trpí. I horolezení potřebuje usměrnění, příroda ochranu a jsou nutná i omezení a případně místní zákazy.

Odpadek v rezervaci
Odpadek v rezervaci, foto: Petr Jandík
Přírodní rezervace vítá návštěvníka obludným kontenjerem. Jakou estetickou hodnotu má ve srovnání s oranžovými kruhy v Tisé, nebo ledolezci otlučeným ledopádem na Klíči?

Díky vývoji v právním řádu u nás, došlo k situaci, kdy lezení je na většině míst zakázáno z principu. Jeho provozování je umožněno na základě výjimek ze zákona, což nemusí být ideální pro žádnou stranu. Z hlediska horolezců to vytváří pocit ohrožení, nejistoty, zda jejich koníček, a pro mnohé i jeden ze smyslů života, bude ještě legálně provozovatelný. Málokomu je jasné, co se vlastně smí a co ne, dochází k masivnímu porušování vyhlášek i zákonů. Z hlediska ochrany nastává situace, kdy by bylo potřeba kontrolovat nesmírně rozsáhlé plochy, přeplněné neukázněnými a vzdorovitými návštěvníky. Plošné zákazy vždy budí živelný odpor, zejména u mladých lidí, a na místo spolupráce se dostává boj.

Odpadky v Tisé
Odpadky v Tisé, foto: Petr Jandík
Odpadky ve skalní dutině v Tisé. Kdo tu nechal takový binec? Turisté, čundráci, horolezci?

Jako jedno z možných řešení se nabízí opačný postup. Plošně povolit horolezení a vymezit oblasti, kde je třeba dodržovat některá omezení a nebo je zcela uzavřít. Naprostá většina horolezců odchází do skal i za zachovalou přírodou a takový odůvodněný zákaz by pravděpodobně byla ochotná přijmout, dokonce i vzít za svůj a jeho dodržování vyžadovat od ostatních.

Magnézium v Tisé
Magnézium v Tisé, foto: Petr Jandík
Magnézium v Tisé a nejen tam, je další neuralgický bod, možná ani ne tak mezi ochranou přírody a lezci, jako uvnitř samotné lezecké komunity.

Zkušenosti ukazují, že to jde. Horolezci jsou přístupní k brigádám na zabezpečení svých milovaných terénů před devastací a dá se očekávat, že by byli ochotní se i podílet na vymáhání a dodržování omezujících vyhlášek.

Žulová zídka ve vápencové oblasti.
Žulová zídka ve vápencové oblasti., foto: Petr Jandík
V NPR Karlštejn byly po povodních vystavěny různé žulové ochranné zídky, které se do vápencové blasti zrovna dvakrát nehodí.

Dnes dochází k jednáním z principu, neboť jedna výjimka skončí a je třeba vyjednat novou. Jednání by ani nemusela být a energie by se mohla na obou stranách věnovat konstruktivní práci. Konkrétní omezení by byla přehlednější a tím i akceptovatelnější, pokud by je nedoprovázela ona stálá hrozba plošného zákazu.

Bože jak sladko je snít. A nebo ne?

Ilustrační obrázky a jejich popisky doplnila redakce.






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Puš | Vydáno dne 06. 03. 2006 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Puš, sir Dagles a profesor Autsajd.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




Komentář ze dne: 29.03.2006 21:53:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Papouš (krivinka@centrum.cz)
Titulek: Podraz na krajinnej ráz
Ten kontík, jak je k němu přidělaná ta rezervační cedule, je zupa. Jinak Puš by měl dostat do držky, aby přestal načas blouznit. A protože se to samo neudělá, budu to muset uďát sám. Pocem! Ale čokla nech dom!
0 0

Komentář ze dne: 29.03.2006 22:15:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@seznam.cz)
Titulek: Re: Podraz na krajinnej ráz
To vis ze jo. Ja budu jezdit pres pul Cech, abych dostaval pres drzku! Tak zle na tom zase nejsem. Jen si prijed bouchnoy ty za mnou. Snaz se taky trochu a nebud linej!
Vyslednou mrtvolu privaze vitez k ceduli ohranicujici mistni chranene uzemi. To raz nenarusi.
0 0

Komentář ze dne: 30.03.2006 09:14:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (dagjan@NAseznam.cz)
Titulek: Re: Podraz na krajinnej ráz
Papouši. Ze svých altereg nechávám psát většinou jen Daga a autsajda. A jak k tomu prijde Jan? Ta nevinná duše? Ten sice psát neumí, ale těm druhým to nadiktoval.

0 0

Komentář ze dne: 30.03.2006 09:43:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - J.Hušek (h u s e k @ s c h k o c r . c z)
Titulek: Plošný zákaz ?
Kontík je hnus. Jeho umístění v tomto kontextu svědčí minimálně o absenci dobrého vkusu. Vtip je v tom, že to, co by mohlo vypadat jako úlet ochranářů, není nade vši pochybnost z jejich dílny. Ochrana přírody neodpovídá za likvidaci odpadů - tu odpovědnost mají obce, potažmo vlastník pozemku odpadem dotčeného. Takže tahle žlutá obluda, umístěná sice těsně, ale mimo rezervaci, je jenom dalším důkazem neurovnanosti vztahu obyvatel ke krajině (tady zřejmě obce) - kontejner je tady přece "v zájmu ekologie"! Jenže podobnými argumenty se zakrývá i komerční motivace stavby vodní elektrárny, která pro pár kilowathodin zničí kilometr přirozené horské bystřiny, nebo vrtule větrné elektrárny, která zabíjí harmonii v krajině.
Jinak to, po čem Honza volá, vlastně existuje, jenže tak úplně nevyhovuje. O plošném zákazu lezení z důvodu ochrany přírody u nás mluvit nejde. Lezení není volně povoleno jenom v maloplošných chráněných územích ("rezervace"), z těch velkoplošných pak v národních parcích (prakticky význam to má trochu v Krkonoších a hodně v Českém Švýcarsku) a z CHKO jenom v Českém ráji. V ostatních CHKO žádné plošné omezení není - např. v Jizerkách je potřeba souhlas nebo výjimka pouze asi pro 10% celkové rozlohy. V celé republice si dovoluji odhadnout omezení tak asi na 1-2% rozlohy. Jenomže ono je to právě v těch oblastech, které jsou pro lezení zajímavé, takže připouštím, že ačkoliv to plošné omezení není, vychází to nastejno... Ono totiž tu přírodu, která za něco stojí, jsme v posledních staletích vymístili mezi ty ekonomicky nezajímavé balvany. No a my teď budeme muset najít nějakou fungující formu koexistence horolezců a ochrany zbytků té přírody.
0 0

Komentář ze dne: 01.06.2013 19:13:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vítek (ferov@seznam.cz)
Titulek: Obludný kontejner
Nevím jestli jste někdy předtím toto místo alespoň viděli, když ne uklízeli, ale věřte, že odpadků tam bylo opravdu mnoho. Kontejner alespoň přiláká někoho, kdo je normální. Jestli někoho pobuřuje kontejner na odpad a nepobuřují ho odpadky všude kolem, pak asi normální není. A jestli jde o estetický dojem, mohu vám ke kochání poskytnout dost fotografií, např. lesní zátiší s autosedačkou, pneumatiky v lese, popelnice uprostřed lesa...
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
30.11.2024 - 30.11.2024
Sherpafest

Oznámení o akcích posílejte redakci