Návrh k připomínkám
Na webu Horolezeckého svazu se objevil k posouzení a připomínkování návrh nových Pravidel pro lezení v nepískovcových oblastech v České republice a v pískovcových oblastech na Moravě. Pravidla by měla být pokud možno, co nejjednodušší, jasná a srozumitelná každému. Úprava je výsledkem práce a hledání shody všech členů Centrální vrcholové komise (CVK), která si ale nemyslí, „že má patent na rozum“, proto se rozhodla dát je k dispozici k připomínkám lezecké veřejnosti.
Srbsko, Stěna kotlů, Zdlouhavá 6+, foto: Petr Jandík Srbsko, Zdlouhavá na stěně kotlů, 6+
Pískovcové oblasti na Moravě jsou zahrnuty proto, že byly v posledních pravidlech poněkud opomenuty a taktéž tím, že svojí historií a vývojem lezení mají blíže k nepískovcovým terénům než k pískovcovým oblastem v Čechách. Sloužily především jako příprava pro lezení v horách, zpočátku zejména ve Vysokých Tatrách, a při hodnocení cest se zde běžně používala, na rozdíl od pískovcových oblastí v Čechách, šestimístná Welzenbachova stupnice. Od počátku zde také nebyly např. tak striktní požadavky na dodržení vzdálenosti jednotlivých jištění od sebe navzájem, vznikaly zde technické cesty (A0,A1..) a používání magnézia je zde běžné již dlouhé roky.
Nově se objevuje pojem LEZECKÉ OBJEKTY, reflektující bouřlivý rozvoj boulderingu. Je to cokoliv od vysoké osamělé skály přes nejrůznější stěny až po dvoumetrový kámen.
Představou CVK je, že během cca 4 až 6 týdnů proběhne diskuse – na stránkách ČHS je k tomu příslušná rubrika. Jasně formulované pozměňující návrhy posílejte na adresu
vrcholovakomise@horosvaz.cz.
Stejným způsobem se začínají připravovat i nová pravidla pro lezení v pískovcových oblastech v Čechách, u nichž příprava trvá poněkud déle, čemuž se ale při znalosti historie lezení v těchto oblastech a nutnosti najít soulad pro všechny tyto jednotlivé lokality nelze divit.
Návrh pravidel je ke stažení zde:
Pravidla pro lezení v nepískovcových oblastech 44.0 KB
Srbsko, Pupek, Paradentóza dolní., foto: Petr Jandík Srbsko, Paradentóza dolní část, 7